Čekankový sirup: Konečně vhodné a chutné sladidlo na hubnutí?

Naposledy aktualizováno 30.8.2021

Čekanka je superpotravina vhodná do salátů. Její účinky znali už staří Egypťané. Podporuje látkovou výměnu, zmírňuje bolesti kloubů, zlepšuje trávení, čistí játra i střeva. Čekankový kořen obsahuje prebiotickou vlákninu inulinu, vitaminy a minerály.

Čekanková káva

Tato káva je oblíbená u osob citlivých na kofein. Můžete ji znát pod pojmem cikorka. Náhražka kávy je vyrábí z čekankových kořenů. Z kořene čekanky si můžete připravit i domácí meltu.

Inulin

Z čekanky se získává nebiotická vláknina inulin, která se přidává do zdravých tyčinek, sušenek a potravinových doplňků. Prospěšnost čekankových sladidel dokazuje i řada povolených zdravotních tvrzení od Evropského úřadu pro bezpečnost potravin – EFSA. Konzumace potravin s extraktem z čekanky místo cukru omezuje nárůst hladiny glukózy v krvi a přispívá k zachování mineralizace zubů. Čekankový sirup obsahuje 95 % vlákniny. Extrakty se kombinují i se zázvorem.

Inulin má schopnost vázat karcinogenní sloučeniny i těžké kovy, pomáhá ke zlepšení činnosti střev a vyprazdňování, působí proto detoxikačně. Podporuje vstřebávání vápníku a je prevencí osteoporózy při posilování mineralizace kostí a zubů. Podporuje tvorbu žluči. Část žlučových kyselin se ve střevě navazuje na rozpustnou vlákninu, vytvoří se méně cholesterolu a jeho hladina klesá. Rozpustná vláknina se získává i z luštěnin.

Čekankový sirup

Čekankový sirup je vhodný při intoleranci na cukr, je bez lepku, laktózy a je vegan. Čekankový sirup obsahuje až o 95 % méně cukru a o 45 % méně kalorií ve srovnání s jinými přírodními sladidly, jako je med, javorový sirup či agávový sirup. Chutí i konzistencí připomíná med, který má jen 161 kcal energie/100 g, tedy 4x méně než med.

Pomáhá při hubnutí

Stačí rozmíchat 1 lžíci ve 200 až 300 ml studené nebo horké vody a připravit si čekankový nektar, do kterého můžete přidat i zázvor. Čekankový sirup se používá jako nízkokalorické alternativní sladidlo do nápojů, cukroví, pečiva a snídaňových směsí a neobsahuje alergeny ani konzervanty. Jako sladidlo na bázi vlákniny vyvolává pocit sytosti, omezuje chuť k jídlu a uspokojí chuť na sladké.

Vhodný pro diabetiky

Čekankový sirup je vhodný i pro lidi s cukrovkou neboli diabetem 1. a 2. typu. Pokud se ve stravě zaměříte i na další potraviny s nízkým glykemickým indexem, přírodní cestou snížíte hladinu glukózy v krvi. Čekankový sirup zároveň působí jako účinná prevence diabetu 2. typu neboli stařecké cukrovky.

Zlepšuje imunitu

Vysoká koncentrace vlákniny má blahodárné účinky na střeva a podporuje množení prospěšných bakterií a tím i celkovou obranyschopnost organismu. Slazení čekankovým sirupem nás chrání před nachlazením, virózou i bakteriální infekcí, protože posiluje imunitní systém. Působí protizánětlivě, detoxikačně, zabraňuje vzniku ledvinových a močových kamenů.

Harmonizuje trávení

Čekankový sirup podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech a současně bojuje proti nežádoucím bakteriím, které jsou původcem zažívacích potíží. Stimuluje tak činnost střev a vysoce účinně ulevuje od akutní i chronické zácpy. Nepřekračujte však doporučenou denní dávku 10 až 20 gramů. Při nadměrné konzumaci může nadbytek inulinu ve stravě vyvolat trávicí potíže.

Dodává energii

Čekanková sirup je ideální při fyzické námaze, vyčerpání a pro sportovce. Po fyzické aktivitě vám dodá čekankový sirup okamžitou energii, aniž by zatížil trávicí systém, játra a ledviny.

Chrání naše zuby

Čekankový sirup je zdravé sladidlo, které se svou chutí vyrovná cukru, ale neničí zubní sklovinu. Čekankový sirup je vůči zubům velmi citlivý, přispívá k zachování mineralizace zubů a snižuje riziko zubního kazu.

Tipy na použití čekankového sirupu

Čekankový sirup se dá snadno přidávat do horkých i studených nápojů. Hodí se k oslazení kaší, jogurtů, müsli i snídaňových směsí. Je vhodný na palačinky a lívance nebo k přípravě domácí zmrzliny. Používá se místo cukru do moučníků a dezertů, ale i do rajčatových a dalších omáček.

Napsat komentář