Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se u nás objevuje většinou od ledna do března. K dispozici jsou tetravalentní vakcíny pro širší ochranu proti čtyřem kmenům chřipky. Podívejme se na zdroj nákazy, příznaky, ochranu, léčbu i prevenci.
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se vyskytuje po celém světě. U nás infekční období vrcholí od ledna do března. Chřipka mívá každoročně vysoký počet obětí. Na celém světě 250 až 500 000. I u nás si virus chřipky vyžádá stovky životů ročně. Smrt bývá následkem samotné infekce virem, současné infekce v kombinaci s jiným původcem, nebo zhoršením jiné chronické nemoci, jako je cukrovka, astmata či hypertenze.
Zdroj chřipkové nákazy
Mezi populací se šíří chřipkové viry A, B, C – Influenza. Chřipka A probíhá v explozivních epidemiích, chřipka B nevyvolává pandemie a probíhá spíše v lokálních a pomalu se šířících epidemiích a chřipka C se vyskytuje jen ojediněle, vyvolává mírná onemocnění a nejčastěji u dětí. Virus typu A často mutuje, přenáší se vzduchem v kapénkách, ale i kontaminovanýma rukama při dotyku obličeje. Proto je také chřipka tak velmi snadno přenosná.
Příznaky chřipky
Zdrojem původce nákazy je člověk infikovaný virem chřipky od konce inkubační doby, která bývá 1 až 3 dny před prvními příznaky vypuknutí infekce. Po propuknutí nemoci je člověk nakažlivý 3 až 5 dní a děti 7 až 10 dní. Chřipka začíná náhlou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, přecitlivělostí pokožky, malátností a následuje suchý kašel. Rýma u chřipky nebývá. Onemocnění trvá 2 až 7 dní a končí po krátké rekonvalescenci. U starších, oslabených a chronicky nemocných osob může vyvolat zápal plic, postižení srdečního svalu a nervové tkáně a u dětí zánět středního ucha.
- únava
- bolesti svalů a kloubů
- bolest hlavy
- zvýšená teplota až horečka nad 39 °C
- pocením, zimnice a dehydratace
- kašel
U nemoci se mohou objevit další příznaky:
- bolest v krku
- rýma
- tvorba hlenu
- nechutenství
- průjem
- zvracení
Teplota většinou zmizí za 4 až 5 dnů, rýma a kašel za 10 dní. Únava a vyčerpanost mohou přetrvávat ještě měsíc a déle po nemoci.
Léčba chřipky
Na chřipku nezabírají antibiotika. Léčba je symptomatická a léčí se příznaky nemoci, nikoliv samotná chřipka. Ve vzácných případech lékaři předepisují antivirotika. Na horečku zabírají léky s paracetamolem nebo ibuprofenem, který má navíc protizánětlivé účinky a tlumí bolest svalů i hlavy. Ucpaný nos způsobuje nateklá nosní sliznice bránící se proti infekci. Zmírnit otok umí nosní spreje. Kašel bývá suchý, později vlhký. Suchý kašel se má tlumit, neboť zatěžuje organismus a porušuje sliznici. Používají se antitusika. Nezbytnou součástí léčby je klidový režim, odpočinek v posteli a zvýšený pitný režim.
Prevence chřipky
Mezi preventivní opatření patří zdravý životní styl, pravidelný a aktivní pohyb, otužování, dostatečný přísun vitamínů, pitný režim, hygienická opatření, kam patří časté mytí rukou, pravidelné větrání místnosti, užívání jednorázových kapesníků, pravidelné praní ručníků a v neposlední řadě můžete využít očkování.
Očkování proti chřipce
Vhodná doba pro očkování je před začátkem chřipkové epidemie od konce září. Tetravalentní vakcíny poskytují ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky. Ochrana před chřipkou po očkování nastupuje 14 dní po očkování. Vakcína obsahuje antigeny nejvíce cirkulujících kmenů virů v dané chřipkové sezóně. V každé tetravalentní vakcíně jsou antigeny 2. subtypů chřipkového viru A a 2. typů B. Rozsáhlé epidemie a pandemie způsobují subtypy chřipkového viru A H1N1 nebo H3N2.
Chřipka a její komplikace
Chřipka je závažné onemocnění postihující dýchací cesty a celé tělo. Místní i celkovou imunitu nemoc značně vyčerpá a v některých případech i ohrožuje život. U chřipky může rekonvalescence trvat i několik týdnů a dokonce už nemusí nikdy nastat úplný návrat do normálu.