Jak na sacharidové vlny: Zvládněte je s tímto jídelníčkem!

Naposledy aktualizováno 4.10.2023

Chcete citelněji zhubnout, ale ať jste zkoušeli, co jste chtěli, pořád se nemůžete dostat na svou vysněnou váhu? V tom případě pro vás možná bude užitečná znalost sacharidových vln. Co to ale vlastně přesně je? A jak si ve výsledcích stojí sacharidové vlny vs. keto dieta?

Na světě je nepočítaně různých výživových směrů, jejichž cílem je podpora zdraví či hubnutí. (Případně obojí.) Zatímco ale víme, že některé druhy diet nejsou zdravé (zelná, jablečná…), jiné vás mohou při důsledném dodržování pravidel skutečně přiblížit k vysněnému výsledku.

Přečtěte si: Co je to nízkosacharidová dieta?

Mezi populární výživové směry v poslední době patří takzvané sacharidové vlny, které se používají pro redukci tělesného tuku. Kromě toho, že je dodržují sportovci, mohou je vyzkoušet i obyčejní lidé, kteří se pohybují pouze rekreačně.

Pokud o této “dietě” slyšíte poprvé, co vše její dodržování obnáší? A jak může přibližně vypadat váš jídelníček?

Pro koho jsou sacharidové vlny vhodné?

Aby byly sacharidové vlny skutečně efektivní, měli byste mít nějaké povědomí o nastavení živin v jídelníčku a měli byste se pár měsíců věnovat nějaké pohybové aktivitě. Dodržení těchto parametrů se silně doporučuje, protože každý den budete mít ve stravě jiné množství živin. Pokud v tom tedy nechcete takříkajíc plavat, vzdělávání sebe sama vám spoustu věcí usnadní. Také počítejte s tím, že budete muset svůj jídelníček poměrně detailně plánovat. 

V tomto ohledu se sacharidové vlny trochu podobají keto dietě, v průběhu které se z jídelníčku škrtají zdroje sacharidů, které se nahrazují tukem, bílkovinami a zeleninou. I když jsou dnes snadno dostupné keto varianty těstovin nebo pečiva, během dodržování keto diety budete muset taktéž trochu přemýšlet.

Proč to funguje?

Mechanismus fungování sacharidových vln je poměrně snadný na pochopení. Ve dnech, kdy máte sacharidů ve stravě málo, dochází ke snížení hladiny inzulinu v krvi, což je dobré pro nastartování spalování tuků. Ve dnech, kdy máte sacharidů víc se po pravidelné pohybové aktivitě doplní glykogen ve svalech a vysoká hladina inzulinu ochrání svalovou hmotu. V neposlední řadě, neustálou změnou jídelníčku nehrozí, že si tělo zvykne na jeden konkrétní stravovací směr, takže se nemusíte bát zpomalení metabolismu.

Tohle byste měli vědět

V dnešní době neexistují žádné studie, které by účinnost sacharidových vln potvrzovaly, takže je možná vhodnější skutečně vyzkoušet keto dietu, která stojí na tom, že do stravy zahrnete větší množství kvalitních bílkovin. (Což se doporučuje i z toho důvodu, že bílkoviny podporují růst a udržení aktivní svalové hmoty. V neposlední řadě se také bílkoviny doporučují na rychlejší zasycení a pro podporu hubnutí.)

Jídelníček sacharidových vln

Schéma jídelníčku je pouze vzorové, může se lišit v závislosti na vašich zkušenostech, pohlaví, věku atd.

Den 1: míchaná vejce; krůtí šunka; kuřecí prsa bez příloh, kuřete může být hodně; hrst mandlí a kuřecí šunka; ryba bez přílohy; proteinový nápoj s vodou místo mléka

Den 2: vejce uvařená na tvrdo; bílý jogurt bez příchuti a mandle; kuřecí prsa se zeleninou; tuňák ve vlastní šťávě; ryba se zeleninou; tvaroh

Den 3: müsli s bílým jogurtem; mandle; biftek s bramborami; proteinový drink; losos se zeleninou; tvaroh

Den 4: ovesná kaše vařená v mléce; sýr cottage; celozrnné těstoviny se zeleninou; jablko s mandlemi; kuřecí steak s rýží; proteinový drink s nízkotučným mlékem

Den 5: palačinky s proteinem; rýžové chlebíčky; celozrnný toast s kvalitní šunkou; salát z ovoce; kuře s rýží; tvaroh

Další tipy, aby to fungovalo

I když sacharidové vlny slibují, že se zbavíte kil, která máte navíc, myslete na to, že i v průběhu tohoto stravovacího stylu potřebujete dosáhnout kalorického deficitu. To znamená, že v průběhu dne přijmete méně energie, než kolik jí vydáte.

Také by se měl klást zvýšený důraz na konzumaci většího množství opravdu kvalitních bílkovin, protože jak už bylo řečeno, podporují metabolismus a chrání aktivní svalovou hmotu před případným úbytkem. Také mají schopnost člověka velmi dobře nasytit, takže se nemusíte bát hladu.

Myslete ale na to, že sacharidové vlny nejsou nejvhodnější metodou pro lidi s nadváhou a obezitou, protože tito lidé mohou dospět k redukci hmotnosti i mnoha jednoduššími způsoby. Také se této metody vyvarujte, pokud jste v této oblasti nováčky, protože sacharidové vlny skutečně vyžadují předchozí zkušenosti a přesnost.

Máte se sacharidovými vlnami nějakou zkušenost? Pokud ano, fungovaly na vás?

Napsat komentář