Bezezbytková dieta: Jak na jídelníček + 3 tipy na recept

Bezezbytková dieta se řadí mezi stravovací směry, ke kterým se přistupuje v případě, že trpíte onemocněním zažívacího traktu. Bezezbytková dieta významně omezuje sladkosti a další potraviny, které by mohly mít negativní vliv na kondici střev. Musí se držet před diagnostickou kolonoskopií? A co dalšího byste o ní měli vědět?

Pokud nevíte, na jakém principu bezezbytková dieta funguje, tak jde primárně o to, že omezuje příjem vlákniny. Ačkoliv je její přísun pro normálního (zdravého) člověka důležitý, existují zdravotní problémy, které může komplikovat. (Z toho důvodu spolu například souvisí bezezbytková dieta a Crohnova choroba.) Díky tomu se sníží zátěž střeva, což může přispět ke stabilizaci nepříznivého zdravotního stavu. Někdy se bezezbytkové dietě říká šetřící dieta, takže se tímto termínem nenechte zmást.

V případě, že příčinu svých potíží ještě neznáte, pravděpodobně nemá smysl na tuto dietu najíždět (protože byste nemuseli mít v těle dostatek důležitých látek). Jakmile se ale po důkladném vyšetření přijde na to, co vás trápí, pak bývá její nasazení na místě. To vám ale vždycky poví lékař.

Jaká jsou její pravidla?

Kromě toho, že musíte omezit výběr potravin, je důležité dávat pozor i na jejich správnou úpravu. Nevhodné je například smažení. Omezit musíte i koření, alkohol a pokrmy s obsahem přepáleného tuku.

Ze stravy musíte dále vyřadit potraviny, které obsahují hrubou vlákninu. Typicky jde o celozrnné pečivo, luštěniny, nadýmavé potraviny (zelí, kapusta, květák…) a další. Ovoce, zelenina a brambory se musí co nejvíce mechanicky upravit (mixování, strouhání…), aby došlo k co největšímu rozrušení vlákniny. Máslo a tuky se doporučuje přidávat do již hotových jídel, protože se omezí riziko jejich přepalování. Maso musí být striktně libové a nesmíte konzumovat čistě vaječná jídla. Bezezbytková dieta a červená řepa nemusí být problém, ale nehodí se ji zařazovat v akutní fázi.

Recepty

Bezezbytková dieta bábovka (recept)

Budete potřebovat: 4 bílky, 60 g cukru moučka, 40 g polohrubé mouky, 250 g netučného tvarohu, 1 lžičku kypřícího prášku do pečiva, 0,5 balení vanilkového pudinkového prášku

Začněte tak, že z bílků ušleháte sníh. Následně smíchejte mouku s kypřícím práškem, cukrem a pudinkem. Dále do směsi přidejte tvaroh a sníh. Vypracované těsto dejte do formy (ideálně silikonové, protože bábovku dostanete dobře ven i bez nutnosti většího vymazání a vysypání moukou) a nechte ji péct 30-40 minut na 170 °C.

Kuřecí prsa se špenátem (recept)

Budete potřebovat: 3 kuřecí prsa, 500 g čerstvých špenátových listů, nízkotučnou smetanu na vaření, 1 lžičku másla, sůl

Prsa očistěte a nakrájejte je na drobné kostky. Ty následně orestujte na malém množství rozpuštěného másla a poté je pro větší tepelnou upravenost poduste. Do měkka duste i špenátové listy, stačit by měly cca 3 minuty. Vše smíchejte dohromady, přidejte smetanu, povařte a nechte zhoustnout. Podávejte s povolenou přílohou.

Zapečené brambory (recept)

Budete potřebovat: 200 g brambor, 50 g dušené libové šunky, 1 cibuli, 1 vajíčko, 2 mrkve

Brambory uvařte ve slupce. Poté je oloupejte a nakrájejte je na kolečka. Následně nakrájejte na menší kousky šunku, cibuli a mrkev. Vše dejte do hlubšího hrnce, rozšlehejte vajíčko a zalijte jím směs, kterou dáte do trouby. V průběhu můžete přidat nastrouhaný nízkotučný sýr, který udělá na povrchu zapečených brambor chutnou krustu.

Nevýhody bezezbytkové diety

Bezezbytková dieta při onemocnění střev má jednoznačně smysl, protože může zlepšit projevy vašeho problému. Pro normálního člověka je ale zbytečná, protože se s ní pojí mnoho nevýhod.

Patří mezi ně například:

  • Nedostatek vlákniny
  • Nedostatek tuku
  • Velké omezení povolených a zakázaných potravin
  • Nedostatek některých vitamínů a dalších pro tělo důležitých látek

Z toho důvodu o jejím nasazení nejčastěji rozhoduje odborník, který může posoudit její prospěšnost v jednotlivých případech.

Máte s bezezbytkovou dietou nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, museli jste si na ni zvykat?

Zdroje informací

https://www.nzip.cz/clanek/518-bezezbytkova-dieta – Bezezbytková dieta (česky)

 

Napsat komentář