Nordic walking: pohyb pro všechny

Naposledy aktualizováno 2.2.2018

Venku už je krásné počasí, takže by byla škoda zavřít se do posilovny, když můžeš sportovat na čerstvém vzduchu. A proč nezačít tím nejjednoduším, co zvládne úplně každý a to je chůze. Tentokrát k tomu budeš potřebovat ještě speciální sportovní hole.

Severská chůze

Nordic walking neboli severská chůze je dynamická chůze se speciálními holemi. Cílem tohoto sportu je zlepšení kondice. Chůze nabyde úplně jiných kvalit než normálně. Pomůže ti k lepšímu držení těla, odlehčení, spalování kalorií a má příznivý vliv na tvoji mysl. Nordic walking je vhodný pro všechny věkové a výkonnostní skupiny.

Jediné co potřebujeme jsou správné hole, vhodná obuv a oblečení. Terén můžeme zvolit podle našeho vlastního uvážení. Tento druh tréninku dnes využívají vrcholoví běžci a biatlonisté k letnímu tréninku.

Rozdíl oproti běžné chůzi?

Říkáš si, jaký je rozdíl oproti běžné chůzi? Při severské chůzi zapojuješ navíc svalové skupiny, které při běžné chůzi odpočívají. A zase narozdíl od běhu je tato chůze mnohem méně náročná, ale to vůbec neznamená, že by byla méně účinná. Oproti běhu je Nordic walking ještě navíc mnohem bezpečnější a může ho provozovat opravdu každý. Chůze s holemi ti ještě k tomu pomůže při hubnutí. Podle obezitologa Martina Matouka Nordic walking zvyšuje spotřebu kalorií zhruba o dvacet až pětadvacet procent.

Pokud používáš při chůzi hole, střídá se napětí a uvolňování svalstva paží a ramen a tak si prokrvuješ celou horní část těla. Používání hůlek také redukuje zátěž kyčlí, kolen i kotníků takže nedochází k jejich přetěžování. S hůlkami jsi mnohem více odlehčená, než při běžné chůzi a tak i když nejsi třeba milovníkem chůze, s holemi to půjde jedna báseň.

Pokud jsi začátečník, nemusíš si hned pořizovat drahé značkové oblečení. Výběr holí by jsi ale podcenit neměla ani jako začátečník. Určitě je lepší si hole koupit v obchodě než na internetu, abys je mohla vyzkoušet a nechat si poradit od odborníků. Hole se pohybují v cenové relaci od tří stovek až do tří tisíc. Pro začátek ti určitě postačí hole kolem pětistovky.

Už jsi Nordic walking vyzkoušela nebo se na něj teprve chystáš? Poděl se s námi o tvé poznatky.

Napsat komentář