Jak předejít bolesti zad

Bolest zad, krční páteře, hlavy a horních končetin známe asi všichni. Potíže přicházejí při sedavém zaměstnání, při stresu a nezdravém životním stylu.

Zvýšený výskyt a nárůst onemocnění pohybového aparátu, bolestí zad a krční páteře je způsoben především současným nevhodným životním stylem. V podstatě se nepohybujeme a málo přirozeně relaxujeme. Svalstvo často přetěžuje fyzickým a psychickým stresem. Nejčastějšími prohřešky a příčinami je:

  • nevhodný životní styl
  • jednostranné přetěžování bez kompenzace
  • přetěžovaní svalstva a vazivových tkání
  • přetěžování svalstva fyzickým a psychickým stresem
  • špatný způsob sezení
  • nemožnost relaxace některých svalů během dne
  • nedostatek přirozeného pohybu a relaxace
  • nadváha a obezita
masáž

Bolesti zad

S bolestí zad se někdy v životě setká až 90 % lidí. Tyto obtíže z větší části souvisí s naším nezdravým životním stylem a sedavým způsobem života. Pokud se objeví bolest, jde o varovný signál, že něco není v pořádku. Každý člověk má práh bolesti sice rozdílný, ale bolest bychom neměli nikdy podceňovat. Při velmi častých nebo trvalejších obtížích je třeba zajít k lékaři a nechat se vyšetřit.

Kdy zajít k lékaři

Navštivte lékaře, když vás bolest začne obtěžovat i při spánku nebo pohybu. Při výrazné bolesti páteře, ale také při bolesti, brnění a tuposti horních a dolních končetin, do kterých se může přesouvat bolest z páteře a to často i bez bolesti páteře samotné. U akutních stavů, dochází k ochrnutí končetin. V tomto případě jděte k lékaři ihned. Mohlo by dojít k útlaku nervu důsledkem výhřezu ploténky.

Jak je to s chůzí

Chození naboso po různě tvarovaném povrchu přispívá ke správnému vývoji a proti deformaci nožní klenby. Choďte bosky na pláži po písku a kamíncích, venku po trávě, ale i doma po koberci a podlaze. Ani tvrdší povrch při krátké vzdálenosti tělu a páteři nijak neublíží. Naopak se zlepší funkce nohou, která v botách velmi trpí. Dlouhé vzdálenosti na tvrdém povrchu podnikejte pouze v kvalitní obuvi.

Jak předejít bolesti zad

Je třeba vyváženě zatěžovat a relaxovat pohybový systém, svalstvo a vazivový aparát. Často se přetěžujeme při práci, ale i při sportu. Po posilování je třeba uvolnit svaly i vazivové tkáně. Je důležité se pravidelně hýbat a sportovat pro zdravý svalově kosterní systém i celé tělo. Měli bychom i správně sedět, což je nejlepší prevence bolestí zad. Na židli seďme tak, aby se nohy dotýkaly země, byly rozkročeny na šířku pánve a držení trupu, hlavy a páteře bylo vzpřímené.

Die Fotos dürfen ausschließlich für PR- und Marketingmaßnahmen des Füssen Tourismus und Marketing – Kaiser Maximilian Platz 1 – 87629 Füssen verwendet werden. Jegliche Nutzung Dritter ist mit dem Bildautor (www.guenterstandl.de) gesondert zu vereinbaren.

Přestávky

Pravidelně si při práci během sezení dělejte krátké přestávky, které vám umožní protáhnout si ztuhlé a přetížené svaly. Proveďte uvolňující polohy, ať zrelaxujete a uvolníte svaly. Při každé příležitosti choďte pěšky, do práce a z práce alespoň část cesty, místo výtahu choďte po schodech a místo komunikace přes počítač a telefon si zajděte do vedlejší kanceláře za kolegy.

Spaní

Pokud se probouzíte ráno rozlámání, v noci se převalujete a nemůžete spát, ráno jste unavení a málo odpočatí, pořiďte si kvalitní a masivní postel, vyměňte matraci i rošt a pořiďte si anatomický polštář. Zvolte i kvalitní prostěradlo, povlečení a lůžkoviny. Od nepříjemných bolestí zad si často můžeme pomoci sami.

Přiměřená zátěž

Přiměřená zátěž je taková, kdy zatížíte pohybový aparát, ale současně nedochází k jeho nadměrnému přetěžování. Pokud si nejste jistí, co je pro vás přiměřená zátěž při cvičení a sportu, poraďte se raději s rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti vám doporučí vhodnou míru zátěže a vhodné cviky pro řešení individuálních obtíží.

záda

Obstřiky a rehabilitace

K léčbě pomocí obstřiků lékař přistoupí při větších bolestech a zánětech. Obstřiky mohou obsahovat léky na bolest nebo i kortikoidy, které mírní nespecifický zánět. Do kloubu se někdy dávají látky pro lepší viskozitu v kloubu. Po odeznění větších obtíží je nutné rehabilitovat a dbát na prevenci opětovného vzniku onemocnění.

Hluboké dýchání

Třikrát se hluboce nadechneme a vydechneme. Nádech je do celého hrudníku, jeho dolní, střední i horní části zepředu, zezadu i ze strany. Při nádechu nezvedáme ramena a klíční kosti. Pak následuje výdech. Při výdechu hrudník klesne dolů.

Relaxace ramen

Pro korekci a relaxaci ramen dáme paže podél těla a nezvedáme ramena. Paže necháme viset podél těla. Uvolníme ramena dolů a do stran, ne dozadu. Palec ruky směřuje nehtovým lůžkem směrem dopředu. Ruka a paže jsou lehce rotovány do strany. Krční páteř je vzpřímená, brada i ramena uvolněná a správně dýcháme.

Cvik ve stoje pro korekci pánve

Nohy rozkročíme na šířku ramen a srovnáme pánev. Ruce dáme prsty přes sebe do písmene V. Rukama se dotkneme pánve v oblasti podbřišku a pak křížové oblasti a mírně zatlačíme pánví proti rukám, které kladou mírný odpor. Cvik je pomalý a pohybem dopředu a dozadu postupně hledáme ideální střed pánve ve vertikálním postavení tak, aby rozkrok směřoval kolmo k zemi. Nezvedáme přitom ramena.

ramena a krk

Cvik v sedě pro korekci těla

Sedneme si vzpřímeně na kraj židle, nohy rozkročíme na šířku ramen, opřeme celá chodidla, v kyčli, koleni a kotníku máme pravý úhel. Srovnáme pánev i postavení ramen a držíme vzpřímenou páteř. Paže skrčíme v lokti a opřeme se malíkovou hranou o střed stehen. Paže a ruce lehce zevně vytočíme s mírně pokrčenými prsty. Odtlačíme se rukama do stehen a nohama od podlahy. Pánví a sedacími kostmi se odtlačíme od židle, jako bychom chtěli vstát. V sedě se narovná pánev, zpevní břicho, stáhne spodní část zadku, aktivuje pánevní dno a napřímí tělo.

Uvolnění páteře

Posadíme se vzpřímeně na kraj židle a nohy rozkročíme na šířku ramen. Ruce svěsíme dolů mezi nohy, co nejvíce se předkloníme, abychom se hlavou dostali co nejníže, temeno hlavy směřovalo kolmo k zemi a opisujeme na zemi ležatou osmičku třikrát oběma směry. Pohyb přenášíme na celé tělo, ramena, hrudník i pánev. Střed osmičky prochází středem temene hlavy. Při pohybu ze strany do strany lehce přenášíme váhu těla s využitím působení gravitace.

Napsat komentář