7 snadných triků jak zrychlit metabolismus

Naposledy aktualizováno 2.12.2021

Pokud nespalujete tak rychle, jak byste chtěli a kilogramy rychleji nabíráte, než shazujete, pro zbavení nežádoucích kil musíte udělat pár věcí.

Jestliže máte pomalý metabolismus, svaly na těle ochabují a zvyšuje se procento tuku. Pokud máte sedavé zaměstnání, nevhodnou stravu, zanesené tělo, nedostatek pravidelného cvičení, pohybové aktivity a neposilujete, zpomalení metabolismu ještě více podporujete. Jak zrychlit metabolismus?

jak zrychlit metabolismus

1. Nejprve pročistěte tělo

Pokud se chcete zbavit usazeného tuku a shodit kila, musíte tělu nejprve pomoci zlepšit imunitu i vitalitu a pak rozběhnout metabolismus na plné obrátky. Zanesená střevní stěna propouští toxiny do krevního oběhu. Játra jsou energeticky vysílena a fungují jen z poloviny. Dobré trávení a čistá střeva se promítají i do činnosti jater.

Pro očistu obou orgánů omezte nebo raději vylučte bílé pečivo, sladkosti, uzeniny, šunky, kravské mléčné výrobky a sladké nápoje. Konzumujte zeleninové a ovocné šťávy, zejména v kombinaci jablečné šťávy a šťávy z červené řepy a přidat semínka. Pak můžete zrychlit metabolismus a začít hubnout.

jak zrychlit metabolismus

2. Bez bílkovin se zhubnout nedá

Při vyšší konzumaci bílkovin se zrychlí metabolismus, lépe hubneme a udrží štíhlé tělo. Při hubnutí tělo potřebuje 1,5 g bílkovin na kilogram váhy. Kromě masa, ideální je krůtí či králičí, jezte ryby, vaječný bílek, tofu, tempeh, červenou čočku, cizrnu i hrách. Bílkoviny jezte 3x denně. Maso či ryby si dejte maximálně 1x denně, zbytek bílkovin čerpejte jinak. Ke každému jídlu si dejte zeleninu a jako přílohy volte celozrnné varianty. Doplnit můžete luštěniny, bulgur, jáhly, quionu nebo pohanku.

jak zrychlit metabolismus

3. Přidejte zdravé tuky

Zdravé tuky zamezí zvyšování procenta tukové tkáně. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny čerpejte z ryb, rybího tuku a v rostlinných olejů. Kromě olivového a kokosového je vhodný i lněný či makadamový. Používejte je jako zálivku na salát k rybě na oběd i večeři.

jak zrychlit metabolismus

4. Čtěte etikety potravin

Na etiketách potravin nejprve sledujte složení. Seznam složek je řazen sestupně. První ingredience je v produktu nejvíce a poslední nejméně. dejte si pozor na potraviny, kde je hodně cukru, který může být uveden i jako glukózo- fruktózový nebo invertní sirup či třtinový cukr. Vše se rychle ukládá v těle v podobě tuku. Upřednostňujte slovo celozrnný. Mouka nesmí být jen bílá, ale nestačí, aby bylo napsáno jen žitná mouka, ale musí být napsáno celozrnná žitná mouka apod.

jak zrychlit metabolismus

5. Cvičte a sportujte lépe

Pro zrychlení metabolismu a spalování tuku kombinujte aerobní pohyb, jako je běh, chůze a spinning s anaerobním, jako je posilování s vlastní váhou, činkami i na posilovacích přístrojích. Zařaďte aerobní cvičení 3 až 4x týdně vždy v době trvání 75 až 90 minut, protože hodina je málo a posilujte 2x týdně 20 až 30 minut.

jak zrychlit metabolismus

6. Po cvičení volte správné jídlo

Stejně důležité jídlo, které si dáte po pohybové aktivitě. Do 15 minut po cvičení si dejte půlku jablka nebo banánu, anebo doplňte hroznový cukr. Následně o 30 minut po cvičení vypijte proteinový nápoj s mladým zeleným ječmenem nebo lehce stravitelné bílkoviny. To znamená ryby, krůtí nebo králičí maso, tofu či vejce. Pro vyšší účinek přidejte zeleninu, zejména listovou a lžičku olivového, kokosového, lněného nebo makadamového oleje.

jak zrychlit metabolismus

7. Nikdy nešiďte spánek!

Pokud budete pravidelně dostatečně spát, budete štíhlejší a spalovat tuky o 33 % více než při nedostatku spánku. Ideální je chodit spát ve 22 až 22.30 hodin a spát 8 až 8,5 hodiny. Díky tomu se vám nebude usazovat tuk v těle. Pokud dodržíte harmonogram spánku, snížíte produkci hormonu ghrelinu, který je znám jako hormon hladu, který zvyšuje chuť k jídlu. Současně se zvýší produkce leptinu, který naopak dává najevo pocit nasycení a předchází zbytečné a nadměrné konzumaci prázdných a nadbytečných kalorií.

Rada na závěr

Zakažte si negativní myšlení. Neříkejte si, že nikdy nezhubnete, jste stále tlustší a připerete jen z pohledu na jídlo. Myšlenka má ohromnou sílu. Neživte podvědomě tělo negací, jinak se myšlenky stanou skutečností. Opakujte si pozitivní formulky. Můj metabolismus je rychlý, jsem štíhlá, zdravá, vitální a mám se ráda. Pokud budete v pohodě, zrychlený metabolismus poběží na plné obrátky.

Napsat komentář