Bolesti kloubů a jejich onemocnění

Bolestí kloubů trpí obzvlášť starší lidé.

Kloub vytváří pohyblivé spojení kostí a umožňuje tak lokomoci.

Je složen z kloubního pouzdra, kloubní chrupavky a kloubních vazů.

Nejčastějším onemocněním kloubů je artróza, vleklé degenerativní onemocnění, jež je projevem stárnutí. Devadesát procent obyvatel ve věku sedmdesáti let trpí artrózou. Choroba může zasáhnout více kloubů najednou. Hlavně trpí klouby nejvíce namáhané a zatěžované jako například kolenní a kyčelní klouby, dále klouby ramenní, klouby na rukou a meziobratlové klouby. Degenerativní onemocnění probíhá ve třech stádiích. První stádium spočívá ve změnách chondrocytů (buňky chrupavek). Tělo produkuje méně stavebních složek chrupavky zejména kolagenu. V druhém stádiu dochází k poškozování chrupavky. Chrupavka už není tak pružná a zužuje se. Díky tomu špatně čelí zatížení a tlaku. V chrupavce se začínají objevovat prasklinky, povrch je hrbolatější a hrubší. Jak se ztenčuje chrupavka, tak se zmenšuje mezikloubní prostor a dochází k tření, které podporuje další degeneraci.  Poslední stádium se zakládá na změně stavby kostí u chrupavek. Okraje kostí jsou hustší, méně zásobené cévami a tudíž i křehčí. Proto začínají vznikat odumřelé tkáně (nekrózy).

Příčiny bolesti kloubů

Existuje hned několik příčin bolesti kloubů. K nejčastějším se řadí přetěžování kloubů, téměř žádná tělesná aktivita a nesprávné držení těla při sportování. Může to být i chybným vývojem kloubu či přirozeným stárnutím chrupavky. Onemocnění souvisí též s obezitou. Dále se onemocnění připisuje stavům po operacích menisku a úrazech. Bolest kloubů může být způsobena také poruchami imunity, záněty a poruchami látkové výměny.

Nemoci způsobující bolesti kloubů

Artróza

Jde o generativní onemocnění způsobené poškozením chrupavky. Nejvíce jsou postiženy klouby kyčelní a kolenní. Dále bolestmi trpí klouby na chodidlech a rukou. Mezi příznaky patří zarudnutí kloubů, otoky a ranní ztuhlost. Nemoc se postupně zhoršuje. Z počátku je léčba řešena formou konzervativní terapie, poté se lékaři rozhodnou k chirurgickému zákroku.

Artritida

Artritida se rozvíjí na revmatickém podkladě. Jedná se o zánětlivé onemocnění kloubů. Postihuje mladé lidi, u kterých vzniká po úrazech či operacích. Symptomy jsou podobné jako u artrózy, ale krom zarudnutí a otoků jsou doprovázeny silnou bolestí.

Revma 

Revma obvykle pociťují lidé starší šedesáti let, avšak  bylo zjištěno i u sportovců a juniorů. Revma je způsobené zvýšenou námahou. Vliv na vznik choroby má genetika. Revma se projevuje silnou bolestí, otokem, zarudnutím, nadměrnou citlivostí kloubů a v neposlední řadě jejich ztuhlostí.

Jak zabránit bolestem kloubů?

Výsledek obrázku pro Omega 3 700

zdroj: .herb.com

 

 

Omega 3 700 je rybí olej, který se skládá z dokosahexaenové kyseliny (DHA), eikosapenteanové kyseliny (EPA) a dalších omegapolynenasycených mastných kyselin. Má blahodárné účinky při revmatoidní artritidě. Zvyšuje totiž hladinu omega 3 mastných kyselin v kloubní tekutině a krvi.

Kyselina hyaluronová je součástí kloubní tekutiny, jež má funkci mazadla. Slouží jako zdroj živin pro chrupavku a tím zmenšuje tření kloubů.

Kolagen II. typu je součástí kloubní chrupavky, která tlumí otřesy a snižuje tření v kloubu. Kolagen je bílkovina složená z aminokyselin. Ze studií vyplývá, že efekt léčby revmatoidní artritidy se dostaví jen při malém množství kolagenu II. typu. Revmatoidní artritida je autoimunitní choroba, při níž tělo produkuje protilátky proti svojí chrupavce. Důsledkem je vznik zánětu, který ničí chrupavku. Pokud však dodáte tělu kolagen II. typu, začne okamžitě působit jako antigen a zmírní tak nepřímo imunitní reakci organismu.

Gold specifics Joint Modulator je přípravek působící proti bolesti kloubů. Dodává výživu chrupavce. Skládá se z Glukosamin Sulfátu, jež léčí záněty v těle, snižuje degeneraci meziobratlové ploténky, reguluje vytváření proteoglukanů a glukosaminoglukanů. Používá se při léčbě artritidy. Dále obsahuje vitamín C, který je významný pro produkci pojiva a kolagenu. Má protizánětlivý charakter a zvyšuje rezistenci organismu. Součástí je také minerál mangan. V těle působí jako aktivátor metabolismu cukrů, cholesterolu a aminokyselin. Může být také jednou ze složek enzymů. Mangan napomáhá hojení chrupavky. Dextro-Levo-fenylalanin zase zeslabuje bolesti vlivem zvýšené hladiny enkefalínů a endorfinů. Vitamín B3 (Niacin) má vliv na DNA a na metabolismus buněk. Antioxidačními účinky se pyšní extrakt z hroznových semínek a kurkumy. Brání organismus před volnými radikály. Kurkuma má protivirový a protibakteriální efekt.  Poslední neméně důležitou složkou je L-prolin. Jedná se o aminokyselinu, jež obnovuje poškozená vaziva a chrupavky. L-prolin tvoří kolagen.  

Celadrin zvlhčuje buněčné membrány a potlačuje záněty. Díky tomu obnovuje pohyblivost a pružnost kloubních spojení. Celadrin je patentovaná látka. Tablety obsahují ještě lososový olej uměle vyrobený z kyseliny eikosapenteanové a kyseliny docosahexaenové. Lososový olej dodává pro tělo nezbytné omega 3 mastné kyseliny. Celadrin je ještě složený z cetylovaných derivátů kyseliny myristové, palmitové, olejové, laurové, myristolejové a palmitolejové. Používá se nejen na klouby, ale i svaly, šlachy a vazy.

Výsledek obrázku pro Celadrinzdroj: pureformulas.com

Napsat komentář