Orthorexie aneb když už zdravé stravování není normální

Když se začne mluvit o poruchách příjmu potravy, většina lidí si vybaví anorexii a bulimii. Ve skutečnosti ale to nejsou jediné poruchy, se kterými se lze ve společnosti setkat. Víte, jaký problém se skrývá za termínem orthorexie? A dá se nějak léčit?

Všichni si přejeme být zdraví a co nejdéle aktivní. Je proto pochopitelné, že se mnoho z nás zajímá o to, čím nahradit tučné a nezdravé potraviny. Někteří lidé si v poslední době oblíbili například zeleninové, nebo celozrnné těstoviny a sladí jen umělými sladidly, která neobsahují kalorie.

Na první pohled vypadají tyto snahy velice obdivuhodně a někteří si dokonce řeknou, že jsou hodny následování. Problém je v tom, že pokud lpíte výhradně jen na tom, co je zdravé, můžete si vypěstovat orthorexii.

Jak se tato porucha nejčastěji projevuje? A může mít nějaké následky?

orthorexie

Co je orthorexie?

Orthorexie je porucha, se kterou se pojí chorobné upínání se na zdravé potraviny a nápoje. Ne každý člověk, který se chce stravovat zdravě, touto poruchou trpí. Hlavním kritériem je to, že zájem o zdravé stravování překračuje hranice toho, co se dá považovat za normální.

Člověk, který trpí orthorexií, myslí na zdravé jídlo prakticky neustále. Pokud si navíc dá jednou za čas něco, co je nezdravé, trápí ho výčitky svědomí. Ve srovnání s jinými poruchami příjmu potravy se orhorexie nevyznačuje upínáním na ztrátu tělesné hmotnosti. (Nebo to minimálně nebývá tak běžné.)

Příčiny orthorexie

Orthorexie se může u člověka rozvíjet postupně. Na začátku může být jen pouhá snaha o to vylepšit svůj jídelníček, aby prospíval tělesnému zdraví. Postupem času ale mohou být změny stravování doopravdy extrémní.

Lidé, kteří mají tendenci orthorexií trpět, mohou trpět obsesivně-kompulzivní poruchou. Také se lze v této skupině setkat s perfekcionisty, lidmi, kteří mají úzkosti a s lidmi, kteří chtějí mít nad vším ve svém životě absolutní kontrolu.

Mezi rizikové faktory patří i některá povolání. Speciálně jde o ta, u kterých je kladen velký důraz na zdraví a zevnějšek. Typicky hovoříme o operních pěvcích, baletkách či o atletech.

orthorexie

Diagnostika orthorexie

V první řadě je důležité zmínit, že lidé s orthorexií, ale ani jejich okolí, nemusí rozeznat, že čelí nějakému problému.

Co se týče diagnostiky, ta probíhá tak, že specialista vyhodnotí:

  • Obsesivní potřebu jíst zdravě
  • Psychický a emocionální stav člověka
  • Zdravotní problémy (které mohou být způsobeny například podvýživou)

V současné době neexistuje žádný popsaný postup, který by s jistotou orthorexii vyléčil. Je ale jisté, že velkou roli v léčbě bude mít terapeut, psycholog či psychiatr, který se pokusí najít spouštěč nezdravého vztahu k jídlu.

Negativní dopady orthorexie

Možná si říkáte, že na zdravém stravování nemůže být nic špatného. Proč by také mělo? Pravda je ale taková, že orthorexie může mít na život člověka destruktivní vliv.

Pojí se s ní:

  • Podvýživa
  • Abnormální tlukot srdce
  • Anémie
  • Zažívací problémy
  • Hormonální nerovnováha
  • Zhoršený stav kostní hmoty
  • Pocit viny
  • Problém s dokončováním úkolů
  • Sociální izolace

orthorexie

Neříkáme, že zdravý životní styl je špatný. Je ale třeba si dávat pozor na to, aby vaše snahy nezašly moc daleko. Pokud se tak stane, není ostuda vyhledat pomoc.

Znáte někoho, kdo trpí orthorexií? 

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Orthorexie – Orthorexie (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/orthorexia-nervosa-101 – Vše o orthorexii (anglicky)

Napsat komentář