Zahrňte své vlasy důkladnou péčí

Naposledy aktualizováno 4.6.2019

Zdravé a krásné vlasy si můžeme dopřát při správné péči. Nejdříve je třeba znát typ svých vlasů a používat na ně vhodnou vlasovou kosmetiku. Jak pečovat o své vlasy?

Šampón je při mytí vlasů základem. Pak je vhodné použít vhodný kondicionér či balzám na vlasy a alespoň jednou týdně jim dopřát vlasovou masku. Typ vlasů se odvíjí od množství kožního tuku, který naše pokožka produkuje. Záleží i na typu kosmetiky a ošetření, jaké vlasům dopřejeme. Jak vypadá správná péče o vlasy?

Suché vlasy

Suché vlasy jsou matné, třepí se, lámou, cuchají se, špatně se rozčesávají, ztrácí pružnost, na dotek jsou drsné a často nás svědí hlava. Kromě genetické dispozice to může způsobit fénování horkým vzduchem, kulmování, nesprávné barvení vlasů, trvalá ondulace, časté mytí a příliš mnoho šamponu. Zatěžuje je vítr, mráz, chlor, mořská sůl a slunce. Nechte je po umytí uschnout přirozeně. Fénujete je vlažným vzduchem. Používejte výživný šampon a kondicionér pro suché vlasy a hloubkovou masku.

vlasy péče

Mastné vlasy

Mastné vlasy jsou zplihlé, jakoby lepivé a špatně se upravují. Mimo genetických dispozic za to mohou hormonální poruchy, stres, pocení a pokrývky hlavy. Nedoporučuje se časté česání či kartáčování a mnoho tuků ve stravě. Používejte jemné a spíše tekuté šampony bez silikonu, které nedráždí pokožku hlavy. Nemyjte je častěji než za 2 dny a nepoužívejte horkou vodu. Můžete zkusit i slabou trvalou ondulaci. Dodržujte pitný režim pro hydrataci a jezte čerstvou zeleninu a ovoce.

Smíšené vlasy

Smíšené vlasy jsou mastné u kořínků a mají suché a roztřepené konečky. Příčinou bývají šampony na bázi saponátu, nešetrné chemické ošetření vlasů, časté barvení či odbarvování, kulmování a fénování horkým vzduchem. Používejte produkty pro smíšené vlasy, nebo jemný šampon na mastné vlasy a pak kondicionér či balzám. Ty neaplikujte až ke kořínkům vlasů, ale jen od středu ke konečkům vlasů.

Normální vlasy

Normální vlasy se dají dobře upravovat a mají zdravý vzhled. Jsou přirozeně lesklé, pružné, netřepí se a nelámou. Během česání a oblékání neelektrizují. Můžete použít i šampony typu 2 v 1. Občas jim dopřejte nějakou hydratační masku a můžete je opláchnout bylinkovou vodou.

vlasy péče

Jemné vlasy

Jemné vlasy působí zplihle a zdá se, že je jich málo. Mají však jen slabší průměr. Můžete je trochu zdrsnit šampony s obsahem keratinu a objem zvětšit stylingovými přípravky, které nejsou silně tužící. Nepoužívejte přípravky se silikonem. Pomůže i správná úprava vlasů, sestřih do středně dlouhé sestřihy a melír, který jim opticky přidá na objemu. S jemnými vlasy bojují ženy i muži. Péče o vlasy jim ale může dodat mnohem lepší vzhled.

Jak pečovat o vlasy během léta

Sluníce, vítr, slaná a chlorovaná voda vlasům v létě neprospívá. Vlasy jsou často vysušené, lámou se nebo vypadávají. Omezte fén, žehličku i kulmu. V létě vlasy nebarvěte a sušte je přirozeně na vzduchu. Při fénování použijte ionizační fén pro hydrataci či speciální výživné spreje. Volte vlasovou kosmetiku pro ochranu před teplem. Doplňte zejména vitamín A neboli karoten a vitamíny skupiny B.

vlasy péče

Jak pečovat o vlasy během zimy

Péče o vlasy v zimě je jiná. Vlasy trpí mrazem a větrem, krepatí se a plihnou, musejí odolat častému střídání teplot v přetopených místnostech, klimatizaci a mrazivému počasí. Šampon na mastné vlasy vyměňte za normální, používejte kondicionéry, gely a pěnová tužidla. Nepoužívejte lak na vlasy, který při navlhnutí vlasy slepí a špatně se rozčesávají. Pro lesk na světlé vlasy použijte odvar z heřmánku a pro tmavé z kopřiv. Podobná je péče o vlnité vlasy. Zjemněte je kondicionérem, balzámem a maskou.

Péče o prodloužené vlasy

Péče o prodloužené vlasy je specifická. Vlasy nečešte mokré, češte je pomalu speciálním kartáčem a netahejte za ně. Jemně myjte každý odepnutý pás vlasů z clip in sady zvlášť, aby se vlasy nezacuchaly a důkladně opláchněte. Jemně nanášejte i kondicionér. U vlasů micro ring, kreatin či tape in jemně myjte vlasy u kořínků ve sprše v záklonu hlavy. Do délky naneste kondicionér. Ručníkem z nich jemně nasajte vodu promačkáním. Češte až polosuché vlasy a do konečků naneste vlasový olejíček. Před spaním je upravte do francouzského copu či do culíku.

Napsat komentář