Keto dieta – jak zhubnout a znovu nepřibrat

Naposledy aktualizováno 15.1.2020

O Keto dietě se v poslední době mluví čím dál více. Ketogenní nebo ketonová dieta je oblíbená i u celebrit a sportovců. Zajistí rychlou ztrátu tuku a přitom při ní nehladovíte. Jak tedy funguje a hodí se i pro vás?

Keto dieta je založena na mnoha vědecky ověřených studiích. Pokud nemá naše tělo dostatek krevního cukru, potřebnou energii čerpá z vlastních tukových zásob. V játrech se začnou produkovat z mastných kyselin ketony, které poslouží jako zdroj energie. Přirozený stav se nazývá ketóza.

keto dieta

Jak se dostat do ketózy

K dosažení stavu ketózy je třeba snížit podíl sacharidů ve stravě na úplné minimum. Jde o maximálních 50 gramů za den, pro lepší hubnutí i na 20 gramů. Chybějící sacharidy pak musíte doplnit bílkovinami a dávkou zdravých tuků. Do tří dnů se tělo dostane do stavu ketózy. Ověříte si ho testem z moči zakoupeným v lékárně.

Bílkoviny a hubnutí

Keto dieta ale není zase taková novinka. Setřást cukry z jídelníčku a vsadit na kvalitní proteiny doporučuje mnoho dietních režimů. Na podobném principu fungovala populární Atkinsonova dieta, kterou velebí i hvězdy jako Catherine Zeta-Jones, Jennifer Aniston a Renée Zellweger.

Co se jí při Keto dietě

Mezi doporučené potraviny patří:

  • maso
  • ryby
  • mořské plody
  • vejce
  • sýry
  • semínka a ořechy (hrstka denně)
  • zelenina, hlavně listová, špenát, květák, zelí, avokádo, brokolice, cuketa, chřest, zelené fazolky i kapusta, včetně klíčků

Keto dieta

Co nejíst při Keto dietě

Nevhodná je sladší zelenina jako mrkev a brambory. Zakázán je cukr, mléko, bílá rýže i mouka a pečivo z ní, těstoviny, ovoce, jako banány, hroznové víno a samozřejmě alkohol. Ke snídani si můžete dát pár kuliček bobulovin, jako jsou borůvky, maliny, ostružiny či rybíz. K pití je vhodná čistá voda bez bublin, káva i čaj bez mléka. Pokud hubnete, nedávejte si ani vinný střik, později jen příležitostně.

Výhody Keto diety

K výhodám diety patří nezlomný fakt, že ketony potlačují pocit hladu a rozhodně jím trpět nebudete. Jen si musíte dát pozor na chutě a dát z dosahu různé pochutiny. Dobrou zprávou ale je, že vás přejdou i chutě. Bílkoviny zaženou chuť i na sladké. Úbytek tuku proto bývá opravdu rychlý a poměrně velký. Podaří se vám čerpat z tukových zásob a zrychlit metabolismus.

Keto dieta

Nevýhody Keto diety

Ketóza je pro naše tělo v podstatě stav nouze. Nedoporučuje se dlouhodobě a není vhodná pro každého. Rozhodně ně pro těhotné nebo kojící ženy, cukrovkáře, lidi s potížemi s ledvinami a se srdcem. Navíc vám jako vždy po dietě hrozí jojo efekt. Pokud trvale nezměníte některé stravovací návyky, při přechodu na normální stravu opět přiberete. Navíc má rychlé shazování a přibírání na váze mnohem horší zdravotní účinky, než se donedávna předpokládalo.

Instantní potraviny versus příprava pokrmů

Pokud vsadíte na Keto přípravky v prášku, ušetříte si mnoho času s nákupy, sestavováním jídelníčku a vařením. Přechod na běžnou stravu však pak bude ještě horší. Pokud si budete vařit sami, chce to hodně plánovat dopředu a dost času. V prvních dnech můžete pocítit únavu a zažívací potíže. Proti zácpě to chce hodně zeleniny, hlavně té listové, což vyžadují i instantní produkty, než si tělo zvykne.

Pro koho se hodí Keto dieta

Keto dieta je vhodná pro vysoce obézní jedince, kteří chtějí rychle zhubnout a konečně začít. Pro trvalé snížení váhy je ale opravdu důležité změnit své stravovací návyky a životní styl. Začít zdravěji, vyváženě a pravidelně jíst, dopřát si dostatek spánku a pohybu. Vhodné je zkonzultovat svůj zdravotní stav s odborníkem.

keto dieta

Vzorový příklad jídelníčku

Snídaně:

vaječná omeleta se zeleninou, míchaná vajíčka nebo bílý jogurt se zeleninou a sýrem

Svačina:

bílý jogurt se zeleninou nebo lesním ovocem a pár oříšky či semínky

Oběd:

zeleninová polévka, pečené maso či ryba a zelenina

Svačina:

zeleninový talíř

Večeře:

zeleninový talíř se sýrem, vejcem nebo pečeným masem či rybou

Napsat komentář