Hormonální jóga: vylaď si tělo i duši během menopauzy

Naposledy aktualizováno 2.2.2018

Instruktorka jógy Zuzana Klingrová tvrdí, že s jógou můžeš začít kdykoliv, na věku vůbec nezáleží. A právě jóga ti může pomoct vyhnout se problémům souvisejících s přicházející menopauzou a nebo se s nimi poprat přímo během ní. Hodně lidí ti může tento alternativní způsob léčby vymlouvat, je proto důležité, aby jsi účinnosti věřila hlavně ty.

Hormonální jógu sestavila brazilská psycholožka Dinah Rodriguezová, která se celý život aktivně věnovala józe a i v pětašedesati letech měla výborný zdravotní stav a vysokou hladinu hormonů. Její terapie už pomohla mnoha ženám otěhotnět, mít pravidelný cyklus nebo se zbavit příznaků přechodu.

Správné dýchání

Hormonální jóga nebo také hormonální jógová terapie je speciální sestava jógových pozic v kombinaci se správným dýcháním, která stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, čímž se zvyšuje produkce hormonů a harmonizuje se tak jejich množství a poměr. Sestava celkem jedenácti cviků není vůbec složitá.

Každý cvik provádíš sedmkrát na každou stranu a poté následuje tzv. cirkulace energie, kterou směruješ k různým částem těla. Ke cvičení využíváš speciální dýchání, které připomíná spíše funění. To ti pomáhá aktivovat žlázový systém s vnitřní sekrecí. Celá sestava trvá tak 30 minut. Doporučuje se cvičit ze začátku každý den a pokud uvidíš zlepšení, tak poté tak třikrát až čtyřikrát týdně.

Kde a jak začít?

Sestavu se můžeš naučit na nějakém semináři nebo kurzech, cvičit ale poté musíš hlavně sama doma. Lekce jógy zaměřené na hormonální balanc nabízí například paní Zuzana Klingrová. Poté můžeš vyzkoušet víkendový seminář ve Svaté Kateřině nebo kurzy paní Ireny Šofrové.

Sestava se nesmí provádět při těhotenství, rakovině prsu, po operaci při zánětech nebo zvýšené funkci štítné žlázy. Pokud máš nějaké jiné zdravotní potíže, poraď se s lektorkou.

Už jsi jógu někdy vyzkoušela? Jaké s ní máš zkušenosti? Podívej se na video s Jillian Michaels.

Napsat komentář