Arganový olej a jeho účinky

Arganový olej je jedním s nejvíce ceněných rostlinných olejů. Kosmetická verze oleje lisovaná ze syrových semen argánie je hustá, má zlatou až oranžovou barvu a jemnou ořechovou vůni. Arganový olej je po staletí tajemstvím krásy marockých žen.

Co je arganový olej

Arganový olej se vyrábí ze semen plodů argánie trnité, latinsky Argania Spinosa. Stromy rostou na pobřeží Atlantského oceánu, v oblastech Maroka a severní Afriky na rovinách i hornatých částech. Dorůstají do výšky 8 až 10 metrů. Dožívají se až 150 let, některé stromy přežívají až 400 let. Přežijí i v extrémně suchém prostředí a v neúrodných půdách.

Původ argánie trnité

Původ těchto stromů sahá až do období třetihor. V obdobích sucha zpomalují energetické výdaje a nechají opadat všechny listy, aby zabránili přebytečné spotřebě vody. V období dešťů se rychle zregenerují. Z kmene stromů vyrůstá mnoho různě propletených větví a povrch kryjí trny o délce 2 až 3 cm.

Sklizeň arganového oleje

Sklizeň arganového oleje trvá od června do září a používají se 3 rozdílné metody. Trny ale proces značně komplikují. Někteří zemědělci čekají, až plody uzrají a spadnou.  Jiní používají dlouhé tyče, kterými plody shazují na zem. Další využívají kozy, které na strom vylezou a živí se plody, které vybírají z kozího trusu. Jde o neinvazivní získání semen uvnitř plodů.

Výroba arganového oleje

Pro získání oleje se při tradiční výrobě semena plodů rozbíjejí kameny. Vnitřky se suší na slunci. Nakonec se semena praží, dokud olej nezíská žádoucí barvu a chuť. Arganový olej lze vyrobit i tak, že se místo pražení semínka rozdrtí do husté hmoty a ta se smíchá s vodou.

Účinky arganového oleje na pleť a pokožku

Komplex účinných látek v arganovém oleji poskytuje pleti velmi dokonalou péči. Zbavuje ji přebytečného mazu, zpomaluje tvorbu vrásek, proces stárnutí a chrání pleť před vlivy okolního prostředí. Pokožku nemastí, zanechává ji hebkou a vláčnou, podporuje léčbu zánětů, ekzémů a podráždění, přispívá hojení akné a lupénky.

 • bojuje proti stárnutí buněčných struktur a účinně regeneruje pokožku díky vysokému obsahu antioxidantů jako vitamín E a skvalen
 • hloubkově hydratuje a vyživuje pokožku, pleť je hladká ihned po aplikaci a při pravidelném používání se snižuje tvorba kožního mazu
 • pomáhá vyhlazovat vrásky díky podpoře tvorby kolagenu a elastenu v pokožce
 • má všestranné hojivé účinky, používá se na záněty kůže, zarděnky, ekzémy, akné, lupénku, bodnutí hmyzem a sluncem namáhanou pokožku
 • skvalen je prevencí nádorových onemocnění a ochrana před rakovinou kůže

Účinek arganového oleje na vlasy, obočí a řasy

Vysoký obsah esenciálních kyselin, vitaminu B a E zajišťuje přírodní péči o vlasy. Kvalitní výživa zvyšuje zdraví a vitalitu vlasových kořínků a vede k posílení vlasů. Urychluje růst vlasů a zabraňuje třepení konečků. Arganový olej vyživuje i vlasovou pokožku. Posiluje i obočí a řasy, které jsou zdravé a husté.

 • účinně vrací přirozenou vitalitu a lesk vlasů od kořínků až po konečky
 • vyživuje a prokrvuje vlasové kořínky, regeneruje a posiluje strukturu vlasů
 • hloubkově vlasy hydratuje, jsou hebké a silné bez lámání a třepení konečků
 • pomáhá s léčbou problematické vlasové pokožky
 • obnovuje, zahušťuje a prodlužuje obočí a řasy

Účinek arganového oleje na nehty

Arganový olej má pozitivní účinky i na nehty a nehtové lůžko. Potlačuje tvorbu záděr, posiluje tenké, lámavé a roztřepené nehty a poskytuje jim výživu. Urychluje léčbu dermatologických onemocnění včetně plísní.

 • vyživuje, zaceluje a zregeneruje nehty
 • hojí nehtová lůžka a eliminuje tvorbu záděr

Arganový olej

100% arganový olej obsahuje až 80 % esenciálních mastných kyselin, vitaminy A, F a hlavně E, steroly, tokoferoly a karoten. Vitaminu E má arganový olej dokonce 3x více než olej olivový. Z mastných kyselin je 50 % kyseliny linolové, 15 % kyseliny alfa-linolenové, 12 % kyseliny olejové, 3 % kyseliny gamma linolové a 1 % kyseliny arachidonové. Má mimořádně vysoký obsah antioxidantů, které přispívají k ochraně a regeneraci našich buněk.

Napsat komentář