Jaké dávat dětem vitamíny

Dětská výživa má svá specifika. Dítě není malý dospělý jedinec a nemělo by mít naprosto stejný jídelníček, jaký mají dospělí. Je důležité, aby dítě přijímalo se svou stravou dostatek energie, ale i vitamínů a minerálních látek, čímž bude zachován i správný poměr hlavních složek potravy. Optimální příjem živin se odvíjí od věku, pohlaví, výšky, hmotnosti, fyzické aktivity i zdravotního stavu.

Proč jsou důležité vitamíny a minerální látky

Vitamíny a minerální látky sice nepřinášejí tělu energii, ale jsou velmi důležité. Slouží jako stavební prvky, zabezpečují správný průběh mnoha biochemických reakcí a fungování všech jednotlivých orgánů, ale i celého organismu. Kvalitní strava dítěte má obsahovat dostatečné množství vitaminů, minerálních látek i stopových prvků. Zejména je to vápník, fosfor, železo, zinek, jód a fluor, vitamíny skupiny B a vitamin C, které patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě a vitamíny rozpustné v tucích, jako je vitamin A, D, E a K. K tomu slouží vyvážená a pestrá strava.

Jak zajistit dostatek vitamínů a minerálních látek

Je třeba zajistit pestrý jídelníček. K dostatečné pestrosti potravinových zdrojů je třeba přidat střídání různých druhů úpravy pokrmů, druhy pokrmů a sezónní potraviny. Ovoce a zelenina se má jíst v syrovém i vařeném stavu, měly by být konzumovány v dostatečném množství. Denní dávka by měla být u dětí alespoň 300 g, rozdělena do více porcí a množství se má s věkem zvyšovat. Stravu doplňte menší množství nastrouhaných a namočených ořechů a semen. Dejte do stravy dostatek celozrnných obilovin nebo brambor, luštěnin i ryb. Stravy by měla obsahovat mléčné výrobky, zejména ty zakysané a raději bez cukru. Do stravy patří i kvalitní rostlinné oleje a mnohem méně živočišných tuků. Tepelné zpracování potravin má být šetrné. Důležitý je i pitný režim, nejlépe neperlivá a čistá voda, neslazené ovocné čaje, čerstvé zeleninové či ovocné šťávy ředěné vodou.

Důležité zdroje vitamínů a minerálních látek

Ovoce a zelenina jsou hlavní zdroje vitaminu C, karotenoidů, draslíku, vápníku, hořčíku a železa. Proto by děti měly jíst ovoce a zeleninu denně v dostatečném množství, nejlépe v dávce 300 g ve 3 až 5 porcích, na půl syrové a tepelně zpracované.

Pečivo a obiloviny obsahují především vitamíny skupiny B, železa, hořčíku a zinku. Ve výživě dětí se nesázejte jen na celozrnné pečivo s tvrdými celulózovými obaly z vrchní části zrna, které mohou dětem poškozovat střevní sliznici a ovlivnit také vstřebávání vitamínů a minerálních látek. Je sice výživnější, ale všeho jen s mírou.

Luštěniny, jako je hrách, čočka, fazole, cizrna a další druhy, jsou velmi důležitou složkou stravy u dětí, ale i dospělých. Jde o hlavní zdroje vitaminů B, kyseliny listové, hořčíku, draslíku, vápníku a železa. Druhů je opravdu hodně a luštěniny se dají připravovat na mnoho způsobů.

Mléko a mléčné výrobky jsou stále největším zdrojem vápníku a fosforu, obsahují i vitamin A a D. Velmi vhodné a mnohem stravitelnější jsou především kysané mléčné výrobky s živými mikroorganismy, které napomáhají k dokonalému vstřebávání živin, vitaminů a minerálních látek.

Maso, ryby a vejce dodávají do těla stejně jako mléko biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, minerální látky a vitaminy skupiny B, zejména vitamin B6, B12 a kyselinu listovou. Z minerálních látek je to hlavně železo a zinek. Maso z ryb je zase pro děti významným zdrojem jódu a fluoru. Jako zdroj sodíku slouží ve stravě kuchyňská sůl a potraviny, které ji obsahují.

Jak je to s potravinovými doplňky

Většinu vitaminů si tělo neumí vytvořit samo, proto je musíme v průběhu života dodávat do těla prostřednictvím vhodné stravy. Někdy je nutné sáhnout po vitaminech a minerálních látkách ve formě potravinových doplňků. Jsou situace, kdy je přísun potravinových doplňků dokonce nezbytný.

Dětský organismus

Dětský organismus velmi rychle roste a vyvíjí se. Pravidelný a dostatečný příjem vitaminů a minerálů je zcela nezbytný. Bez nich by růst, mentální schopnosti, posilování imunity a udržení zdraví nezvládl. Děti by měly mít dostatek kvalitní, pestré a dobré stravy. Dodávání běžných vitaminů prostřednictvím stravy do těla dětí je většinou celoročně dostačující. Pokud ale dítě odmítá jíst dostatek zeleniny a ovoce, nebo třeba nejí maso, anebo je často nemocné, jsou namístě potravinové doplňky.

Kdy je vhodné dodat doplňky stravy

Vitaminy ve formě multivitaminových přípravků obohacených i o stopové prvky je velmi vhodné podávat na počátku předškolního věku, před nástupem do školy a školky, po prodělaných běžných respiračních onemocněních i těžších nemocech. Některá onemocnění s neurologickou složkou vyžadují zejména vitaminy skupiny B, kožní onemocnění zase doporučuje podporu přísunem vitaminu A. Podávání potravinových doplňků dětem je nutno konzultovat s lékařem zejména pokud trpí alergiemi nebo nějakou nesnášenlivostí potravin.

Syntetické vitaminy v tabletách nebo sirupu jsou vhodné v období zvýšené zátěže, v době epidemií respiračních chorob během zimy, v době zvýšeného výskytu smogu nebo na jaře. Nedoporučuje se je ale podávat dlouhodobě nebo dokonce trvale, jinak se vytváří v těle pocit, že je nadbytečný přísun syntetických vitaminů normou a při vysazení tělo reaguje extrémně, jako by jich mělo nedostatek.

Jak je vybrat a na co si dát pozor

Kupujte vitaminové doplňky speciálně pro děti. Některé speciální multivitaminové přípravky jsou vhodné už pro děti od jednoho roku. Většinou se jedná o sirupy, které neobsahují cukr. Starším dětem jsou k dispozici i tablety, pastilky, šumivé i žvýkací tablety a želatinové bonbony. Vždy kupujte vitamíny v lékárně, nikdy ne na internetu a v tržnicích.

Napsat komentář