Jak na redukční dietu

Naposledy aktualizováno 25.3.2021

Redukční dieta je základem pro zdravé hubnutí i změnu dosavadního stravování. Zhubnete sice pomaleji, ale váhu si dlouho udržíte. Nedojde tak jako u většiny jiných diet a jídelníčků slibujících zázraky k jojo-efektu.

Pokud budete dlouhodobě dodržovat základní pravidla redukční diety, váhu si můžete díky ní dlouhodobě udržet a nemusíte se obávat jojo efektu. Nejde o žádné velké omezování. Důležité je omezit nezdravé pokrmy a nahradit je zdravějšími variantami. Výhodou redukční diety je, že je vhodná třeba i při těhotenství, kojení nebo pro děti. Nepočítáte neustále kalorie a hubnete zdravě.

paleo strava

S redukční dietou jde hubnutí snáz a trvale

Při dodržování redukční diety sice nebudete hned vidět rychlé výsledky, jak tomu je u mnoha dost nezdravých diet, ale zhubnete trvale. Důležité je nevzdávat se a opravdu vydržet alespoň dva měsíce, ať můžete vidět první velké pokroky. Nebudete ale bez energie a neustále unavení. Je třeba dodržovat několik základních pravidel, která vám pomohou k vysněnému cíli. Tento způsob stravování není o hladovění. Právě naopak, strava musí být pestrá a pravidelná.

keto dieta

Pravidla a zásady redukční diety

 • Jezte pravidelně po 2 až 3 hodinách v malých porcích, pravidelná strava je základem proto, aby organismus nemusel ukládat zásoby na pozdější dobu.
 • Jezte dostatek bílkovin a kvalitních sacharidů, libové maso, ryby, sýry, jogurty, mléčné výrobky, vejce, celozrnné a žitné pečivo, celozrnné obilniny, těstoviny i rýži.
 • Maso si vybírejte libové, oddělte tučné kousky i kůži, vsaďte na libové hovězí, kuřecí, krůtí a zvěřinu. Z vepřového je vhodná panenka nebo kýta.
 • Nezapomínejte na konzumaci tučných ryb, které obsahují zdravé tuky, jako je losos, tuňák, makrela nebo sardinky.
 • Jezte dostatek čerstvé zeleniny ke každému jídlu, která je zdravá, obsahuje vitamíny, vlákninu a také vás zasytí. Výborná je i dušená nebo zapečená.
 • Ovoce nejezte večer, ale raději v dopoledních hodinách. Večer si dejte kvalitní bílkoviny.
 • Dopřejte si pravidelně luštěniny, jako je hrách, čočka, cizrna a fazole. Zasytí vás a patří mezi rostlinné zdroje bílkovin.
 • Vařte z čerstvých potravin místo používání průmyslově připravených, konzervovaných a instantních pokrmů.
 • Konzumujte co nejméně polotovarů, které nepatří do zdravého stravování. Jsou plné nezdravých přídatných látek, konzervantů, zahušťovadel, stabilizátorů, tuků, cukru i soli.
 • Omezte příjem cukru a sladkostí, protože se cukr pak automaticky ukládá do podkožního tuku.
 • Omezte solení. Sůl zadržuje vodu v těle a máte po ní větší hlad. Neprospívá vašemu fyzickému zdraví.
 • Nejezte smažená a tučná jídla. Jednou za čas si je dát můžete, ale opravdu jen spíše omezeně.
 • Pijte alespoň 2 litry čerstvé neperlivé vody a neslazených tekutin denně. Vhodný je i neslazený čaj nebo mírně perlivá voda minerálka.
 • Nezapomínejte na pravidelný pohyb, který je u hubnutí klíčový. Denně si vyrazte na krátkou procházku, alespoň do práce a z práce. Cvičit byste měli každý druhý den. Zapojte aerobní pohyb, jako je běh, jízda na kole, plavání, aerobic, doplňte posilování i protažení ve formě jógy.
 • Važte nemaximálně jednou týdně ve stejnou dobu a nezapomeňte se měřit.

Změna způsobu stravování

Ze začátku se vám může zdát, že se musíte omezovat v jídle. Místo salámu a zákusků brzy sáhnete sami po zdravém jídle, které vás zasytí a dodá vám energii. Brzy uvidíte výsledky, které vás jistě potěší. Klidně si jednou za týden či 14 dní dopřejte něco méně zdravého. Redukční dieta není o trápení hladem a odříkání. Hubnutí s redukční dietou doporučují lékaři na celém světě. Redukční dieta totiž znamená jíst ty správné potraviny mnohem častěji a v menších porcích. Jídelníček redukční diety je velmi jednoduchý a nenáročný. Není těžké jej dodržovat.

 

 

Napsat komentář