Karnitin a jeho nezbytné účinky: Jaký vybrat? [recenze]

Naposledy aktualizováno 16.9.2023

S novým kalendářním rokem přichází na řadu plnění předsevzetí, která jsme si stanovili na sklonku toho starého. Jedním z těch úplně nejčastějších je ztráta nadbytečných kil. Vzhledem k tomu, že jde o úkol, jehož úspěšné zdolání vyžaduje spoustu času a úsilí, mrkneme se na to, jestli vám může pomoci užívání doplňků stravy s karnitinem, které by vám to mohly trochu usnadnit.

Karnitin je látka, která je tělu vlastní. V určitém množství si organismus dovede tuto aminokyselinu vytvořit, není to ale úplně jednoduché, protože ke svému vzniku vyžaduje i široké spektrum dalších látek (lysin, methionin, některé vitamíny skupiny B a další).

TOP spalovače tuků (srovnání)
Hledáte nejúčinnější spalovače tuků?

Poté se podívejte na naše srovnání těch nejlepších spalovačů tuků v ČR:

Spalovače tuků srovnání
Srovnání spalovačů tuků
 • Jak funguje spalování tuků
 • Tipy, jak zrychlit metabolismus
 • TOP 10 nejúčinnějších spalovačů tuků
 • Recenze jednotlivých spalovačů

Doplňky stravy s obsahem karnitinu jsou velice populární u sportovců, protože podporují ztrátu tuku. (Tuky se totiž lépe dostanou do mitochondrií, kde dojde k jejich spalování.) To ale nejsou jediné důvody, proč po doplňcích stravy s obsahem karnitinu lidé obvykle sahají.

Jelikož jde o velmi zajímavou látku, o které se toho hodí vědět co nejvíc, vše důležité si povíme v následujících několika odstavcích. Také se zaměříme na to, co všechno by měl zohledňovat váš výběr.

Benefity karnitinu

Jak už bylo řečeno, karnitin nachází největší uplatnění ve spalovačích tuku, což jsou speciální doplňky stravy, jejichž užívání může vhodně podpořit váš zdravější a aktivnější životní styl. Užívání této látky se také spojuje s podporou mozkové činnosti, kterou potřebujeme ke svému normálnímu každodennímu fungování. (Tím spíš, pokud jsme už starší.)

Dále se karnitin spojuje s:

 • Podporou normální činnosti srdce
 • Podporou sportovních výkonů
 • Redukcí některých symptomů cukrovky II. typu

Jak tedy můžete vidět, jde o opravdu šikovného pomocníka, jehož sílu bychom určitě neměli podceňovat.

Zdroje karnitinu v potravinách

Ve srovnání s mnoha jinými látkami se karnitin nachází i v některých potravinách, které si většina z nás každý den pokládá na talíř. Které to ale jsou? A může takto přijatý karnitin pokrýt potřeby našeho organismu?

Když se na to zaměříme blíže, zjistíme, že karnitin najdeme například v:

 • Hovězím mase
 • Vepřovém mase
 • Rybách
 • Kuřeti
 • Mléce

To jsou zároveň jeho nejlepší zdroje, s tím, že hovězí maso má karnitinu nejvíc a kuřecí maso nejméně. Není to ale tak jednoduché, protože ačkoliv má přirozeně přijatý karnitin dobrou vstřebatelnost, v těchto potravinách ho bývá spíše menší množství.

Kdy se ho vyplatí brát?

Vzhledem k tomu, že se karnitin doplňuje z živočišných výrobků, u vegetariánů, veganů a u lidí, kteří nevyhledávají živočišné výrobky, mohou být jeho hladiny nižší. Právě pro tyto skupiny lidí je užívání doplňků stravy s obsahem karnitinu nejlepší volbou. Také se ale hodí pro sportovce, pro lidi, kteří chtějí podpořit metabolismus při hubnutí a starší jedinci.

Jak si vybrat správně?

Na trhu existuje velké množství doplňků stravy s obsahem karnitinu. K dostání je jak čistý karnitin, tak takový, který obsahuje i další příměsi. Hodně záleží, o co přesně vám jde, sáhnout po vícedruhovém doplňku stravy ale rozhodně není žádná chyba.

Především proto, že takový doplněk stravy kromě karnitinu obsahuje i další látky, které podporují normální činnost metabolismu, mohou ovlivňovat chuť k jídlu, mohou podporovat úroveň energie a výkonnost, což oceníte především v průběhu cvičení, a mnoho dalších kladů. Nejlépe tedy uděláte, když budete před nákupem pečlivě kontrolovat složení. Co naopak není úplně žádoucí je to, aby v doplňku stravy byly ingredience, které nejsou nezbytně nutné. (Například cukr.)

Co si z toho vzít?

Kdo si myslí, že při užívání doplňku stravy s karnitinem nebude muset hnout pro hubnutí prstem, toho nejspíš zklameme. Spalovače tuku a další doplňky stravy na podporu metabolismu a ztráty hmotnosti by se měly vždy kombinovat se změnou jídelníčku a s cvičením. Teprve pak vám umožní dosáhnout těch nejlepších výsledků. A karnitin v tomto ohledu není žádnou výjimkou.

 

 

Zkoušeli jste doplňky stravy s karnitinem?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karnitin – Karnitin (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/l-carnitine – Vše o L-karnitinu (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1026/l-carnitine – Co byste měli vědět o L-karnitinu (anglicky)

Napsat komentář