Naposledy aktualizováno 14.6.2022
Zdravé trávení je základním stavebním kamenem bezstarostného života. V některých případech ale nejde o to, že vás po nevhodně zvoleném jídle stihne zácpa, nebo průjem. Mnoho lidí má chronické potíže se zažíváním, které jim způsobuje dlouhodobá nemoc. Mezi ty vážnější patří Crohnova choroba, která vyžaduje důslednou změnu životního stylu. Jak na to?
Říká se, že lidské trávení je jedním z nejdůležitějších segmentů lidského zdraví. Právě ve střevech sídlí podstatná část lidské imunity. Střevní mikroflóra může také ovlivňovat to, jakou má člověk náladu.
Ne každý má ale to štěstí, aby jeho trávení fungovalo tak, jak by správně mělo. Řada jedinců trpí různými potravinovými alergiemi a intolerancemi. Další sužuje Crohnova choroba, kvůli které mohou skončit na operačním sále.
Co vše byste měli o Crohnově chorobě vědět? Na to se podíváme níže.
Příznaky Crohnovy nemoci
Crohnova nemoc na vás většinou neudeří z ničeho nic. Můžete se setkat s nějakými nespecifickými zdravotními problémy, které se mohou postupem času komplikovat a zhoršovat.
Setkat se lze například s:
- Průjmem
- Křečemi v břiše
- Krví ve stolici
- Horečkou
- Únavou
- Ztrátou chuti k jídlu
- Ztrátou hmotnosti
- Pocitem plnosti střev i po vykonání potřeby
- Častějším nutkáním jít vykonat potřebu
Jelikož řada těchto příznaků je společná i s jinými chorobami zažívacího ústrojí, je vhodné, abyste se nechali pořádně vyšetřit u svého lékaře, který odhalí pravou příčinu vašich zdravotních komplikací.
Příčiny onemocnění
V současné době nevíme zcela přesně, co tuto nemoc způsobuje. Odborníci se však domnívají, že mezi rizikové faktory může patřit genetika, životní prostředí a stav vašeho imunitního systému.
Jídelníček při Crohnově nemoci
Crohnova nemoc je velice zákeřná, takže počítejte s pravidelnějšími kontrolami u vašeho ošetřujícího lékaře. Ten vám s velkou pravděpodobností doporučí užívání léků na imunitu, léků proti zánětům a v závažných případech vám doporučí operaci. Součástí léčby Crohnovy nemoci je i správně nastavený jídelníček, který může zajistit, že zvládnete žít zase skoro normálně.
V jídelníčku byste měli mít:
- Brambory
- Rýži a těstoviny
- Ovesné vločky
- Oloupané okurky
- Banány
- Dýni
- Vejce
- Ryby
- Tofu a výrobky ze sóji
- Rostlinná mléka a výrobky z něj
Naopak vám nebudou s největší pravděpodobností dělat dobře celozrnné výrobky a věci, které obsahují velké množství vlákniny. Určitě nezkoušejte ani brokolici, květák, jablka se slupkou a červené maso. (Případně můžete po konzultaci s lékařem tyto potraviny zařadit v menším množství. Následně zjistíte, jestli náhodou nepatříte do skupiny pacientů, kteří je mohou kvůli dobré snášenlivosti jíst v omezeném množství.)
Jak vidíte, onemocnění Crohnovou nemocí není procházka růžovým sadem. Pokud se ale budete držet doporučené léčby, existuje velká šance, že se vám podaří tuto nemoc úspěšně stabilizovat.
Znáte někoho, kdo trpí Crohnovou chorobou? Pokud ano, jak své onemocnění zvládá?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/crohns-disease – Vše o Crohnově nemoci (anglicky)
https://www.healthline.com/health/crohns-disease/nutrition-guide – Dieta při Crohnově nemoci (anglicky)