Bolí vás páteř od krku až k bedrům? Zkuste Mckenzieho cviky!

Mckenzie metoda je soubor cviků a technik podporují regeneraci a zotavení páteře. Fyzioterapeuti a lékaři potvrzují tuto účinnou terapii. Cvičení fungují i na úlevu od bolesti krku a dolní části zad, a to i při sezení a zmírňují symptomy výhřezu ploténky. Terapie pomáhá určit příčinu bolestí, je cílená, řeší příčinu, ne jen důsledek.

Kdy se Mckenzie metoda doporučuje

 • při bolestech páteře
 • při vyzařujících bolestech do končetin
 • při bolestech kloubů
 • při vyhřeznutí ploténky
 • na doléčení po operacích páteře

Mckenzieho cviky

Mckenzie terapie je založena na aktivním přístupu pacienta, který se musí naučit pacienta preventivní opatření, které předcházejí bolesti. Je v současnosti jednou z nejvíce vědecky podložených metod v oblasti fyzioterapie. Diagnóza se stanoví na základě pohybového testu, kineziologického vyšetření a podrobné anamnézy. Cvičí se jeden cvik několikrát za den a dodržují se pokyny běžných denních aktivit pro usnadnění denních činností. Jak sedět, stát, vstávat i spát pro odstranění bolesti.

Princip Mckenzieho metody

Bolest páteře nebo kloubů není diagnóza, ale symptom. Je třeba rozpoznat, s čímž bolestivý příznak souvisí. K tomu slouží důkladné mechanické vyšetření pro cílenou terapii. Autorem metody je Robin McKenzie, který sestavil na základě pozorování a biomechanických principů pohybů obratlů a meziobratlových plotének vlastní koncept diagnostických postupů a léčby. Symptomy se přiřazují k syndromům. Jde o hledání takového pohybu nebo polohy, která způsobuje úlevu příznaků a vede k fenoménu centralizace. Daný pohyb je použit i v léčbě spolupracujícího pacienta.

I na dlouhodobé potíže

Na začátku je třeba provádět cvičení pod dozorem terapeuta. Při dobré spolupráci a nekomplikovaném průběhu se díky tomuto cvičení dají vyřešit i roky trvající obtíže s páteří i během čtyř terapií. Metoda je považována za jednu z nejefektivnějších způsobů léčení potíží s páteří. Cvičení je třeba provádět několikrát denně minimálně 2 měsíce po odeznění bolesti.

Jaké má Mckenzie metoda kontraindikace a kdy se cvičení neprovádí

 • infekční a horečnatá onemocnění
 • těžká osteoporóza
 • Bechtěrevova nemoc
 • nádorová onemocnění
 • poruchy psychiky
 • těhotenství
 • pod vlivem alkoholu a drog
 • nespolupráce a odmítání cvičení

Mckenzie cviky

Pro cvičení krční páteře se doporučuje cvičit v pozici napřímeného sedu. Ve chvíli, kdy si cvičení osvojíte, lze mckenzie cviky na krční páteřprovádět i ve stoje. Pokud by bolest v poloze sedu či stoje byla až moc silná, volte raději polohu vleže na zádech na pevné podložce. Aby léčba krční páteře byla úspěšná, neustále monitorujte držení těla a udržujte napřímení během celého cvičení. Retrakce neboli zatlačení hlavy do podložky se provádí vleže, nebo dozadu vsedě, pak se dělá cvik s přetlakem, následuje záklon a záklon hlavy s rotací. Podobně vám sestaví terapeut mckenzie cviky na hrudní páteř, mckenzie cviky na bederní páteř a s potížemi, jako je vyhřezlá ploténka cviky mckenzie také umí pomoci.

Co dělat, když chcete zkusit mckenzieho metod

Pacient, který chce používat mckenzieho metodu musí v první řadě vyhledat fyzioterapeuta vyškoleného právě v této metodě, protože bude po důkladném vyšetření následně zařazen podle příznaků v jedné ze tří klasifikací a možná i do několika klasifikací. Na základě ní získá seznam cvičení, které bude provádět a postupně mu toto cvičení pomáhá snižovat bolest, nebo ho dokonce bolesti úplně zbaví. Kategorie lze popsat jako problémy či bolesti spojené se sezením, bolesti spojené s pohybem, kdy materiál ploténky při pohybu tlačí na nervy, či s operací či jizvami, anebo nemožnost správně vykonávat různé funkce bolestivými orgány. Cviky protáhnou páteř v inkriminované části a zbavit se bolesti.

Napsat komentář