Hubnutí chůzí? Je to možné! Dodržujte tato 3 pravidla, aby to vyšlo

Naposledy aktualizováno 16.9.2023

Rychlá chůze není jen ideální způsob, jak se v krátkém časovém horizontu přesunout z místa na místo. Chůze do schodů, po městě či parku může pozitivně ovlivnit i vaši energetickou bilanci, čímž může poměrně šetrně přispět k redukci přebytečné hmotnosti a k podpoře fyzické kondice. Jak to ale dělat správně?

Pokud nežijete pod kamenem, už jste někdy nejspíš slyšeli termín nordic walking, který je oblíbený především u seniorů. Jde o chůzi se speciálními hůlkami, které dovedou zlepšit stabilitu, ale také při chůzi umožňují zapojení širší skupiny svalů. Díky tomu tedy může dojít k posílení celého těla.

TOP spalovače tuků (srovnání)
Hledáte nejúčinnější spalovače tuků?

Poté se podívejte na naše srovnání těch nejlepších spalovačů tuků v ČR:

Spalovače tuků srovnání
Srovnání spalovačů tuků
  • Jak funguje spalování tuků
  • Tipy, jak zrychlit metabolismus
  • TOP 10 nejúčinnějších spalovačů tuků
  • Recenze jednotlivých spalovačů

Způsob, jak zhubnout tuk, ale nemusí vyžadovat pořízení žádných dalších speciálních pomůcek. (Byť je nordic walking náročnější, než jak se to může na první pohled zdát. Tím spíš, že se musíte na začátku naučit, jak držet hůlky a následně synchronizovat jejich používání s nohama a terénem.) Rychlochůze je dostupná pro každého, a to ať už je mu dvacet, čtyřicet nebo sedmdesát.

Přečtěte si: Jak na efektivní spalování tuku?

Opravdu ale stačí jen chodit na pravidelné procházky, nebo má chůze a hubnutí břicha, případně i jiných problematických tělesných partií, nějaká další pravidla, která je třeba dodržet?

Benefity hubnutí chůzí

Jak už bylo řečeno, chodit může drtivá většina z nás, jde tedy o široce dostupný způsob pohybu, kterému se mohou oddávat jak mladší, tak starší jedinci. V úvahu pro vás může připadat například chůze na běžeckém pásu, mnohem lepší ale bude, když si nazujete kvalitní boty a půjdete objevovat své okolí. (Nejlepší je podívat se do mapy. Mnohdy zjistíte, že se blízko nachází nějaký park, památka či zajímavost, ke které si lze udělat procházku.)

Mezi další výhody chůze patří její šetrnost k pohybovému ústrojí. Jelikož se během ní neskáče, nemusíte se bát bolesti kloubů, zlomenin a dalších úrazů, které se mohou spojovat s bojovými sporty. Z toho důvodu se mohou chůzi věnovat i lidé, kteří potřebují šetrněji zlepšit svoji tělesnou kondici. Také je ale vhodná pro jedince se zdravotními problémy.

Přečtěte si: Jak často cvičit, aby to bylo vidět?

Tipy pro hubnutí chůzí

Průměrná rychlost chůze

Asi vám nemusíme vysvětlovat, že když si pro chůzi zvolíte pomalejší procházkové tempo, výsledek vašeho úsilí nebude tak viditelný, jako když výrazně zrychlíte. Velmi dobré výsledky například slibuje svižnější chůze, jejíž rychlost bude odpovídat cca 6,5 až 7 km za hodinu. V takovém případě můžete spálit kolem 460 kcal. (Což ale závisí i na vašem pohlaví, věku a počáteční hmotnosti, protože větší lidé obvykle spalují víc než ti menší. Muži zase spalují více než ženy.)

Pokud je pro vás taková rychlost chůze pro začátek neakceptovatelná, je naprosto v pořádku začít od pomalejších procházek. Jakmile si vaše tělo na tuto rychlost a délku trasy zvykne, postupně přidávejte tempo. Případně i procházku prodlužte. Jde o způsob, jak efektivně zhubnout tuk, uvidíte.

Každá příležitost se počítá

Možná si lámete hlavu, kam máte chodit. Například můžete zvolit pěší cestu do práce, pokud to situace umožňuje. (Což je možné jen za předpokladu, že nemusíte kvůli odlehlosti bydliště jezdit do zaměstnání autem nebo veřejnou dopravou.) Také můžete chodit pěšky na běžný nákup a chodit pěšky do schodů. Určitě neuškodí ani procházky do parku, do lesa nebo do historického centra vašeho města. V neposlední řadě lze požádat přátele, zda se nechtějí místo kávy někde projít. Například po horách.

V případě, že se chůze na veřejnosti z nějakého důvodu bojíte, dobrý je i již zmíněný běžecký pás či cvičení chůze doma. Na YouTube existuje nespočet videí, která umožňují chůzi doma a jejichž pravidelné cvičení může zlepšit vaše výsledky. (Pro začátečníky je naprosto ideální američanka Leslie Sansone s programem Walk at Home, který lze sledovat zdarma.)

Náročnější chůze

Když se cítíte být skutečně fit a bez většího zadýchání vylezete do pořádných schodů, můžete si to ještě trochu ztížit. Například tím, že si koupíte speciální závaží na ruce a na nohy, které zvedne intenzitu zátěže. Také si můžete dát za cíl, že budete pro chůzi vyhledávat především vyšší kopce, na které se budete snažit opakovaně vylézt.

Další tipy pro lepší výsledky

V případě, že samotné chůzi nedůvěřujete, případně nechcete na výsledky tohoto typu pohybu dlouho čekat, vyzkoušejte chitosan nebo jiné spalovače tuku, které dovedou podpořit hladinu energie, rychlost metabolismu a sportovní výsledky.

Hodně známá je například i zelená káva, nemusíte se však striktně držet pouze jí, protože pomoci vám může i klasická neslazená káva na hubnutí. Oba druhy obsahují kofein, který má pozitivní vliv na zrychlení metabolismu. Extra energie pak napomůže tomu, že budete mít více síly na sport.

 

Napsat komentář