Pásový opar – příznaky a léčba

Pásový opar představuje nebezpečí takzvaně spících virů. Jde o velmi záludnou nemoc, která skrytě vyčkává v těle každého, kdo někdy prodělal plané neštovice.

Tento nevyzpytatelný a dřímající virus v našich tělech trpělivě vyčkává. Ve chvíli, kdy nás skolí stres, únava a psychické či fyzické vyčerpání a náš imunitní systém nepracuje na plné obrátky, zákeřně udeří. Pásový opar navíc pěkně bolí.

Co je pásový opar

Jde o virové onemocnění herpes zoster. Pásový opar dostal své jméno právě proto, že se vyskytuje nejčastěji kolem pasu a postupuje směrem nahoru. Drobné puchýřky se objevují i na obličeji, krku, hrudníku, zádech, bedrech, dokonce v oblasti očí. Jsou vždy vysety v pásech a pruzích tam, kde pod kůží prochází nerv. Infekce probíhá vždy ve dvou fázích.

Průběh pásového oparu

V první fázi musíte prodělat plané neštovice neboli Varicella zoster virus. V dětství je většinou celkem snadno překonáte a uzdravíte se. Virus z vašeho těla však jen tak nezmizí. Přežívá v nervových uzlících podél naší páteřní míchy, a jakmile se probere k životu, postupuje podél nervových vláken.

Pozor na záměnu

Pro úplnost je nutno dodat, že jiná herpetická onemocnění, jako je opar na rtech a genitáliích jsou způsobena odlišným původcem v podobě Herpes simplex.

Vnější příznaky

Na povrchu kůže se pak vysévají drobné puchýřky, které velmi nepříjemně pálí. Lidé s pásovým oparem trpí nesnesitelnou bodavou bolestí, velmi často se přidává bolest hlavy, malátnost, zimnice a horečky. Onemocnění mohou doprovázet i zažívací potíže, svědění a především velké bolesti na celé ploše výsevu.

Před výsevem je 1 až 5 dní kůže napnutá, zarudlá, svědí a může bolet. Výsev se nejčastěji objevuje na jedné straně těla v průběhu nervů na hrudníku, bedrech, v obličeji, ale i v očích, uchu či ústní dutině. Po 2 až 4 týdnech přetrvává bolest podél nervů po dobu týdnů a někdy až měsíců. Často na sobě pacient nesnese ani oblečení nebo se nemůže ani osprchovat.

Nejčastější místa výskytu

  • na hrudníku
  • v oblasti břicha
  • na zádech
  • na hýždích
  • na hlavě
  • na krku
  • na obličeji
  • v ústech
  • v oku

Možné komplikace

Výsev na obličeji může vést dokonce až ke slepotě. Pokud si puchýře rozškrábete, hrozí záněty. V těžších případech zánět rohovky oka, ucha, lícního nervu, ale i zánět mozku. Chronická bolest bývá často popisována jako elektrické šoky. Snižuje kvalitu života postižených osob, které trpí, ztrácí radost ze života, zájem o koníčky a senioři se nemohou postarat ani o vnoučata, která milují.

  • postherpetická neuralgie – silná bolest nervů přetrvává o po odeznění kožních projevů, někdy vymizí, jindy je trvalá a řeší se analgetiky na bolest
  • generalizovaný pásový opar – rozesetý po celém těle, může být až smrtelný, puchýřky jsou i mimo spádovou oblast nervu, virus pronikne do krevního oběhu nebo vnitřních orgánů, jako je mozek či plíce a činí závažné potíže
  • neléčený pásový opar – postihne některý z hlavových nervů, může dojít k bolestem ucha, ztrátě sluchu, závratím, motání hlavy, ztrátě chuti nebo paralýze obličeje, na oku může způsobit zjizvení a zvředovatění rohovky, zánět oka, zrakového nervu, zelený zákal, zhoršení i ztrátu zraku

Kdo je nejvíc ohrožený

Podle výzkumů se u pacientů s pásovým oparem zjistilo, že mají o 10 až 15 % vyšší riziko infarktu a mozkové příhody. Nejohroženější jsou lidé nad 50 let a hlavně ženy. Po dosažení 70 let je výskytem pásového oparu ohrožen každý druhý člověk. Největší komplikace nastávají po dosažení 80 let u každého druhého pacienta.

Důležitá je prevence

Nutné je posilování imunity, otužování, zdravý životní styl a strava i pravidelný pohyb, zejména na čerstvém vzduchu. Určitě nezanedbávejte ani zdánlivě banální onemocnění, jako je nachlazení, kašel a rýma. Naučte se relaxovat a odpočívat, mějte dostatek spánku a pravidelně dovolenou, jinak herpes čeká na příležitost.

Nechte se očkovat

Proti pásovému oparu už existuje i očkování. Některé pojišťovny na vakcínu také přispívají. Náklady na léčení komplikací jsou vysoké a často bez výsledku. Očkování je určeno pro lidi nad 50 let. Ti, co už pásový opar prodělali, svorně tvrdí, že by očkování uvítali, protože tento opar nesnesitelně bolí.

Jednejte rychle

Pokud na vás virus zaútočí, na nic nečekejte. Rychlá diagnostika a léčba je klíčová. Nemoc začíná lehkou bolestí hlavy, teplotou a únavou. Po výsevu prvních pupínků ihned vyhledejte lékaře. Léky je nutné nasadit nejpozději 2 až 3 den po objevení vyrážky. Nasazují se antivirotika, protizánětlivé a antibakteriální masti, léky proti bolesti, tedy analgetika a často i antidepresiva. Nutný je absolutní klid.

Můžete nanést jemně na kůži tekutý vitamín E, který pomáhá zmírnit bolestivé poškození kůže. Na pupínky, které se naplňují tekutinou, se dává tekutý pudr a zinková mast, aby se mokvající místa vysušila. Těžký pásový opar u dětí i dospělých, který postihne oči, uši, velkou část těla, ale i mozek, se dává Aciclovir, který umí zadržet viry ve formě tablet nebo infuze do žíly při pobytu v nemocnici.

Pomoc přírodními prostředky

Můžete vyzkoušet kašičku z droždí a po zaschnutí boláků zvláčnit kůži třezalkovým nebo pupalkovým olejem. Imunitu posílí echinacea, zelenina i ovoce.

Je pásový opar přenosný?

Přenos rozvinutého pásového oparu z člověka na člověka není obvyklý. Všichni, co neměli plané neštovice, novorozenci a těhotné ženy, by se však měli styku s pacientem raději vyhýbat. U nastávajících matek hrozí poškození plodu. Puchýřky praskají a tekutina je velmi infekční. Doporučuje se časté mytí a důkladná dezinfekce rukou, postižená místa neškrábat a překrýt. K nákaze je nutný styk kůže s kůží, kde má nakažený nějakou oděrku. Při dodržování běžných hygienických zásad se není nutné bát. Po zaschnutí se pod krustou pomalu obnovuje kůže.

Napsat komentář