Korejské kimchi: Kde ho sehnat, jak ho udělat a jeho účinky

Naposledy aktualizováno 26.10.2021

Ke zdraví prospěšným účinkům Kimchi patří hlavně pozitivní vliv na srdce a kardiovaskulární i trávicí systém. Antioxidanty obsažené v kimchi se projevují v prevenci i boji proti rakovině, cukrovce, obezitě, atopické dermatitidě i žaludečním vředům. Flavonoidy a probiotika pomáhají proti stárnutí, pro udržení správné hladiny cholesterolu i posílení imunity.

Co je kimchi

Kimchi nebo kimchee je tradiční fermentovaná korejská pochoutka, která je vyrobena ze zeleniny a koření. Jde o národní pokrm z Koreje. Pojem je odvozen od korejského slova shimchae, což znamená v překladu nasolená zelenina. Postupně se k soli přidávalo i koření, jako třeba červená pálivá paprika a kolem 18. století se stalo Kimchi tím, čím je dnes.

kimchi

Nutriční hodnoty kimchi

Kimchi je nízkokalorické, s vysokým obsahem vlákniny a živin. Často se podává jako příloha. Je zásobárnou vitaminů jako vitamin A, B1, B2 a C, esenciálních aminokyselin a minerálních látek, jako je železo, vápník a selen. Obsahuje mnoho antioxidantů a probiotik ve formě Lactobacillus bakterií i zdravých látek, jako je kapsaicin, chlorofyl, karotenoidy, flavonoidy a isothiokyanáty s nízkým obsahem tuku a cukru.

Podporuje trávení a trávící systém

Kimchi je vynikající na podporu trávení a perfektní zdroj probiotik. Proces fermentace zvyšuje chuť a vytváří zdravé bakterie Lactobacillus, které v těle udržují zdravý stav střevní mikroflóry. Kimchi je vyrobeno hlavně ze zelí, které má detoxikační účinky a pomáhá tělu zbavit se odpadních látek a toxinů. Pomáhá při čištění střev a stimuluje lepší vstřebávání živin do těla. Obsah vlákniny pomáhá stabilizovat střevní pohyby a zabraňuje zácpě.

Udrží cholesterol na uzdě

Fermentované kimchi při pravidelné konzumaci podle studií pomáhá při snižování celkového cholesterolu a LDL škodlivého cholesterolu. Česnek, který se používá k jeho přípravě, je bohatý na selen a allicin, který pomáhá při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Tím se snižuje i riziko vzniku srdečních chorob, jako jsou mrtvice a infarkt. Selen chrání stěny tepen, zabraňuje hromadění plaku a snižuje nebezpečí vzniku aterosklerózy.

Bohaté na antioxidanty

Kimchi je bohaté na silné antioxidanty, které spolu s fenoly a flavonoidy chrání proti oxidačnímu poškození a chrání tělo před škodlivými účinky volných kyslíkových radikálů.

kimchi

Protizánětlivé účinky

Přítomnost Lactobacillus bakterií v kimchi pomáhá při různých kožních onemocněních, jako je atopická dermatitida, kdy se zvýší hladina IgE i kožními problémy, jako je otok a krvácení. Supresivní účinky pomáhají na atopickou dermatitidu i při snižování zánětu.

Posílí imunitní systém

Rozmanitost ingrediencí v kimchi obohatí jídelníček. Zázvor, česnek či paprika posilují imunitu. Pomáhají proti infekcím i při léčbě nachlazení, viróz a bakteriálních infekcí.

Anti-aging účinky

Kimchi nás chrání proti stárnutí díky přítomnosti antioxidantů a vitamínu C. Pomáhá při snížení oxidačního stresu v buňkách. Při jeho konzumaci budete stárnout pomaleji.

Proti vzniku rakoviny

Kimchi snižuje rizika rozvoje různých druhů rakoviny. Studie potvrdila jeho protirakovinné účinky. Zelí obsahuje zdravé flavonoidy, které inhibují růst rakovinných buněk.

kimchi

Proti diabetu

Kimchi je potravina prospěšná při diabetu. Při cukrovce po konzumaci kimchi získáte lepší toleranci glukózy a nižší hladinu glukózy. Je tedy perfektní přílohou pro diabetiky.

Proti žaludečním vředům

Kimchi má terapeutické účinky v žaludku u vředové choroby způsobené bakterií Helicobacter pylori, proto pomáhá proti žaludečním vředům.

Proti nadváze a obezitě

Kimchi je zdrojem zdravých Lactobacillus bakterií, které pomáhají i při hubnutí. Řídí chuť k jídlu a snižují hladinu cukru v krvi. Obsah vlákniny udržuje tělo déle bez pocitu hladu a zamezuje přejídání. Má tedy příznivé účinky na tělo s ohledem na index tělesné hmotnosti.

Jak na přípravu kimchi

Kimchi lze připravit rozličnými způsoby s použitím různé zeleniny včetně čínského zelí, pórku, šalotky, ředkviček, okurek, ženšenu, zázvoru, česneku, soli, kajenského pepře i pálivé červené papriky a podobně. Tato zelenina je smíchána s kořením a uchovávána při procesu fermentace, kdy se nechá několik dní v příznivých podmínkách uležet.

Napsat komentář