Ovocná dieta: Pomůže vám jídelníček na 3 dny s kily dolů?

Toužíte po opravdu radikálním hubnutí, které zvládnete během několika málo dní? Pokud ano, pravděpodobně jste už někdy slyšeli o ovocné dietě. Opravdu jde ale o nejvhodnější způsob ztráty hmotnosti, nebo vám může ublížit? Na to se podíváme níže.

Někteří lidé chtějí zhubnout v krátkém čase o několik kilo. Například kvůli tomu, že se na poslední chvíli chystají na dovolenou a při lenošení na pláži chtějí být v nejlepší formě. U dalších může jít o strach z kontroly u nutričního specialisty, který jim dal za úkol zhubnout několik kilogramů. V neposlední řadě ale může jít o snahu líbit se na prvním rande, nebo vypadat dobře na školním srazu po několika letech.

Ať už je váš důvod pro rychlé hubnutí jakýkoliv, prakticky vždycky jde o cestu do pekla. Tyto drastické diety značně omezují příjem kalorií, takže tělo může pod jejich náporem i kolabovat. Také nemáte prakticky žádnou jistotu, že se vám podaří zhubnout tuk, a ne třeba svaly, nebo vodu. (Takže vaše snažení může skončit brzkým jojo efektem.)

Jelikož do těchto extrémních hubnoucích programů patří i ovocná dieta, níže se podíváme na všechno, co byste o ní měli vědět.

Co je ovocná dieta?

Ovocná dieta je silně restriktivní veganská (a vegetariánská) dieta, která stojí především na konzumaci velkého množství čerstvého ovoce. V malém množství můžete konzumovat i ořechy, semínka a sušené ovoce. Zajímavostí je, že v průběhu této diety se lidé vyhýbají jakémukoliv vařenému, nebo jinak zpracovanému ovoci. (Někteří lidé dokonce konzumují jen ovoce, které samo spadlo ze stromu.)

Mezi potenciální benefity této diety patří:

  • Vysoký obsah vlákniny
  • Vysoký obsah vitamínu C
  • Vysoký obsah antioxidantů

Rizika ovocné diety

Jak už bylo řečeno, ovocná dieta je vysoce restriktivní. Nenajdete v ní prakticky žádné proteiny, tuk, nenasycené mastné kyseliny, některé vitamíny skupiny B (například velmi důležitý vitamín B12) a podobně. Kvůli tomu lidem, kteří tuto dietu dlouhodobě dodržují, hrozí opravdu velká podvýživa.

Vlivem této diety můžete bojovat s anémií, osteoporózou a dalšími vážnými problémy, které se vyskytují hlavně u populace se speciálními požadavky na výživu, nebo u populace, která je ve vyšším věku.

Na co dalšího byste měli myslet

I když ovoce považujeme za zdravé, odborníci na výživu se shodují v tom, že to neznamená, že si ho můžeme dopřávat v neomezeném množství. Především kvůli tomu, že ovoce obsahuje velké množství přírodního cukru, který má negativní vliv na přibírání. (U sušeného ovoce je dokonce obsah cukru ještě vyšší.) Z toho důvodu bychom vám ovocnou dietu pro hubnutí spíše nedoporučovali, protože potenciální výhody rozhodně nepřevažují nad jejími nevýhodami.

Zkoušeli jste někdy ovocnou dietu, nebo byste se do podobného experimentování raději nepouštěli?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/fruit-diet – Vše o ovocné dietě (anglicky)

Napsat komentář