Víte, z čeho se přírodní kosmetika vyrábí?

Naše tělo a organismus jsou denně vystavovány škodlivým látkám a neblahým vlivům. I když se stále více dbá na kvalitu ovzduší a vody, životní prostředí není nic moc, proto je třeba o své tělo dobře a pravidelně pečovat. S tím vám pomůže přírodní kosmetika. Proč ji používat?

Naše pokožka je největší lidský orgán. Dokáže vstřebat a dostat do krevního oběhu až 70 % nanesených přípravků. Důkazem jsou nikotinové a hormonální náplasti. Veškeré syntetické látky obsažené v běžných kosmetických přípravcích se tedy do těla dokonale vstřebají. Ty jsou ale většinou založené na chemické bázi. Obsahují látky zvyšující absorpci těchto přípravků a tak se syntetické látky dostávají do krevního oběhu ještě mnohem rychleji.

Podle průzkumů si každá žena denně nanese na pokožku přes 500 různých syntetických chemikálií. Náš organismus nedokáže syntetické látky zpracovat, protože se přirozeně v těle nevyskytují. Ty se pak mohou v našich tkáních ukládat a způsobovat i alergické reakce.

přírodní kosmetika

Proč zvolit přírodní kosmetiku

Přírodní kosmetika a biokosmetika obsahuje pouze látky, které pomáhají k udržení zdravé a krásné pokožky. Neobsahuje žádné syntetické látky, umělá barviva, parfemace a látky ropného původu. Produkty jsou vyráběny pouze z přírodních látek.

 • rostlinné extrakty
 • čisté rostlinné oleje a vosky
 • hydroláty/květové vody
 • bylinné a květové extrakty
 • rostlinné a ovocné šťávy
 • esenciální oleje
 • rostlinná másla
 • živočišné produkty, jako je med, mléko, lanolín a včelí vosk

Uvedené složky přirozeně obsahují spoustu vitamínů, minerálů, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů. Patří sem i přírodní pěnidla, deriváty rostlinných olejů a tuků, vitamíny, aromata, emulgátory a barviva přírodního původu a laboratorně extrahované účinné látky nebo molekuly. Díky tomu je pokožka účinně vyživována a ošetřována. Látky podporují přirozený hojící a regenerační proces pokožky.

přírodní kosmetika

Chtějte vidět certifikát

Nejjednodušším ukazatelem přírodní kosmetiky jsou certifikáty. Dokládají použití surovin pocházejících z ekologického zemědělství, kontrolovaných sběrů a zpracování surovin podléhá jasně daným pravidlům. Můžete znát certifikáty, jako je Soil Association, NaTrue, Vegan, ECOCERT, BDIH i CPK. Právě certifikát CPK zaručuje, že je kosmetika opravdu vyrobena z přírodních surovin splňujících následující podmínky. Držitel certifikátu je třeba česká společnost SynCare, značky Saloos, Nobilis Tilia a Botanicus.

 • výrobky musí obsahovat nejkvalitnější přírodní suroviny
 • nesmí obsahovat parafín, vazelínu ani silikon
 • nesmí obsahovat žádné syntetické, vonné či konzervační látky a barviva
 • nesmí obsahovat geneticky modifikované suroviny
 • nesmí být testované na zvířatech
 • neobsahují chemické UV filtry
 • odpady z výroby se ekologicky likvidují

Sodium lauryl sulfát

Sodium lauryl sulfát – SLS je čistidlo, které hravě přepere mastnotu. Často se pro svou vysokou účinnost používá i v dílnách. Nachází se ale i v šampónech, mýdlech a zubních pastách, kde dodává produktům pěnivost. V dekorativní kosmetice jsou používané i jiné deriváty ropy, jako je parafín, minerální oleje, vazelína a propylen glycol.

přírodní kosmetika

Jak poznat, že nejde jen o reklamní trik

Pečlivě projděte složení. To se řídí tzv. INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients a musí užívat jednotné názvosloví v označování použitých látek, ale i pořadí uváděné podle poměru složek v přípravku od toho nejvyššího. V přírodní kosmetice by neměly být silikony, syntetická pěnidla, parabeny, parafín, syntetické emulgátory a stabilizátory, minerální oleje, ftaláty nebo dokonce rtuť.

Přírodní kosmetika

Kosmetika v přírodní či bio kvalitě je specifická. Například mycí gely a šampon méně pění. Bio krémy jsou o něco hustější, ale proto jich stačí menší množství. Vždy je třeba produkt vyzkoušet, kvůli možné alergické reakci. Účinky přírodní kosmetiky jsou někdy sice pozvolnější, ale mnohdy trvalejší. U péče o pleť po čase uvidíte zjemnění, vyživení a rozjasnění vaší pleti.

Napsat komentář