Bolest v krku není nemoc

Naposledy aktualizováno 31.1.2018

Nachlazení, viróza, únava i stres zesilují tendenci bolesti v krku. Bolest v krku není nemocí, nýbrž symptomem onemocnění. Připadá Vám, že vás v krku pálí a škrábe. Je to způsobeno zánětem. Pokud je sliznice podrážděná, organismusvyšle bílé krvinky, aby bojovaly s infekcí. To vyvolá zduření, zarudnutí a bolest v krku. Bolest se šíří z úst dolů do hrtanu. Mezi příznaky patří chrapot, ztížené polykání, zvětšené krční uzliny a bolest vystřelující do uší.

Příčiny bolesti v krku

K obvyklým příčinám patří virové a bakteriální infekce, dále alergie, tabákový kouř, suchý vzduch a znečištěné ovzduší. Pokud Vás z ničeho nic chytne prudká bolest v krku s mírným průběhem a následným rychlým odchodem, pak šlo nejspíše o virovou infekci. Naopak bakteriální infekce má těžší průběh. Máte při ní horečku a špatně se Vám polyká. Jestliže jde o alergii, bolest v krku vzniká díky otoku sliznic a větší tvorbě hlenu.

Jak zabránit bolesti v krku?

Určitě nic nezkazíte, pokud začnete brát doplňky podporující imunitní systém. Existuje jich celá řada. Stačí se jen zeptat ve farmacii a lékárník Vám jistě nabídne hned několik produktů. Doplňky tlumí bolest a léčí zanícenou tkáň. Používejte je pouze, dokud trvají příznaky. Výhodou je kombinovatelnost s antibiotiky i léky volně prodejnými. K ničení infekce horních cest dýchacích přispívá vitamín C vhodný zejména pro alergiky. Při prvních příznacích bolesti v krku se doporučuje užívat syrový česnek. Antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi prosperuje krom česneku i echinacea. Na nachlazení platí u dospělých zinkové pastilky, jež zmenší dobu nemoci zhruba o polovinu. Podle nejnovější studie neúčinkuje zinek na děti. Bylo pozorováno 249 dětí. Část z nich užívala placebo a zbytek zinkové pastilky. Příznaky bolesti v krku trvaly průměrně 9 dní u obou skupin.  Na bolest v krku pomáhají čaje z proskurníkového kořene či amerického jilmu, které pokrytím sliznice ztlumí bolest a usnadní polykání. Na krk je nejlepší pít velké množství tekutin převážně teplých, dále se vyhnout zakouřeným místnostem, přestat kouřit a používat zvlhčovač vzduchu. K takzvaným babským, ale osvědčeným radám platí kloktat v průběhu dne vlažné bylinkové vývary. Směs jilmu, lékořice, vodilky a malinového listí přelitá vařící vodou Vám jistě pomůže od bolesti v krku.

Napsat komentář