Trápí vás bolest kyčle? Těchto 7 věcí na ni pomáhá!

Bolest kyčle při spaní na boku nemusí nutně znamenat nic vážného. Dost možná jste dlouho spali na jedné straně a tato část těla může být přeleželá. Podezřelá je ale bolest zad vystřelující do kyčle, bolest v kyčli, bolest kyčle v klidu a mnoho dalších jevů, které by se za normálních okolností dít neměly. Co to může znamenat? A jakými všemi prostředky si můžete zkusit ulevit?

Kyčel je poměrně velký a důležitý kloub, který nám umožňuje stavět tělo do různých pozic. Nebýt kyčlí, nemohli bychom ani chodit a běhat. Stejně jako jiné klouby je ale může v průběhu života postihnout chronické onemocnění (které může signalizovat bolest kyčle v noci) nebo úraz.

Asi vám nemusíme říkat, že jedním z nejnebezpečnějších úrazů v seniorském věku je pád, který může způsobit zlomeninu kyčelního krčku. V lepším případě se člověk dostane do nemocnice, kde se rehabilituje a znovu se zvedne na nohy. Také se ale stává, že dojde ke komplikacím, kvůli kterým zemře, nebo kvůli kterým už nikam daleko (ještě za použití nejrůznějších podpůrných prostředků) nedojde.

Z toho důvodu je důležité, abychom bolest kyčle při chůzi nebo při nějaké jiné aktivitě nepodceňovali. I když někteří rádi tvrdí, že za bolest kyčle může psychosomatika, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že čelíte nějakému konkrétnímu problému, který byste měli začít urychleně řešit.

Proto se podíváme na vše, co můžete v této situaci potřebovat.

Příčiny bolesti kyčle

Než se pustíme do popisu všech možných tipů a triků, které byste mohli na svou problematickou kyčel vyzkoušet, podíváme se na to, co může za tímto jevem být.

Mezi nejčastější příčiny bolesti kyčle patří:

 • Artritida
 • Artróza
 • Zánět tíhového váčku
 • Úraz

A mnoho dalších příčin, včetně řídnutí kostí (které obvykle nemá do určité fáze žádné příznaky) nebo nebezpečné rakoviny. Také ale může jít o nějaký natažený sval/vaz po náročnější aktivitě, o vykloubení kyčle, o vedlejší projev těhotenství (kdy se ženám rozšiřuje před porodem pánev) a podobně.

Tipy pro rychlou úlevu

Když už máte nyní jasno v tom, co vše může za vašimi potížemi s kyčlemi být, podíváme se na pár tipů, které můžete při řešení své aktuální situace vyzkoušet.

Kloubní výživa

Pohybový aparát se v průběhu života opotřebovává. Také ale můžete trpět nějakou chronickou chorobou, která vám způsobuje bolest při pohybu. Ať už je vám dvacet nebo šedesát, určitě se hodí myslet na své klouby včas a dopřát jim kvalitní kloubní výživu, která je pomůže opět dostat do jejich nejlepší formy. (Pokud už jste nemocní, nevyléčí vás, ale může zmírnit příznaky vašeho problému.)

Ve složení dobrého přípravku na klouby a pohybový aparát hledejte především:

 • Glukosamin
 • Chondroitin
 • MSM
 • Kolagen
 • Vitamín C
 • Kadidlovník pilovitý
 • Vitamín D
 • Vitamín K
 • Vápník

A mnoho dalších látek, které jsou důležité jak pro svaly a klouby, tak pro vaše kosti.

Návštěva lékaře

Pokud jste se věnovali nějaké intenzivnější pohybové aktivitě a nyní cítíte přetažení a únavu, s největší pravděpodobností budete zase v pořádku. Pokud se ale nemůžete postavit, nebo chodit, pokud máte horečku nebo zaznamenáte další podezřelé příznaky, neměli byste na nic čekat a měli byste se vydat na kontrolu k lékaři. Některé zdravotní problémy (jako je například zlomenina nebo vykloubení) v domácích podmínkách nezvládnete, tak se o to ani nesnažte.

Odpočinek

Bolavá kyčel potřebuje klid. Z toho důvodu vám doporučíme její co nejmenší zatěžování. Díky tomu podpoříte celkovou regeneraci organismu a zároveň zabráníte tomu, aby se váš zdravotní stav ještě zhoršoval.

Také se doporučuje, abyste při spánku neleželi jen na jedné straně, protože kyčli nemusí dělat dobře, když na ní bude spočívat váha zbytku těla. Při spaní na opačném boku můžete zmírnit bolest kyčle tím, že si mezi kolena zasunete polštář. V neposlední řadě se doporučuje, abyste příliš dlouho neseděli, protože i to může bolest kyčle zhoršovat.

Obklady

Dalším tipem pro rychlou úlevu od bolesti je aplikace teplých a studených obkladů na bolavé místo. (Vybírejte primárně podle toho, co vám dělá dobře. Každá situace může vyžadovat něco jiného.) U studených obkladů nezapomínejte na to, že led by se neměl přikládat přímo na kůži a neměl by na ní být moc dlouho, protože jinak si koledujete o omrzliny.

Léky na bolest

Pokud bolest kyčle nejde vydržet a brání vám ve vykonávání vašich běžných denních aktivit, můžete sáhnout po klasických lécích na bolest, které by vám měly poskytnout (alespoň na krátkou chvíli) menší úlevu. Myslete ale na to, že nejde o řešení jádra problému, takže jde spíš o rychlou pomoc při hodně akutních stavech.

Lehké protahování

I když se doporučuje, aby kyčle zůstaly při problémech v klidu, neznamená to, že byste se měli přestat hýbat. Vlastně je tento postup nežádoucí. Proč? Během pohybu dochází k promazávání kloubu kloubní tekutinou, díky čemuž zůstává pohyblivý a v dobré kondici. V případě problémů se nedoporučuje běhat maraton, můžete ale vyzkoušet lehké rehabilitační protahování, díky kterému si klouby zachovají pohyblivost, ale zároveň nedojde k jejich přetížení. Cvičení navíc posiluje svaly v okolí kloubu, takže získají tolik potřebnou oporu.

Mast na klouby

Při natažení svalů a po zvýšené námaze můžete na kyčelní kloub aplikovat i mast. (Naším tipem je její nanesení před přiložením teplého obkladu.) Může jít o mast s mentolem, která má chladivý účinek, ale například i o mast s obsahem koňského kaštanu, s obsahem konopí a podobně. Některé masti dokonce obsahují mírně anestetické látky, které dovedou na několik hodin znecitlivět bolavé místo. Jejich účinek ale obvykle nebývá trvalý.

Co z toho plyne?

Nehledě na věk bychom vám doporučili dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje komplex několika látek, o kterých jsme hovořili výše. Její příjem pak můžete doplnit i o další vyjmenované tipy a triky, které vám mohou poskytnout vytouženou úlevu. V případě opravdu vážných příznaků a potíží vám ale pomůže především lékař.

Zdroje informací

https://www.webmd.com/pain-management/guide/hip-pain-causes-and-treatment – Proč mě bolí kyčel? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hip-pain-treatment – Úlevové prostředky na bolest kyčle (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/hip-pain-relief-5093637 – Jak se zbavit bolesti kyčle (anglicky)

Napsat komentář