Bulimie – jak já poznat a vypořádat se s ní

Bulimia nervosa patří společně s anorexií k poruchám příjmu potravy. Projevuje se záchvaty nadměrného přejídání s následným vyvoláváním zvracení k zabránění tloustnutí. Často se používají i laxativa neboli projímadla, diuretika na odvodnění, extrémní a vyčerpávající cvičení nebo hladovění. Většinou jde o štíhlé jedince.

Bulimie se někdy se zvracením vyskytuje i při anorexii. Obě nemoci jsou psychickou poruchou, kdy se postižení jedinci ve zvýšené míře zabývají svojí hmotností a proporcemi těla, často se vidí tlustší, než opravdu jsou a trestají se za nedokonalost. Porucha se obvykle projeví po neúspěšných dietách, jojo efektu, přejídání i poznámkách z okolí. Vzniká posedlost s rozvojem závislosti.

Příčiny vzniku bulimie

Bulimie se vyskytuje nejčastěji u dívek a žen do 30 let. Výskyt této nemoci v poslední době neustále stoupá. Přesná příčina vzniku nemoci není známa a jde o kombinaci více faktorů, zřejmě včetně genetických předpokladů. Odborníci poukazují zejména na vliv serotoninu a jiných aminoneurotransmiterů.

Kdo je nejvíce náchylný

Většinou mají bulimici nízké sebevědomí a sebeúctu, bývají to perfekcionisté s impulzivním chováním, výkyvy nálad a nekontrolovaným vztekem. Často pochází z konfliktních a rozvrácených rodin. Mohli být v minulosti obětí sexuálního zneužívání. Ke vzniku bulimie pomáhají současné trendy, kdy se atraktivita vzhledu úzce spojuje s uznáním a úspěchem. Vysoký tlak společnosti způsobuje touhu po hubenosti.

Rizikové faktory bulimie

Konkrétní příčina vzniku bulimie není známa, výzkumy však poukázaly na některé faktory, které ji mohou vyvolat a urychlit. Ohroženi jsou jedinci držící diety, kterým ostatní chválí viditelný efekt, což je podněcuje k dalšímu držení diet. Pak dochází k epizodám hladovění střídaného s přejídáním, jojo efektem a začarovaným kruhem.

Ohrožení v pubertě

Rizikovým obdobím života je puberta, kdy se adolescenti nemohou vyrovnat se změnou těla v pubertě, jsou zvýšeně citliví ke kritice a poznámkám okolí ohledně proporcí a hmotnost, což vede ke snaze zhubnout a poruše příjmu potravy.

Změny, krize i kariéra

Rizikem jsou i důležité změny v životě, jako je stěhování, změna zaměstnání, partnerský rozchod, úmrtí v rodině i stres. Pod tlakem jsou třeba sportovci, herci, tanečníci a modelky. Někdy přispějí k rozvoji bulimie i rodiče a trenéři svým tlakem na hubnutí pro zlepšení výsledku. Vliv mají i média, reklamy a společnosti.

Příznaky a projevy bulimie

U bulimie se střídá přejídání s epizodami tzv. očisty a zbavení se kalorií. Záchvaty přejídání se vyskytují nejméně 2x do týdne a projevují se zcela nekontrolovatelnou touhou po jídle, kdy nemohou přestat jíst. Jsou schopni spořádat najednou obrovská kvanta jídla a v atace nevědí, jak dlouho jedli a kolik toho najednou snědli.

Pak přijde silná bolest břicha z přejedení a následuje snaha o úlevu vyvoláním zvracení. Někdy přijde toto nutkání i po snězení minimální porce jídla. Kombinují laxativa či diuretika a kompenzují přejídání hladověním, extrémním, někdy až několikahodinovým cvičením. Přidávají se deprese, úzkosti, špatná nálada a nespokojenost s váhou i vzhledem.

Poškození při bulimii a léčba

Z častého zvracení vznikají bolesti v krku a ústech, otoku slinných žláz na tváři, jsou poškozeny zuby a dásně, někdy dojde ke ztrátě chrupu. Celková únava, dehydratace, suchá kůže, odřeniny, mozoly a jizvy, bolesti břicha, nadýmání, problémy se střevy a nepravidelný srdeční rytmus. U žen se objevují poruchy menstruačního cyklu. Pokud jde o akutní stav, je nevyhnutná hospitalizace a infuzní roztoky. Může to končit i smrtí. Nejdůležitější součást léčby je psychoterapie. Podávají se antidepresiva, anitiepileptika a léky potlačující zvracení.

Napsat komentář