Bolesti nohou

Naposledy aktualizováno 31.1.2018

Bolavé a oteklé nohy mohou být způsobené nošením jehlových podpatků, horkem a extrémním zatížením. Bolesti nohou postihují hlavně letušky, zdravotní sestry, servírky a tanečnice. Lidé těchto povolání celý den stojí na nohou. Bolestem můžeme předejít elastickými punčochami a především vhodnou obuví.

Zdroj: ulekare.cz

Jak zabránit bolestem nohou?

Na nohy je podle fyzioterapeutky Kláry Novákové nejlepší střídavá koupel. Stačí odšroubovat sprchu a masírovat vodou svaly. Nejprve jednu minutu studenou a pak půl minuty teplou vodou. Proces je nutné několikrát opakovat a skončit studenou vodou. Střídavá koupel se dá provádět i pomocí dvou nádob. Jedné s teplou a druhé se studenou vodou. Nikdy neměňte ledovou za horkou vodu. Hrozilo by riziko opaření nohy a mohlo by dojít k poruše prokrvení organismu. Od bolesti vám pomůže solná lázeň. Kuchyňskou sůl rozpustíme ve vodě a namočíme do ní nohy. Uvolnění křečových žil by se mělo dostavit během několika minut po aplikaci. Výbornou pomůckou pro masáž chodidel je obyčejný molitanový míček. Rozvolní vám svaly kotníků, klenby, chodidla a lýtkové svaly. Míček stlačujte k zemi různými místy chodidla a pak míček nohou poválejte od prstů po patu a zpátky. Bolestem nohou zabráníte také nohami na stole. Je to starý, ale zaručený recept pro úlevu od bolesti nohou. Nohy položíte zhruba 30 cm nad úroveň hlavy. Otok vám pak sám splaskne. Obuv je často skloňována v souvislosti s bolestmi nohou. Správně byste měli boty vybírat odpoledne, kdy máte nohy oteklé. Měli byste se vyhnout nekvalitním botám z tržnic a dávat si pozor, zda je v obuvi dostatečná klenba.  Ortopedické vložky pomáhají vytvářet klenbu a zmírňovat tlak na chodidla. Boty je lépe kupovat kvalitní zdravotní. Odpovídá jim sice cena, ale vrátí se vám to na zdraví. Časté nošení bot na vysokém podpatku nohám škodí. V lodičkách je totiž váha přenesena na špičky nohou a může dojít až ke zkrácení šlach. Proto by tedy měla dopřát nohám protáhnutí Achillovy paty, masáže a koupele.

Křečové žíly

Jedná se o nemoc postihující žíly dolních končetin (varixy). Křečové žíly vystupují pod kůží na nohou. Rozvíjí se se zeslabením žilní stěny, kdy tlak krve žílu pomalu rozšiřuje. Díky tomu přestanou domykat chlopně zabraňující zpětnému toku krve a krev se začne hromadit a vytvářet tlak na stěnu žíly. Jsou způsobeny geny, nedostatkem pohybu, věkem, dlouhým stáním a nadváhou. Za prevenci proti křečovým žilám je považováno jíst jahody, borůvky a maliny, jež obsahují flavonoidy zesilující krevní cévy. Pokud můžete, zvedejte nohy a jistě se vám uleví od bolavých nohou, protože se vám v nich nebude hromadit tolik krve. Rozhodně nenoste těsné oblečení. Brání totiž krevnímu oběhu. Pravidelné procházky napomáhají zase rozhýbat krevní oběh a posílit lýtkové svaly. Pokud nechcete trpět bolestí křečových žil a máte nadváhu, začněte hubnout. Snížíte tak zátěž na váš krevní systém. Boty na podpatku noste jen při výjimečných událostech a kupte si raději punčochy. Punčochy vytváří tlak na spodní část nohou a tlačí přebytečnou krev k srdci. Důležité je nosit punčochy dosti těsné, aby byly účinné. Podle studie Harvardovy univerzity pomáhá proti křečovým žilám také výtažek ze semen nejedlého kaštanu. Posiluje právě stěny drobných cév. Rada na závěr zní: denně vypijte sklenku vína a máte po křečových žilách. Podle vědců flavonoidy a saponiny z vína napomáhají pružnosti cév.

Napsat komentář