Celková očista organismu: 7 tipů při detoxikaci jater a těla

Naposledy aktualizováno 9.2.2023

V prosinci dostává celé tělo pořádně zabrat. Ve velkém pijeme alkohol, jíme mastná jídla a ládujeme se cukrovím. Ne náhodou proto řada lidí v lednu přistupuje k úpravě životního stylu, jehož součástí může být i přírodní detoxikace, která nás má zbavit (nejen pomyslně) všeho zlého. Jak rychlý detox těla dělat bezpečně? A pomůže vám smoothie, zdravější jídelníček a voda?

I když má lidský organismus své vlastní způsoby, jak se zbavit škodlivin (dýchání, pocení, vyměšování…), pravda je taková, že po prohýřeném prosinci můžeme vnímat potřebu očisty, která může být dobrým startem zdravějšího životního stylu. Asi vám nemusíme říkat, že prvním krokem mohou být cigarety, jejichž kouření má negativní vliv na organismus. Druhotným benefitem nikotinové abstinence je (zcela bez diskuze) i úspora peněz.

Jelikož ale mnoho lidí s odvykáním bojuje (nebo kouřit nikdy ani nezačali), můžete do svého života propašovat i pár dalších tipů a triků, které podpoří vaše ledviny, játra a ostatní segmenty vašeho těla. Hodně oblíbený je například detox na jeden den nebo třídenní detox těla, z našeho úhlu pohledu ale bude mnohem lepší, když si zásady zdravějšího života osvojíte natolik, že si pro ně nebudete vyhrazovat několik dnů v roce, ale stanou se běžnou součástí vaší životosprávy.

Jak na to?

Alkohol

Možná na alkohol nebudete mít po Vánocích a Silvestru moc chuť, po nějakém čase se ale u vás může obnovit. Pravdou ale je, že čím méně alkoholu v průběhu roku vypijete, tím to pro vás bude lepší. Kromě toho, že si na alkoholu můžete vypěstovat závislost, má negativní vliv i na vaše celkové zdraví a na množství přijatých kalorií. Z toho důvodu je vhodné se jeho pití ve větších dávkách odnaučit a dopřávat si ho pouze příležitostně. V průběhu každého dne by vám pak naopak neměla na nápojovém lístku chybět voda.

Spánek

Možná tomu nebudete chtít věřit, ale poměrně zásadní roli má při detoxikaci organismu i dostatečně dlouhý (a kvalitní) noční spánek. V průběhu noci dochází k regeneraci a k opravě systému, což napomáhá tomu, že se z těla následně vyloučí to, co už není potřeba.

Zdravý jídelníček

Naprostou samozřejmostí by pro vás měl být i zdravější jídelníček, ve kterém bude dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Hodně populární jsou i takzvané pickles a kvašená zelenina. Dále se zaměřte na luštěniny, na celozrnné výrobky a na zdroje kvalitních proteinů. Naopak se snažte vyhnout potravinám a nápojům, které obsahují hodně cukru, tuku, soli, éček a podobně. Po ránu může být dobrou volbou například zelené smoothie, které bude nabušené vitamíny a vlákninou.

Čaj

I když na trhu existuje velké množství detoxikačních čajů, které podporují činnost ledvin a jater, rozhodně nešlápnete vedle, když vyzkoušíte pití kvalitního zeleného čaje. Jak jistě víte, je plný antioxidantů, které bojují proti volným radikálům. V neposlední řadě se o něm také říká, že podporuje činnost metabolismu, takže vám může (teoreticky) pomoci i s redukcí hmotnosti.

Fyzická aktivita

Dalším jednoduchým tipem, který vašemu tělu a jeho detoxikaci jednoznačně prospěje, je dostatečná pohybová aktivita, které se budete věnovat alespoň několikrát týdně. Pro začátek může jít o svižnější chůzi, která patří mezi nejpřirozenější druhy pohybu. K pohybovému aparátu je hodně šetrné i plavání s jógou.

V průběhu sportu dochází k pocení, takže se z organismu dostanou pryč škodliviny. Také dochází k prohloubení dýchání, což opět podporuje detoxikaci. Když k tomu přidáme ještě lepší náladu a fyzickou kondici, neexistuje důvod, proč nedat tomuto tipu šanci.

Přírodní kosmetika

Možná si teď budete trochu klepat na čelo, ale tento bod myslíme smrtelně vážně. Nemusí jít jen o pečující a dekorativní kosmetiku, ale i o domácí úklidové prostředky, které často obsahují agresivní chemii. Pokud pro sebe tedy chcete udělat něco málo navíc, zkuste výrobky, které jsou šetrnější k tělu i k okolní přírodě.

Doplňky stravy a bylinky na pročištění organismu

Mazáci už vědí, že mohou po ránu užívat spirulinu a chlorellu. Naše babičky zase nedaly dopustit na kopřivu, o které říkaly, že pročišťuje organismus. Případně také můžete vyzkoušet čaj z pampelišky.

Zkoušeli jste někdy detoxikovat organismus? Pokud ano, jaký jste si vybrali způsob?

Zdroje informací

https://www.probia.cz/2022/02/07/ocista-strev/ – Jak na detoxikaci a očistu organismu? (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-detox-your-body – 9 tipů pro detoxikaci celého těla (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/green-tea-detox-diet – Detoxikace zeleným čajem (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/juice-cleanse – Očistné šťávy (anglicky)

 

Napsat komentář