Naposledy aktualizováno 13.10.2023
Bolest paty patří mezi časté ortopedické obtíže. Může mít celou řadu různých příčin, jako je přetížení, zánět nebo ostruha patní kosti. Nutná je konzultace s ortopedem.
Patní kost je největší kost chodidla, poskytuje tělu oporu, absorbuje otřesy a vstřebává tlak na chodidlo při došlápnutí. Bolest v patě může negativně ovlivnit držení těla a omezovat chůzi. Trápí hlavně pacienty ve středním věku. Často jde o izolovanou bolest pod patou nebo zboku, někdy celý den, jindy jen po zátěži. Palčivá bolest se objevuje v oblasti paty a okolí, v nártu i v přední části nohy. Někdy bolest vystřeluje do celého chodidla nebo do Achillovy šlachy a může se zhoršovat při dlouhém stání, běhu, chůzi do schodů i při odpočinku.
Druhy bolesti paty
Druhů bolesti paty existuje mnoho. Docela dobře se dá při detekci problému vycházet z toho, v jaké fázi dne nebo kde přesně vás vaše pata bolí. Mezi poměrně obvyklé potíže patří bolest paty zespodu a bolest paty při došlapu, což se může projevit i ve chvíli, kdy sedíte s nohama pevně přitisknutýma k zemi. (Při pohybu to pak může například znamenat, že nosíte špatné a již prošlapané boty. Případně také to, že přirozeně našlapujete spíš na paty než na špičky, což pro patu představuje zátěž.)
Přečtěte si: Co potřebujete vědět o bolesti kloubů
Pokud je navíc pata již „načatá“, můžete pociťovat i bolest paty při chůzi. Bolest paty v klidu (například během ležení) zase může poukazovat na zánět. Neobvyklá není ani bolest paty v těhotenství, protože ženy musí zvládnout extra tělesnou váhu a otoky nohou a kotníků, což může bolest paty v tomto životním období buď spouštět, nebo zhoršovat (pokud s ní již máte nějakou zkušenost. V tomto životním období navíc není vůbec neobvyklá ani bolest kyčle.
Příčiny bolesti paty
- opakovaná, dlouhodobá či nadměrná zátěž
- nošení nevhodných bot nebo nové obuvi
- zranění nohy
- ploché nohy
- nadváha
- úraz
- útlak nervu
- degenerativní a zánětlivá onemocnění
Plantární fasciitida
Plantární fasciitida neboli zánět povázky chodidla vzniká kvůli přetížení měkkých struktur v chodidlech při nedostatečném prokrvení a útlaku cév. Dochází k lokálnímu otoku, zánětu a bolesti paty. Při rozšíření do okolních svalů bolí přední část chodidla a úpon Achillovy šlachy. Příčinou je časté stání, celodenní pohyb a sport. Může vzniknout i anatomicky, nevhodným postavením kloubů, vysokým nártem, nedostatečným zapojováním svalů plosky nohy i nevhodnou obuví.
Patní ostruha
Ostruha patní kosti je kostní výrůstek v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy. Vzniká při opakované či dlouhodobé zátěži nohy, po úrazech či nošení nevhodné obuvi. Způsobuje silnou bolest paty v plosce a na vnitřním okraji paty, hlavně na začátku zátěže, tedy po ránu nebo delším sezení. Akutní bolest zahrnuje bodavou bolest při zátěži, na dotek, při došlapu, vystřelování do chodidla, lýtka, zarudnutí i mírné otoky.
Bursitida paty
Dlouhodobé zatěžování, zranění, infekce, dna nebo revmatoidní artritida může způsobit bolestivý zánět měkké tkáně na patě neboli bursitidu. Bursa, tedy váček naplněný hlenovitou tekutinou způsobuje ztuhlost, tupou bolest paty zezadu, při pohybu kotníku, při chůzi, při tlaku na postižené místo a při pohybu. Někdy se přidá zvýšená teplota, otok a zarudnutí.
Haglundova exostóza
Nárůstek na zadní části patní kosti před úponem Achillovy šlachy může způsobit bolest v patní kosti, která se zhoršuje při chůzi do schodů, zátěži a v pevných botách stahujících úpon Achillovy šlachy. Vznikají otlaky v oblasti paty.
Zánět Achillovy šlachy
K zánětu dochází při dlouhodobém přetěžování při sportech s doskoky, prudkými odrazy a nárazy chodidla na pevnou podložku. Ve šlachových vláknech se tvoří mikroskopické praskliny a vzniká zánět. Příznakem je ztuhlost, otok, zduření a silná bolest šlachy a v zadní části paty, při zátěži, během dne a pak i v klidu.
Bolest paty a léčba
Vyzkoušejte ledové obklady, masáž, protizánětlivé gely, léky proti bolesti, jako Nimesil či Biofenac, gelové podpatěnky, zdravotní obuv, změnu výšky podpatku, zapařovací obklady, tejpování, obstřiky i lokální aplikaci kortikoidů. Můžete přikládat zábaly z listů černého bezu, obklady ze zelných listů i z česneku s tvarohem či kyšky. Pomáhají masti z kostivalu nebo koupele nohou ve výluhu z vratiče obecného. Fyzioterapeut doporučí rehabilitaci a vhodné cviky, které uvolní lýtkový sval a svaly v chodidle. Pravidelné protahování uvolní svalové napětí a sníží bolest paty. Na ostruhu lékař doporučí radioterapii, laser, ultrazvuk, magnetoterapii, růstové faktory z krevní plasmy, rázovou vlnu nebo chirurgický zákrok.
Co pomáhá
Stejně, jako třeba u bolesti zad, i v případě bolesti paty zvládnete bolest paty zklidnit v domácích podmínkách. Pokud je ale bolest těžko snesitelná, trvá příliš dlouho nebo se dokonce zhoršuje, je rozhodně moudré objednat se na důkladnou zdravotní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři.
Babské rady
V první řadě byste si měli naordinovat dostatek klidu. Pokud je na patě přítomen otok, k jeho zklidnění může přispět podložení nohy do mírně zvýšené polohy a průběžné přikládání studeného obkladu. Také rozhodně ničemu neuškodí, když postupně začnete pracovat na redukci tělesné hmotnosti, protože to, co s sebou nosíte na těle vám může zbytečně přitěžovat. Také si co nejdříve obstarejte kvalitní obuv a kupte si ortopedické vložky do bot, které dovedou (alespoň částečně) řešit potíže, které pociťujete během chůze. V neposlední řadě také můžete vyzkoušet natírat patu kokosovým nebo olivovým olejem. (Alternativou pak může být přidání některého z těchto olejů do teplé koupele. U zánětu ale nemusí být vhodné.)
Tip: Co dělat při bolesti svalů?
Nápomocná může být i dobře nastavená vnitřní výživa, která by měla obsahovat co nejvíce antioxidantů, které podporují organismus v boji proti zánětům. Určitě také neuškodí dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy Kloubin, která obsahuje látky, jež přispívají k podpoře normálního stavu kloubů, chrupavek a kostí (chondroitin, glukosamin, MSM, kolagen, vitamín C a mnoho dalších).