Vánoce + Silvestr: Jak si užít svátky bez přibírání?

Vánoce a Silvestr jsou svátky, na které se spousta lidí těší. Jelikož ale většinou jíme obří množství kalorických potravin a pije se i větší množství alkoholu, hodně z nás se bojí, že k nastřádaným kilům přibudou další. I když nejde vyloženě o čas, který by prospíval hubnutí, užít svátky si můžete i bez strachu z posunující se ručičky na váze. Jak to ale udělat?

Potkáte se v centru svého bydliště s kamarády a rodinnými příslušníky a ze vší té radosti si dáte svařák, medovinu nebo nějakou tradiční zimní specialitu. Třeba gulášek, který dovede rozehřát mrazem promrzlé tělo. Pak přijdete domů a pustíte se do vánočního pečení, v jehož průběhu se vám každou chvíli zatoulá kousek pečiva do pusy.

Největší zatěžkávací zkouškou jsou však vinné klobásky, bramborový salát s pořádnou náloží majonézy a smažený řízek nebo kapr. Aby toho navíc nebylo málo, někteří lidé si stihnou střihnout sváteční večeři ještě u několika příbuzných mezi svátky. A také by byla ostuda alespoň neochutnat cukroví od maminky a nepřiťuknout si na zdraví.

Asi se shodneme na tom, že naše tělo v tomto čase zažívá skutečně značný nápor. Kdo by ale chtěl sedět opodál a na vše, co je mu předkládáno, kroutit zamítavě hlavou? A vůbec, vždyť tohle vše výše uvedené ke správným svátkům přece patří, nebo ne?

Pokud se nechcete stresovat tím, jak o Vánocích a Silvestru najít zdravý kompromis mezi přejídáním a asketickým odmítáním všeho, co se tváří jako cukroví, níže se podíváme na to, jakou cestu můžete o letošních svátcích zvolit, abyste byli co nejvíce v pohodě.

Kontrola porcí

Nikdo neříká, že si nemůžete dát bramborový salát nebo řízek, na který se celý rok tolik těšíte. Na druhou stranu byste si těmito laskominami neměli úplně zabetonovat žaludek. To znamená, že si na talíř naložíte přiměřenou porci a nebudete si přidávat nášup. Také si dávejte pozor na množství vypitého alkoholu a sladkých nápojů a na množství snězeného cukroví.

Pohyb

Svátky nejsou úplně nejvhodnějším obdobím pro silový trénink nebo skupinové lekce, které většinou začínají zase až během ledna. Rozhodně ale ničemu neuškodí, když se půjdete každý den alespoň na chvilku projít. Pokud je to navíc možné, můžete si užít i lední bruslení nebo lyžování.

Proteiny

Stejně, jako v průběhu zbytku roku, byste měli mít ve svém jídelníčku dostatek kvalitních a libových zdrojů proteinu. Dobrou volbou jsou například ryby, kuře bez kůže a podobně. Výhodou proteinů je navíc to, že vás na delší dobu zasytí, takže byste neměli mít takové potíže s častým uzobáváním.

Používejte talíře a misky

Nechcete sníst celou mísu cukroví na posezení během sledování oblíbených pohádek a filmů? V tom případě si cukroví dávejte na menší talířek či misku. Díky tomu budete mít mnohem větší kontrolu nad tím, kolik jste toho skutečně snědli.

Pokud to nemáte rádi, nejezte to

Občas máme tendenci jíst z nudy. V tomto případě platí, že pokud něco skutečně nemilujete nebo to dokonce nemáte rádi, neměli byste to jíst vůbec.

Před večírkem se najezte

Před odchodem na večírek se doma trochu najezte. Vhodná je například polévka. Problematický by neměl být ani salát, který zabere (po stránce objemu) hodně místa, ale zároveň obsahuje menší počet kalorií a dodá vašemu tělu potřebné živiny, které nám mohou ve sváteční stravě dost chybět.

Jezte pomalu

Mozek si začne uvědomovat, že přestává mít hlad, zhruba po dvaceti minutách od zahájení jídla. Z toho důvodu jezte spíše pomaleji. Díky tomu se nebudete zbytečně přecpávat.

Pozor na nápoje

Sklenici svařeného vína si klidně dejte, neměli byste to však s alkoholem, ale ani se slazenými nápoji, moc přehánět. Nezapomeňte, že přebytečné kalorie se dají i vypít. Proto většinou preferujte vodu nebo čaj.

Volba preferencí

Klidně si dopřejte sváteční večeři a pár kousků cukroví. Už si ale nedávejte alkohol a další kalorické pochutiny. Další den možná budete volit některé z kalorických nápojů. Pak ale stojí za zvážení, zda si ještě pak dáte vinnou klobásku s pořádným krajícem chleba. Mezi nezdravá jídla a nápoje se pak snažte většinově protlačit něco normálního nebo v lepším případě zdravého.

Snažíte se i o Vánocích a Silvestru trochu držet na uzdě, nebo takové věci neřešíte a od ledna se zapisujete do posilovny?

Napsat komentář