Co všechno se za bolestí paty může skrývat

Bolest paty patří mezi časté ortopedické obtíže. Může mít celou řadu různých příčin, jako je přetížení, zánět nebo ostruha patní kosti. Nutná je konzultace s ortopedem.

Patní kost je největší kost chodidla, poskytuje tělu oporu, absorbuje otřesy a vstřebává tlak na chodidlo při došlápnutí. Bolest v patě může negativně ovlivnit držení těla a omezovat chůzi. Trápí hlavně pacienty ve středním věku. Často jde o izolovanou bolest pod patou nebo zboku, někdy celý den, jindy jen po zátěži. Palčivá bolest se objevuje v oblasti paty a okolí, v nártu i v přední části nohy. Někdy bolest vystřeluje do celého chodidla nebo do Achillovy šlachy a může se zhoršovat při dlouhém stání, běhu, chůzi do schodů i při odpočinku.

Příčiny bolesti paty

  • opakovaná, dlouhodobá či nadměrná zátěž
  • nošení nevhodných bot nebo nové obuvi
  • zranění nohy
  • ploché nohy
  • nadváha
  • úraz
  • útlak nervu
  • degenerativní a zánětlivá onemocnění

Plantární fasciitida

Plantární fasciitida neboli zánět povázky chodidla vzniká kvůli přetížení měkkých struktur v chodidlech při nedostatečném prokrvení a útlaku cév. Dochází k lokálnímu otoku, zánětu a bolesti paty. Při rozšíření do okolních svalů bolí přední část chodidla a úpon Achillovy šlachy. Příčinou je časté stání, celodenní pohyb a sport. Může vzniknout i anatomicky, nevhodným postavením kloubů, vysokým nártem, nedostatečným zapojováním svalů plosky nohy i nevhodnou obuví.

Patní ostruha

Ostruha patní kosti je kostní výrůstek v plosce nohy nebo v úponu Achillovy šlachy. Vzniká při opakované či dlouhodobé zátěži nohy, po úrazech či nošení nevhodné obuvi. Způsobuje silnou bolest paty v plosce a na vnitřním okraji paty, hlavně na začátku zátěže, tedy po ránu nebo delším sezení. Akutní bolest zahrnuje bodavou bolest při zátěži, na dotek, při došlapu, vystřelování do chodidla, lýtka, zarudnutí i mírné otoky.

Bursitida paty

Dlouhodobé zatěžování, zranění, infekce, dna nebo revmatoidní artritida může způsobit bolestivý zánět měkké tkáně na patě neboli bursitidu. Bursa, tedy váček naplněný hlenovitou tekutinou způsobuje ztuhlost, tupou bolest paty zezadu, při pohybu kotníku, při chůzi, při tlaku na postižené místo a při pohybu. Někdy se přidá zvýšená teplota, otok a zarudnutí.

Haglundova exostóza

Nárůstek na zadní části patní kosti před úponem Achillovy šlachy může způsobit bolest v patní kosti, která se zhoršuje při chůzi do schodů, zátěži a v pevných botách stahujících úpon Achillovy šlachy. Vznikají otlaky v oblasti paty.

Zánět Achillovy šlachy

K zánětu dochází při dlouhodobém přetěžování při sportech s doskoky, prudkými odrazy a nárazy chodidla na pevnou podložku. Ve šlachových vláknech se tvoří mikroskopické praskliny a vzniká zánět. Příznakem je ztuhlost, otok, zduření a silná bolest šlachy a v zadní části paty, při zátěži, během dne a pak i v klidu.

Bolest paty a léčba

Vyzkoušejte ledové obklady, masáž, protizánětlivé gely, léky proti bolesti, jako Nimesil či Biofenac, gelové podpatěnky, zdravotní obuv, změnu výšky podpatku, zapařovací obklady, tejpování, obstřiky i lokální aplikaci kortikoidů. Můžete přikládat zábaly z listů černého bezu, obklady ze zelných listů i z česneku s tvarohem či kyšky. Pomáhají masti z kostivalu nebo koupele nohou ve výluhu z vratiče obecného. Fyzioterapeut doporučí rehabilitaci a vhodné cviky, které uvolní lýtkový sval a svaly v chodidle. Pravidelné protahování uvolní svalové napětí a sníží bolest paty. Na ostruhu lékař doporučí radioterapii, laser, ultrazvuk, magnetoterapii, růstové faktory z krevní plasmy, rázovou vlnu nebo chirurgický zákrok.

Napsat komentář