Jablko nebo chilli paprička? aneb hubni podle typu postavy

Naposledy aktualizováno 2.2.2018

Pokud se snažíš stále neúspěšně zhubnout, možná je to tím, že se neohlížíš na svůj tvar těla. Zálěží totiž na tom, zda máš postavu typu jablko, hruška nebo chilli paprička a podle toho ti doporučíme, co a jak cvičit.

Častým důvodem neúspěchu při hubnutí je to, že si zvolíš nerealistické cíle a špatný přístup ke shazování kilogramů. Měla by ses tedy zaměřit na cviky, které ti opravdu pomohou a budou šité přímo na tvé tělo.

Typ postavy – hruška

Pokud máš postavu typu hruška, máš tendenci k ukládání tuků především na stehnech a hýždích. K tomuto typu postavy se také váže větší riziko vzniku celulitidy, křečových žil, poruchy příjmu potravy nebo intenzivnější příznaky menopauzy.

Trenérka společnosti Fitnessie Barbora Paimová radí, ať s tímto typem postavy necvičíš pouze cviky na posilování spodní části těla. Musíš totiž dodržovat správný redukční systém, jinak tvoje stehna a lýtka budou čím dál tím větší. Ve spodní části těla se u tohoto typu snadněji vytváří nejen tuková, ale i svalová hmota. Proto je potřeba zařadit i posilování horní části těla, kvůli tělesné symetrii.

Zaměř se spíše na aerobní pohyb, který ti pomůže odbourat podkožní tuk a tím pádem zmírnit projevy celulitidy. Je také důležité omezit příjem sacharidů s vysokým glykemickým indexem včetně bílého pečiva, těstovin, rýže, brambor, banánů, medu a dalších jednoduchých cukrů. Také omez červené maso a dávej si pozor na alkohol. Kalorie z alkoholu se totiž ukládají do boků a stehen. Do jídelníčku naopak zařaď brokolici, zelí, houby, papriky, květák, mrkev, divokou rýži a sezamová semínka.

Typ postavy – jablko

Tento typ postavy ukládá tuky ve střední části těla, takže nejvíce přibíráš v oblasti břicha, podbřišku a na spodní části zad. U tohoto typu postavy není tolik zastoupen podkožní tuk, ale tuk viscerální, který obaluje vnitřní orgány. S tímto typem postavy jsou spojena rizika diabetu, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny prsu a menstuačních potíží.

U tohoto typu postavy ti pomůže běh, power jóga či pilates. Je žádoucí tyto cviky zkombinovat s aerobním pohybem, který ti zajistí úbytek váhy. Alespoň třikrát týdně zařaď minimálně 40 minut běhu, plavání nebo jízdy na kole.

Vyzkoušej také intervalový trénink, kdy se střídají frekvence intenzivního pohybu s pohybem nižší intenzity, což ti pomůže k úbytku tuku ve střední části těla. Do jídelníčku zařaď potraviny se střední a nižší hodnotou glykemického indexu, takže například ovoce, zeleninu, bílé maso a ryby. Nafouklé bříško také odstraníme tím, že vyřadíme potraviny z kravského mléka a produkty, které obsahují pšenici.

Typ postavy – chilli paprička

Ženy s typem postavy chilli paprička mají plochý hrudník, zadek a nevýrazný pas. Tyto ženy nemají křivky, tím pádem mají spíše chlapeckou postavu, protože jejich boky, pas a ramena jsou v podstatě stejně široké. Chilli papričkám se tuk usazuje v oblasti břicha.  Tento typ postavy trpí zvýšeným rizikem poruch spánku, snížené činnosti štítné žlázi, časté únavy, zácpy , neplodnosti a deprese.

Protože ženám s tímto typem postavy chybí křivky, měly by se zaměřit na vytvarování postavy pomocí posilování. Při posilování si dej raději těžší závaží a menší počet opakování. Vyhni se naopak aerobním tréninkům, tím by ti ubyly další křivky a tvé tělo by působilo ještě rovněji. Je důležité, abys s tímto typem postavy dostatečně jedla a zařadila ke každému jídlu alespoň malé množsství bílkovin. Vhodné potraviny jsou pro tebe celozrné pečivo, pěčivo, lilek, mango, brambory, hrášek, kukuřice a mrkev.

Jaky typ postavy jsi ty? A co ti pomáhá k udržení si dobré postavy?

Napsat komentář