Cambridge dieta: Skutečně zhubnete nízkým příjmem kalorií?

Naposledy aktualizováno 29.9.2021

Cambridge dieta slibuje rychlé a velké snížení váhy. Není založena na skutečných potravinách, což může mít důsledky. Jak je sestaven jídelníček a co musíte vědět?

Co je to Cambridge dieta

Dietu vymyslel Dr. Alan Howard na Cambridgeské univerzitě v roce 1970. Pak byla v 80. letech 20. století zavedena v USA a Velké Británii jako komerční produkt. Nyní získala nový název The 1:1 Diet a klade důraz na vztah mezi dietářem a poradcem. Cambridge dietu neboli Cambridge Weight Plan zdokonalili odborníci na výživu z Velké Británie. V podstatě jde o formu nízkokalorického stravování pomocí vytvořených jídel. Odborníci tuto formu diety ovšem zpochybňují, protože se obávají možného jojo efektu.

Jak funguje

Původně měla tato dieta pomáhat s hubnutím velmi obézních lidí. Proto je také možné jejím prostřednictvím dosáhnout velkých úbytků váhy. Mluví se dokonce o 20 až 50 kg. Cambridge dietu si oblíbili i ti, co chtějí zhubnout třeba jen 5 kg. Dieta by měla současně pomoci nastavit nový životní styl a zdravější způsob života. Cílem je změnit metabolismus sacharidů na metabolismus tuků. Podobně jako u keto diety tělo energii místo ze sacharidů čerpá z uložených tuků a vy hubnete.

Spolupráce s odborníkem

Projdete konzultací a získáte program podle množství přijatých kalorií a zdravotního stavu. Jídlo je už předpřipravené, zahrnuje koktejly, polévky, kaše a tyčinky. Doba dodržování je různá, většinou několik týdnů. Dieta se dělí na 6 kroků, které nabízejí zhruba 800 až 1 500 kalorií denně. Dieta je třífázová, tedy klasicky fáze přípravná, redukční a stabilizační. The 1:1 Diet je možné začít v jakémkoli kroku, záleží na jednotlivém vyhodnocení a na zdravotním stavu hubnoucího.

6 kroků Cambridge diety

  1. krok odpovídá 800 až 850 kaloriím a zahrnuje konzumaci 3 až 4 produktů Cambridge a bílou či zelenou zeleninu, musíte vypít alespoň 2,5 litru tekutin, kam se nepočítá káva ani černý čaj
  2. krok odpovídá 800 kaloriím, zahrnuje 3 produkty + mléčný produkt + bílkovina + zelenina
  3. krok čítá 1 000 kalorií, tedy 2 produkty + mléčný produkt + oběd (bílkovina + zelenina), večeře (bílkovina + zelenina)
  4. krok představuje 1 200 kalorií, tedy 2 produkty + mléčný produkt + oběd (bílkovina + zelenina), večeře (bílkovina + zelenina) + 1x ovoce + 1x příloha
  5. krok představuje 1 500 kalorií, tedy 1 produkt + mléčný produkt + oběd (bílkovina + zelenina + příloha), večeře (bílkovina + zelenina + příloha) + 1x ovoce + 1x doplněk
  6. krok počítá s 1 500 a více kaloriemi a představuje individuálně sestavený jídelníček

Její jídelníček a recepty

Produkty Cambridge diety lze kombinovat s některými jídly. K snídani si můžete připravit ovocný koktejl a pak si dát žitné křupavé pečivo s nízkotučným krémem nebo tvarohem. Jako hlavní jídlo třeba krevetu a malý kousek ovoce. K obědu si dát rajčatovou polévku a malou roládu plněnou tvarohem s nízkým obsahem tuku. K večeři si dáte třeba paellu s porcí zeleniny.

Jak vypadá cvičení při této dietě

Každý krok Cambridge diety má odpovídající pohybové doporučení. V 1 kroku je to lehká fyzická zátěž, chůze, jóga, pilates, strečink, plavání či vodní aerobik. Každý vyšší krok představuje vyšší denní energetický příjem, ale i vyšší fyzickou aktivitu.

Jaké jsou její klady a zápory?

Dieta nabízí okamžitý a až drastický úbytek váhy. Hotové produkty by měly být podle výrobců vyvážené a poskytovat vše potřebné pro tělo. Některé vědecké studie tvrdí, že je hubnutí bezpečné a přináší pozitiva i do budoucna, bez jojo efektu. Dieta by měla zlepšit zdravotní stav při mnoha nemocech.

Nízkokalorická strava může představovat nebezpečí a každý dietář musí být pod kontrolou zdravotníka nebo výživového specialisty, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. Vedlejším účinkem může být špatný dech, plynatost, zácpa, nevolnosti, pocit nachlazení, únava, závratě, ale uváděny jsou i žlučníkové kameny. Konzumace náhražek jídla může vést ke špatným stravovacím návykům i jojo efektu. Strava také nemusí být plnohodnotná nebo dobře zpracovatelná tělem. Jde o poměrně drastické stravování a hubnutí a mohou přijít potíže. Není jisté ani dlouhodobé udržení váhy.

Závěr

Cambridge dieta může být pro některé z nás užitečným způsobem jak zhubnout. Některé může odradit cena, nebo možné vedlejší účinky a zdravotní rizika. Důležité je mít vždy po ruce odborníka, který vám se vším pomůže.

Napsat komentář