Samosběrem ke štíhlé postavě

Naposledy aktualizováno 31.1.2018

Nemáte vlastní zahrádku, ale přesto byste rádi jedli sezónní ovoce a zeleninu? Co když vám ale nezbývá mnoho peněz? Pak právě pro vás je vhodný samosběr.

A jak to funguje?

Stačí si najít místo, kde samosběr probíhá, přijít v pracovním oblečení a sesbírat, vykopat, vytrhat či natrhat ovoce nebo zeleniny kolik je libo. Když už vám to bude stačit, dojdete ke kase, kde vám vaší zeleninu či ovoce zváží a vy zaplatíte. Výhodou samosběru nejsou jen nízké ceny, ale také kvalita. Můžete si vybrat, jaký kus chcete, ale hlavně víte, že tento kus neležel někde týden v regálu a je čerstvý. Samosběr navíc prospěje i vaší postavě, protože každý pohyb navíc je dobrý.

Samosběr jahod

Nejznámější je asi samosběr jahod. V každém kraji jich najdete několik. Ve Středočeském kraji můžete zajet například do Starého Kolína nebo do Vraňan u Prahy. V Karlovarském kraji najdete samosběr u Sokolova. V Jihočeském kraji si natrháte jahody například u Jindřichova Hradce. Jste-li z Brna, zajeďte si mezi Slatinu a Lišní. Ve Zlínském kraji je samosběr v Holešově a v Pardubickém kraji v Přelovicích. Nenechte se však odradit, pokud jste v tomto malém přehledu nenašli místo ve Vaší blízkosti a podívejte se na internet, kde zjistíte, že jich je v okolí víc než jste si mysleli. Ceny jahod se pohybují kolem 30–45 Kč za kilo.

Co si všechno můžete nasbírat?

V samosběru seženete snad skoro všechno, jen už to není tak úplně časté jako jahody. Otrhat si můžete například rajčata, jablka či meruňky a vykopat cibuli nebo česnek. Meruňky seženete například u Hustopeč, rajčata u Hodonína a brambory třeba v Lomnici. Na větších farmách, jako například u Litomyšle, máte možnost získat více produktů na jednom místě.

Napsat komentář