Naposledy aktualizováno 6.9.2023
Poruchy příjmu potravy jsou velmi nebezpečné. Často ale mohou u lidí, kteří jimi trpí, probíhat skrytě. Jejich okolí si tedy varovných příznaků může všimnout až po náhlém úbytku či přírůstku hmotnosti, který ohrožuje zdraví. Jak být vůči tomuto problému vnímavější? A podle čeho poznat, že by se mohl týkat i někoho ve vašem okolí?
Někteří lidé jsou od přírody hodně štíhlí. Mohou jíst nezdravé potraviny v libovolném množství, ale stejně nepřiberou ani deko tuku. Takových jedinců je ale velmi málo. Mnohem častěji se setkáváme s tím, že mladé ženy a dívky (ale i někteří muži) podlehnou kultuře filtrů a dokonalého těla a chtějí dosáhnout perfektní postavy i v reálném životě.
Jednou z poruch z tohoto spektra, se kterou se lze ve společnosti setkat, je ortorexie. Jde o psychické onemocnění, v průběhu kterého člověk vyhledává výhradně zdravé potraviny a zdravý životní styl. Tento problém ale není zdaleka jediný.
Přečtěte si: Co je to anorexie?
Místo toho, abychom se dnes orientovali na obecný popis těchto problémů, raději se spolu zaměříme na to, jak včas rozpoznat nenápadné varovné příznaky, které naznačují, že se něco děje.
Co je porucha příjmu potravy?
Porucha příjmu potravy je termín, který označuje stav, jež ovlivňuje jak psychické, tak fyzické zdraví. Začít to může tím, jakým způsobem člověk přemýšlí o jídle, stravování a své tělesné hmotnosti. V případě, že se porucha příjmu potravy správně neléčí, může jít o dlouhodobý stav, který může v krajním případě způsobit i úmrtí. Mezi nejznámější druhy poruch příjmu potravy patří kromě anorexie i bulimie, ortorexie či záchvatové přejídání.
Na tohle si dávejte pozor
Možná se vám zdá, že někdo ve vašem okolí má dlouhodobě poněkud nestandardní stravovací návyky, ale nedokážete si v sobě ujasnit, zda jde skutečně o problém, nebo je to normální a není třeba se kvůli této zvláštnosti znepokojovat.
Mezi varovné příznaky patří:
- Skutečně radikální dietaření s vyškrtáváním cukru, tuku…
- Příjem skutečně malého množství kalorií během dne
- Nepravidelný výskyt a absence jídla v domácnosti
- Náhlá úzkost kvůli určitému druhu potravy/živiny
- Častější hovoření o jídle, dietě a váze
- Přehnaná fyzická aktivita
- Zvýšená konzumace jídla v emotivním rozpoložení
- Izolace v průběhu jídla a po něm
- Odmítání společenských setkání, která mohou zahrnovat i jídlo
Všímat si můžete i změny vzhledu postavy. Lidé s poruchami příjmu potravy mohou nosit i hodně volné oblečení, aby nebyl vidět rapidní váhový přírůstek či úbytek.
V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že poruchy příjmu potravy se často odráží i v tom, jak člověk komunikuje a přemýšlí. Tyto projevy bývají viditelné dříve, než se nemoc projeví i na vzhledu těla a na zdraví. Proto se snažte být vnímaví a v případě pochybností nabídněte takovému člověku pomoc.
Někdy to není úplně jednoduché, protože takový jedinec nemusí chtít se svým problémem něco dělat. V takovém případě určitě neváhejte kontaktovat odborníka na duševní zdraví, který vám dá podrobnější rady, jak tuto situaci úspěšně zvládnout.
Měl někdo ve vašem okolí poruchu příjmu potravy?