Kouzlo avokáda

Avokádo má své kořeny v Mexiku, kde se objevilo asi 10 tisíc let před naším letopočtem. Ovoce protáhlého hruškovitého tvaru plodí strom dorůstající výšky až 20 metrů. Ve zralém stádiu má zelenou až hnědočernou barvu a je měkké. Uvnitř je žlutozelená dužina s velkou nejedlou peckou. Plod váží 100 g až 1 kg a je dlouhý 10 až 20 cm. Dováženo je ze zemí Chile, Indonésie, Dominikánská republika a Mexiko.

Druhy avokáda

Barevně se avokádo dělí mezi zelené, hnědé a fialové. Jeho slupka zajišťuje ochranu před chemikáliemi a pesticidy. Na světě se pěstují desítky druhů, běžných je asi 15. U nás jsou nejčastěji 2 druhy.

  • Hass – je nejpěstovanější odrůda, má tmavou hnědočernou slupku s hrboly a tvarem připomíná velké vejce
  • Fuerte – je méně časté, má zelenou a hladkou slupku, tvarem připomíná hrušku

Proč konzumovat avokádo

Avokádo obsahuje antioxidanty a důležité fytochemikálie lutein a zeaxantin pro zdraví očí. Ovoce působí i jako prevence proti rakovině a pomáhá snižovat vedlejší účinky chemoterapie. Díky obsahu kyseliny listové pomáhá v prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, žaludku i slinivky břišní. Má nízký obsah sacharidů a pomáhá při hubnutí, protože snižuje chuť k jídlu. Také přispívá k udržení rovnoměrného přísunu vitamínů. Vitamín K působí jako prevence osteoporózy, přispívá ke snížení projevů artritidy. Má vyšší obsah draslíku než banán, díky čemuž snižuje krevní tlak.

Výživa vysokého obsahu

Avokádo je vysoce ceněnou potravinou díky vysokému obsahu živin, vitamínů a minerálních látek. Řadí se k superpotravinám. Obsahuje 20 různých a zdravý prospěšných vitamínů jako jsou vitamín K, C, B5, E, A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (nacin), kyselinu listovou a minerální prvky jako je draslík, hořčík, mangan, měď, železo a zinek. Jedno avokádo obsahuje v průměru 160 kalorií, z toho 15 g zdravých tuků, 9 g sacharidů a 2 g bílkovin. Neobsahuje cholesterol ani sodík a téměř neobsahuje ani žádné nasycené tuky.

Zdravé tuky i vláknina

Avokádo patří k nejtučnějším plodům v rostlinné potravině. Většinu ale tvoří zdraví prospěšná kyselina olejová. Tato mono nenasycená mastná kyselina je obsažena třeba i v olivovém oleji. Působí jako preventivní prostředek i bojovník proti rakovině. Avokádový olej je vhodný i k vaření. Díky němu se lépe uvolňují ostatní živiny rozpustné v tucích. Bohatou složkou je i vláknina, což je nestravitelná složka důležitá pro detoxikaci těla a odstranění škodlivin. Výrazně přispívá ke snížení hmotnosti a cukru v krvi. Vláknina se dělí na nerozpustnou a rozpustnou, které je v avokádu asi ¼. Ve 100 g avokáda se nachází 27 % celkového doporučeného denního množství. Avokádo při pravidelné konzumaci snižuje hladinu cholesterolu.

Jak si vypěstovat avokádo ve vodě

Pecku z avokáda opatrně ji vyjměte tak, aby nebyla poškozena. Následně ji důkladně očistěte od zbylých částí dužiny, jinak by mohlo dojít k hnilobě. Kolem obvodu pecky vytvořte 3 otvory ve stejné vzdálenosti. Do nich nasuňte špejle a zavěste je na sklenici s vodou tak, aby se plochý konec pecky pouze dotýkal hladiny. Jakmile kořeny zaplní sklenici a objeví se stonek s lístky, zasaďte rostlinu do květináče se substrátem tak, aby byla 1/3 pecky pod zemí.

Zkuste pecku rovnou zasadit

Použijte vlhký, propustný substrát s obsahem rašeliny. Po vyjmutí pecku z avokáda ihned zasaďte do hloubky 2 až 3 cm, přičemž špička musí směřovat vždy směrem nahoru. Můžete sklenici nebo květináč nakonec přetáhnout igelitovým pytlíkem, aby se urychlilo klíčení pecky. Rostlinu je třeba udržovat na teplém a světlém místě. Pak o avokádo pečujte, jako o běžnou pokojovou rostlinu. Pravidelným zaštipováním rostliny podpoříte kompaktní tvar.

Péče o avokádo

Avokádo může časem dosáhnout výšky až 2 m. Jeho pravidelné zastřihávání přispívá nejen ke kompaktnímu tvaru, ale i ke kvetení. Květy se objevují až ve větvích III. až IV. řádu. Ve vegetačním období podpoříte růst hnojením. Důležité je udržovat stálou teplotu kolem 24 °C. V letním období prospívá avokádu i letnění. Zvykejte rostlinu na slunce postupně, jinak by se spálila. Můžete rostlinu také mlžit a kropit. Rostlina začíná plodit nejdříve za 4 roky. Opylení můžete podpořit štětečkem. Pro přezimování jí dopřejte dostatečný přísun světla a teplotu kolem 15 °C. Jedná se o tropickou až subtropickou rostlinu, proto venku nepřezimuje.

Napsat komentář