Detoxikace těla: Má vliv na hubnutí?

Naposledy aktualizováno 1.3.2024

Některé očistné programy hlásí, že když je budete dodržovat, nejen, že se začnete cítit lépe, ale také s nimi pár kilogramů zhubnete. Nejde ale o pouhý marketingový trik, který z nás má vymámit peníze? A pokud detoxikace funguje, jak ji dělat bezpečně?

Detoxy jsou poměrně populární metodou na očistu těla a na podporu hubnutí jak u nás, tak v zahraničí. Ne vždy je ale takový program bezpečný. Například pití ovocných a zeleninových šťáv po dobu několika dní může být vyloženě nebezpečné. Z toho důvodu je moudré se zajímat o takové metody detoxikace, které jsou pro tělo a jeho očistu co nejpřirozenější. Možná vás dokonce překvapí, že k takovému procesu toho vlastně mnoho nepotřebujete.

Co tedy před zahájením tělesného detoxu všechno zvážit? A jaké přirozené metody očisty můžete vyzkoušet bez nákupu speciálních přípravků?

Možná negativa detoxikačních programů

Budete mít hlad a můžete se cítit slabí. To, zda je detoxikační dieta bezpečná, závisí na jejím plánu a na tom, jak dlouho na ní setrváte.

Většina lidí se při nízkokalorických dietách chudých na živiny necítí dobře. Mezi možné vedlejší účinky patří nízká energie, nízká hladina cukru v krvi, bolesti svalů, únava, pocit závratě nebo malátnosti a nevolnost.

Pokud se vám myšlenka detoxikace zamlouvá, můžete zkusit „čistou“ stravu, která se zaměřuje na zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky a libové bílkoviny – v podstatě celé potraviny bez velkého množství zpracování. To je pro vás dobré a je pravděpodobnější, že vám přinese trvalé výsledky, zejména pokud si z cvičení uděláte zvyk.

Také počítejte s tím, že:

  • Budete muset, minimálně po dobu několika dní, výrazně omezit většinu potravin, které běžně jíte
  • Pravděpodobně bude jídelníček vypadat dost jednotvárně
  • Detoxikace možná nebude vyžadovat cvičení, to ale obvykle bývá součástí zdravého životního stylu

Při takto radikálním hubnutí je také docela dobře možné, že vás bude po jeho skončení trápit nežádoucí jojo efekt.

Jde to i jednoduše

detoxikace

Nyní se můžeme mrknout na přirozenější formu detoxikace, která pro vás možná bude o něco jednodušší na dodržování. Bohatě stačí, abyste v průběhu svého dne učinili několik zdravějších voleb, kterých se můžete držet i dlouhodobě.

Určitě vám pomůže:

  • Omezit pití alkoholu
  • Víc spát
  • Pít větší množství čisté vody
  • Omezit příjem sladkého a průmyslově zpracovaných potravin
  • Jíst probiotika a prebiotika
  • Cvičení

Také se snažte ve větší míře upřednostňovat čerstvé potraviny a pokud to jde, co nejvíc si vařte a připravujte jídlo doma. Místo soli pak používejte v co největší míře bylinky, které jídlům dodají zajímavější chuť.

Jaké tipy na detoxikaci těla už jste vyzkoušeli vy?

Napsat komentář