Ztráta přebytečné hmotnosti není žádná legrace. Navíc, i když se moříte při pravidelném cvičení, nemusí mít na váš organismus požadovaný efekt. Jaká je správná tepová frekvence pro spalování tuků? A co dalšího podporuje spalování tuku během hubnutí? Na to vše se zaměříme v našem dnešním článku.
Během cesty za štíhlejším tělem je velmi důležité, abyste byli v kalorickém deficitu. Na druhou stranu, podceňovat by se nemělo ani zrychlení metabolismu, který může být vychýlen z rovnováhy kvůli jojo efektu po předchozích drastických dietách.
Jelikož po internetu koluje mnoho “zaručených” tipů a triků, jak se definitivně dostanete na svou vytyčenou metu (a mnohé z nich jsou pro váš organismus vyloženě škodlivé, v tom lepším případě jsou jenom nefunkční), je důležité se podívat na to, v jaké správné intenzitě provádět cviky na hubnutí a proč je tak důležité hlídat si při cvičení tep.
Proč je důležité hlídat při cvičení tep?
Možná vás to překvapí, ale vaše srdce a rychlost jeho tlukotu během fyzické aktivity může přispět k její větší efektivitě. V podstatě to znamená, že se nebudete zbytečně vysilovat a zároveň maximálně podpoříte ztrátu přebytečné hmotnosti.
Za normálních okolností mají zdraví lidé během odpočinku 60-100 tepů za minutu. Rychlost tlukotu se pak proměňuje v závislosti na právě vykonávané fyzické aktivitě a na její intenzitě. (Konkrétní sport na hubnutí hledat nemusíte.) Aby ale organismus primárně sahal do svých tukových zásob a ne do zásoby cukrů, je důležité, aby byla rychlost tlukotu srdce v ideálním rozmezí. U každého člověka to může být trochu jiná hodnota, proto se obvykle uvádí, že zóna spalování tuku se rovná 70 % vašeho maximálního tepu.
Zóna spalování tuku v číslech
Odborníci často doporučují, abyste se během cvičení pohybovali v rozmezí od 70 do 85 % maximální rychlosti tepu. (Proto je skvělé nosit fitness náramky a hodinky, které dovedou tyto informace během cvičení spolehlivě sledovat.)
Zároveň platí, že ne všechny skupiny mají doporučenou rychlost tepu v zóně spalování tuků stejnou. Čím starší jste, tím se toto číslo snižuje.
Pro představu, mezi 18-20 lety je toto pásmo kolem 140 tepů za minutu. Mezi 31-35 lety se toto číslo snižuje na 129-132. U lidí mezi 46 a 50 lety je to kolem 119 až 122. U lidí mezi 71-75 lety je to naopak 101-104.
V případě, že si nejste jistí tím, že jdete správným směrem, určitě nic nepokazíte tím, když se rozhodnete použít speciální kalkulačku na výpočet ideálního tepu pro spalování tuků. Nápomocné je i již zmíněné nošení sportovních náramků a hodinek.
Co dalšího pomůže?
Kromě výše uvedených rad také nezapomínejte na aplikaci dalších praktických tipů a rad, které vám mohou pomoci zkrátit celkový čas hubnutí.
I když mnozí víme, jakým způsobem funguje káva na hubnutí, místo popíjení jednoho šálku za druhým raději vyzkoušejte kvalitní spalovač tuků, který vám může dodat energii, podpoří rychlost metabolismu a sníží chuť k jídlu, takže vaše putování do cílové rovinky by se mělo dost usnadnit.
Dále pomáhá, když začnete upřednostňovat kvalitní a minimálně zpracované potraviny a začnete si u nich hlídat velikost porcí. Ne vše, co je zdravé, je totiž dietní. Aby bylo jednodušší se tímto tipem řídit, používejte menší talíře a zkuste si odvažovat optimální velikost porcí na váze.
Dále pomáhá:
- Pití dostatečného množství čisté vody (kterou můžete obohatit o nakrájené ovoce a bylinky)
- Dostatek spánku
- Redukce stresu (všichni známe emoční přejídání)
Také se zkuste zamyslet nad tím, jak ke svému hubnutí dlouhodobě přistupujete. Cílem by nemělo být to, že se dostanete na svou vysněnou váhu za každou cenu a po jejím dosažení se začnete stravovat a chovat jako normálně.
Hlavním cílem by měl být udržitelný životní styl, v jehož průběhu nevnímáte změny jako nepříjemné restrikce, ale jako novou součást vašeho běžného života. To znamená, že si nemusíte vyčítat, že si na narozeninové oslavě dáte kousek dortu. Na druhou stranu, neměli byste ho sníst celý na posezení.
Když už se tak ale stane, neházejte celé své předchozí snažení za hlavu a od následujícího dne pokračujte ve zdravém životním stylu. Občas to ujede každému, kvůli tomu ale nemusíte panikařit.
Hlídáte si při cvičení tepovou frekvenci?