Odvodnění těla a hubnutí: Dělejte ho efektivně a bezpečně

Snažíte se docílit zhubnutí, ale pořád vám to nějak nejde? Možná vám háže do celého procesu vidle přebytečná voda v těle, která by potřebovala vyloučit. Zapomeňte ale na extrémní praktiky a na odvodnění organismu jděte pomalu a bezpečně. Jak to ale udělat? To se dozvíte v následujících několika odstavcích!

Detoxikace a hubnutí spolu někdy velmi úzce souvisí. Přebytečná kila se nemusí nacházet jen v tuku, ale také třeba v přebytečné vodě, kterou má tendenci zadržovat hlavně ženské tělo. A způsoby, jak se jí dá zbavit, jsou odlišné než ty, které se týkají běžného hubnutí.

Přečtěte si: Víte, co je bulimie?

Zároveň je ale potřeba myslet na to, že odvodnění organismu je potřeba provádět bezpečně, jinak by mohlo dojít k poruše rovnováhy elektrolytů. A ta může mít velmi vážné následky. Určité procento vody v těle je navíc přirozené, žádoucí a zdravé, takže se nikdy nesnažte zbavit sta procent všech tělesných tekutin.

Jak se bezpečně odvodnit?

jak odvodnit tělo

V první řadě je potřeba se zamyslet nad tím, kolik v průběhu dne solíme. Právě přebytečná sůl ve stravě totiž může přispět k zadržování tekutin v těle. A to následně vede k tomu, že se zvětšuje objem břicha a nemůžeme dosáhnout zmenšení problémových partií.

Poněkud paradoxně na odvodnění pomáhá i pití většího množství obyčejné kohoutkové vody, nebo neslazeného čaje. Pokud vás trápí dehydratace, organismus se může vody, která je mu k dispozici, držet všemi silami. Proto si ji raději střádá pro momenty nouze.

Naopak se snažte snížit přísun karbohydrátů, protože na sebe dobře váží vodu, které je pak těžké se v průběhu dne zbavit. Určitě také nešlápnete vedle s tím, když budete cvičit.

Suplementy

Na odvodnění těla mohou mít dobrý vliv i některé vitamíny a další látky, které jsou dobře dostupné jak z nápojů a jídla, tak z doplňků stravy na podporu hubnutí. (Jako jsou třeba spalovače tuku.)

Určitě proto dejte šanci látkám typu:

  • vápník,
  • vitamín B6,
  • pampeliška,
  • kopřiva.

A dalším.

Co způsobuje zavodnění těla?

zavodnění těla příčiny

Na zavodnění těla mají velké dopady nejen faktory, které souvisí s životním stylem, ale také hormonální změny, kterým se (především) ženy nemohou v průběhu života vyhnout.

K zadržování vody může přispívat třeba:

  • hormonální antikoncepce,
  • těhotenství,
  • menopauza,
  • PMS a menstruace,
  • onemocnění srdce,
  • onemocnění ledvin.

Nebo třeba nedostatek živin v těle.

Nerovnováha elektrolytů

nerovnováha elektrolytů

V neposlední řadě se podíváme na rizika odvodnění, která mohou v extrémních situacích nastat. Mezi nejzávažnější komplikace jednoznačně patří nerovnováha elektrolytů.

K nerovnováze elektrolytů dochází, když je hladina některých minerálů v krvi příliš vysoká nebo příliš nízká. Příznaky nerovnováhy elektrolytů se liší v závislosti na závažnosti a typu elektrolytů, včetně slabosti a svalových křečí. 

V případě, že kvůli odvodnění pijete příliš, nebo naopak málo, nebo máte v těle přebytek/nedostatek některých minerálů, hrozí vám:

  • kóma,
  • křeče,
  • náhlá srdeční příhoda.

Ta navíc může skončit úmrtím, takže se tento problém opravdu nevyplatí podceňovat.

Raději proto ztrácejte přebytečnou vodu z těla postupně a její množství vždy hlídejte prostřednictvím diagnostické osobní váhy.

Díky tomu budete mít zdraví a složení svého těla pod kontrolou.

Zdroj

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320603 – Zadržování vody v těle (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/13-ways-to-lose-water-weight – Tipy na odvodnění těla (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24019-electrolyte-imbalance – Nerovnováha elektrolytů (anglicky)

Napsat komentář