Jak správně začít hubnout po císařském řezu

Naposledy aktualizováno 4.6.2019

Po císařském řezu je třeba zvýšená opatrnost při cvičení a hubnutí. Těhotenství a porod změní postavu, rozšíří boky a zvětší břicho. Nejde jen o nadbytečný tuk. Velké břicho samo od sebe nesplaskne jen porodem a svalstvo i kůže jsou uvolněné. Jak začít se cvičením po císařském řezu?

Po porodu se musíme zapojit i do cvičení, aby se nám brzy břicho vrátilo do původního stavu. S hubnutím břicha po císařském řezu lze začít cvičit až několik týdnů po porodu a hormony pracují pomaleji než po přirozeném porodu. Zdravotní stav ztěžuje bolest jizvy a slabost po anestezii. To ale postupně odezní, hladina hormonů se ustálí, ale jizva se hojí déle. Při troše snahy bude vaše břicho vypadat stejně jako před těhotenstvím. Jak se vrátit se zpět do formy?

porod

Kojení pro přirozené hubnutí

Příroda je opravdu moudrá. Během těhotenství si tělo vytvoří tukové zásoby, ze kterých při kojení po porodu čerpá energii pro tvorbu mateřského mléka. Jestliže plně kojíte, současně i hubnete. Přirozeně váha klesá asi o kilogram za měsíc. Rychlejší úbytek kil se dle odborníků nedoporučuje a může vést k ukončení laktace. Samozřejmě je to ale individuální.

Jídelníček a hubnutí po císařském řezu

Při kojení je třeba pestrá, vyvážená strava a nezvyšovat porce. Důležitá je kvalita potravin, pravidelnost a nevynechávání snídaní. Zaměřte se na mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, správně připravené luštěniny a celozrnné obiloviny, jako rýže, pečivo a těstoviny, čerstvé ovoce a zeleninu. Zvyšte příjem bílkovin, omezte sacharidy a přidejte zdravé tuky. Nebudete mít hlad a budete hubnout.

břicho

Cvičení po zhojení jizvy

Důležité je důkladně se starat o jizvu a nechat ji zcela zahojit. Jizvu natírejte a masírujte, aby byla plastická. Pokud jde vše dobře, s dynamickým cvičením lze začít za 2 měsíce. Rychlost zotavení je zcela individuální a lékař vám poradí. Ze začátku volte svižné a dlouhé procházky s kočárkem, které jsou přirozenou formou pohybu. Fyzickou zátěž zvyšujte postupně a nepřepínejte se. Výborné je cvičení na míčích. Když se na měkkém míči tzv. válíte, jizvu neustále masírujete.

Jak začít cvičit po císařském řezu

S cvičením po porodu lze začít doma. Pokud ale můžete, pravidelně choďte do tělocvičny a fitness centra. Najděte si chvilku času každý den, klidně několikrát za den. Začněte dýchacími cviky, protahováním, posílením pánevního dna a pak přejděte k náročnějšímu cvičení. Zdánlivě banální cviky tělu prospějí. S posilování přímých břišních svalů buďte opatrní a začněte s nimi až za 3 měsíce.

cvičení

Cvičení bezprostředně po císařském řezu

Druhý den po císařském řezu nejprve zkuste v posteli opatrně pokrčit nohy v kolenou, které lze opatrně a pomalu naklánět do stran. Jizva nesmí nikdy bolet. Pokud se na to necítíte, nechte to na další dny. Podpoříte tak i střevní peristaltiku. Na břiše lze ležet jen u nekomplikovaného zákroku, asi od pátého dne, což vám individuálně potvrdí vždy lékař. Břicho je nutné vypodložit polštářem.

Cvičení první 2 měsíce po císařském řezu

Pokud je vše v pořádku, můžete začít s lehkými cviky. Vždy se poraďte s lékařem. U cviků v leže s rukama pod hlavou mějte natažené či pokrčené nohy a provádějte dechová cvičení. Ruce lze dát i na břicho a dýchat do něj. V lehu na zádech s pokrčenými koleny se snažte bedra přitisknout k podložce, zatnout hýždě, dýchat do břicha a uvolnit se. Pak jednu nohu zvedněte, protáhněte v koleni a zahýbete kotníkem. Můžete opatrně jednou nohou šlapat na kole, nikdy ale necvičte přes bolest. Postupně lze v leže na zádech s pokrčenými koleny zvedat pánev s nádechem do břicha a po vydechnutí se položit zpět.

Cvičení šikmých svalů po císařském řezu

Šikmé břišní svaly lze začít procvičovat 3 měsíce po porodu. Někdo se hojí rychle a začíná i dříve. Vždy se poraďte s lékařem. Cvičte na šikmé svalstvo v leže na zádech s pokrčenými koleny. Ruce předpažte a hlavu zvedejte od podložky až po lopatky. Pak dejte ruce za hlavu a šikmo zvedejte pravý loket k levému koleni a pak na druhou stranu. K břichu můžete opatrně zvedat i levé koleno a pravou rukou si jej přitisknout k břichu a při výdechu povolit a pak druhou nohu a ruku. Opakujte 3x až 6x.

Napsat komentář