Proteinová dieta: Co jíst a jak na ni

Pokud chcete konečně zatočit s veškerými nechtěnými kily, můžete to zkusit za pomoci proteinové diety. Proteinová dieta má oproti jiným způsobům hubnutí opravdu viditelné účinky, jen si musíte dát pozor na následný jojo-efekt. Co je třeba dodržovat a na co byste si měli dát pozor?

Hladovění a cvičení do úmoru vede k požadovaným výsledkům jen zřídka. Proteinová dieta dodá vašemu tělu potřebné minerály, vitamíny a stopové prvky, které tělo potřebuje pro každodenní fungování. Vydatná porce bílkovin podpoří váš metabolismus, zasytí vás a na dlouho zažene pocit hladu. Nedá se však dodržovat celoživotně. Po ukončení fází počítejte s celkovou změnou životního stylu.

Povolené potraviny v proteinové dietě

Hlavní složkou jídelníčku je vámi zvolená skladba proteinových jídel. Pokud sázíte na instantní pokrmy některých značek, můžete si vybrat z několika druhů polévek, proteinových nápojů, proteinových omelet, kaší, pudinků, tyčinek a dalších chuťovek. Díky nim máte totiž jistotu, že budete mít kontrolu nad ideálním množstvím kilokalorií na každý den. Čekají vás 3 etapy, redukční fáze, druhá stabilizační fáze a fixační fáze. Délka proteinové diety závisí na vašem věku, pohlaví, hmotnosti a kolik chcete zhubnout. Fáze se liší počtem jídel za den. V závislosti na tom, ve které fázi hubnutí zrovna jste, můžete vždy využít i seznam dalších povolených ingrediencí.

V 1. redukční fázi lze jídelníček doplnit o:

V první fázi jsou konzumovány jen proteinové potraviny doplněné o povolenou zeleninu. Dojde k váhovému úbytku 60 až 80 % z požadovaného cíle v hubnutí. Všechny druhy zelených salátů, špenát, ředkev, květák, lilek, cuketu, avokádo, olivy, hlívu ústřičnou, žampiony a další jedlé houby, chřest, pórek, bílou papriku, kapustu, semena typu chia, dýně či lněné semínko, ořechy a mandle v malém množství. Ideální množství těchto potravin v první fázi je 500 gramů denně.

Ve 2. stabilizační fázi lze do jídelníčku přidat:

Druhá fáze stabilizace a třetí fáze fixace mají za úkol především prevenci jojo-efektu. Jde o postupný návrat k běžnému jídelníčku tak, aby si tělo opět přivyklo na příjem tuků a sacharidů a nezačalo opět ukládat do tukových zásob. V druhé fázi je jedno proteinové jídlo nahrazeno běžným. Povolena jsou rajčata – maximálně 2 za den, červenou a žlutou papriku – maximálně 100 g za den, 1 kedlubnu, 1 bílou a červenou cibuli a ½ citronu. Vhodné je kuřecí, králičí, krůtí, hovězí, telecí a jehněčí maso, ryby, šunka, plody moře a krevety. Povolené jsou sýry, tofu, tempeh, mozzarela light, syrečky, netučný tvaroh, vejce či šmakoun. Denní dávka je maximálně 1 000 gramů.

Ve 3. fixační fázi kombinujete:

Třetí fáze je už výhradně o kombinování potravin tak, aby nedošlo k nežádoucímu zvýšení váhy. Ve třetí fázi konzumujete již dvě běžná jídla. Mezi zakázané potraviny patří:

  • sušenky, sladkosti, čokoláda a cukrářské výrobky
  • průmyslově zpracované a konzervované maso, uzeniny, salámy a párky
  • polotovary a trvanlivé potraviny
  • marmelády, sladké pomazánky i slazené jogurty plné konzervantů a škrobu
  • pekárenské výrobky
  • brambůrky a další slané pochutiny
  • slazené nápoje
  • alkohol
  • některé druhy sladkého ovoce

Jde tedy o potraviny, které jsou plné cukrů, umělých sladidel, škrobů, zahušťovadel, plnidel, konzervantů, regulátorů chuti a dalších nevhodných látek, které se vylučují se zásadami zdravého životního stylu.

maso

Pravidla proteinové diety

Aby byla proteinová dieta efektivní, měli byste dodržovat pitní režim v podobě vody bez bublin 2 – 3 litry denně. Konzumovat 300 až 500 g povolené zeleniny, pravidelnost v jídle, rozestup mezi jednotlivými jídly 3 – 4 hodiny, dát si snídani do půl hodiny po probuzení, poslední jídlo maximálně 2 hodiny před spaním. Dodržujte zákaz konzumace sladkostí, chipsů, pečiva, uzenin, lihovin, slazených limonád i slaných pochutin. Je třeba celkově změnit životní styl i jídelníček.

Co se děje při proteinové dietě v těle

Proteinová dieta neboli cyklická ketogenní dieta, je účinná metoda, jak dosáhnout skvělých výsledků v redukci váhy. K největším benefitům na rozdíl u běžných redukčních diet patří to, že neztrácíte svalovou hmotu, která spotřebovává nejvíce energie, více než tuky. Pokud o ni přijdete, snížíte množství kalorií, které můžete přijmout, aniž by se ukládaly ve formě tuků. Pokud je správně nastavena, dostane vás do stavu ketózy, kdy organismus spaluje především tukové zásoby. Hlavní rozdíl mezi běžnou redukční dietou a proteinovou dietou je především ve složení makroživin, které přijímáme, tedy sacharidů, proteinů a tuků.

Klasická redukční dieta

  • 40 % sacharidů
  • 30 % bílkovin
  • 30 % tuků

Proteinová dieta

  • 60 % bílkovin
  • 25 % sacharidů
  • 15 % tuků

Účinky proteinové diety

  • odbourávání podkožního, viscerálního či útrobního tuku
  • snížení cholesterolu
  • detoxikace organismu
  • snížení pocitu hladu
  • snížení chuti na sladké
  • delší pocit nasycenosti
  • dobrá nálada

Jak proteinová dieta funguje

Proteinová dieta spaluje tukové zásoby tím, že uvede organismus do stavu ketózy. Tohoto stavu dosáhnete zvýšeným příjmem bílkovin a sníženým příjmem tuků a sacharidů. Štěpením tuků vznikají v těle ketolátky, které nahradí sacharidy, jako zdroj energie. Do stavu ketózy se dostanete asi 2 až 3 dny bez ztráty energie. Základem je dobře sestavit proteinovou dietu, aby její průběh byl co nejefektivnější, cítili jste se dobře a neměla dopad na vaše zdraví, kondici a náladovost.

 

Napsat komentář