8 věcí, kvůli kterým se zdravý spánek vyplatí

Naposledy aktualizováno 31.1.2018

I my v redakci máme čas od času potíže se spánkem. A tak jsme chtěly vědět, jak ho můžeme zlepšit a prodloužit a k čemu všemu je vlastně důležitý. Přečetly jsme si několik článků a z nich si udělaly vlastní závěry

Spánek je velmi důležitý pro celé naše tělo a jeho regeneraci, aniž bychom si tuto skutečnost často uvědomovaly. Když spíme, snižuje se teplota našeho těla a zpomaluje se dýchání. Náš mozek zase třídí všechny podněty, které jsme mu za ten den daly. Některé si ukládá pro dlouhodobé využití, další zapomíná.

Správná matrace i délka spánku

Trvání zdravého spánku je na každém jedinci. Obecně se ale uvádí, že je vhodné spát každý den 6-8/9 hodin. Dítě může ještě klidně déle. Žádné výzkumy přesně neurčí, kdy je nejvhodnější doba ke spánku. Z výzkumů však lze zpozorovat, že lidé chodící spát dříve, jsou pak celý den bdělejší.

Velkou roli hraje i správná postel a ještě více matrace. Ta musí být prodyšná, pevná a schopná se vytvarovat podle našeho těla. Před spaním by se měl pokoj vyvětrat a měly bychom si dávat pozor na správný výběr lůžkovin.

A proč se vyplatí spánek nepodceňovat? Přečti si následujících osm bodů.

1) U dětí zvyšuje pozornost, zabraňuje hyperaktivitě a zlepšuje známky ve škole

Zvláště u dětí je zdravý spánek neodmyslitelnou součástí dne. Když se malé dítě dobře nevyspí, následující den snáší daleko hůře, než dospělý. Nevyspalé děti nejsou však unavené, ale naopak hyperaktivní, impulzivní nebo nepozorné.

Děti trpící nedostatkem spánku se podle jedné z mnoha studií zhoršují ve škole. Teenageři často dohání spánek o víkendu, ale pro celkový chod těla to není vůbec dobré. Člověk by měl spát po celý týden vyváženě, u dětí to platí zvláště.

2) Zlepšuje naši paměť

Jak už jsme uvedly výše, ani v noci náš mozek nezahálí. Třídí vzpomínky a procvičuje si své dovednosti. Ve spánku se děje blíže nepopsaný proces, ve kterém se všechny tyto věci upevňují. Pokud se tedy chystáte naučit něco nového, tak vězte, že vydatný spánek vám k tomu alespoň trochu dopomůže.

3) Zmírňuje deprese a stres

Snad každá žena si touto cestou prošla. Pokud tedy bojuješ s podrážděností, zkus se z ní nejlépe vyspat. Spánek totiž snižuje naši úzkost a pomáhá krotit deprese nebo stres. Ne nadarmo se říká – ráno moudřejší večera. 

4) Dopomáhá ke špičkovým výkonům

Pokud máš další den v práci nějakou důležitou schůzku a potřebuješ na ní zazářit (to platí i pro školu apod.), kvalitní spánek ti k dobrému výkonu dopomůže. Tento fakt je však všeobecně známý. Když jsme odpočatí, vše jde daleko lépe.

5) Prodlužuje život

O tom, jak si prodloužit život, jsme psaly v jednom z minulých článků. Spánek je ale i v tomto případě hlavním činitelem. Pokud budeme spát méně než pět hodin denně, naše tělo to ve stáří pozná a začne splácet svůj dluh.

6) Udržuje zdravou váhu!

Jeden z nejdůležitějších důsledku zdravého a kvalitního spánku. Pokud totiž hubneme a dobře spíme, jde tento proces daleko lépe, než když je naše tělo neodpočinuté. Spánek je totiž společně s metabolismem řízen ze stejného centra, takže spolu tyto dvě věci souvisí. Pokud jsme nevyspalí, jsme často i hladoví.

7) Omezuje vznik zánětů

Různé výzkumy opět ukázaly, že lidé, kteří spí méně než 6 hodin denně jsou náchylnější k zánětlivým onemocněním. Tím myslíme srdeční onemocnění, cukrovku, mrtvici nebo předčasné stárnutí.

8) Podporuje kreativitu

Posledním bodem je kreativita. Než začneš psát něco důležitého (platí to pro všechny kreativní činnosti), dobře se vyspi. Jak se ukázalo, během spánku se zesilují emoční stránky paměti, které pak mají za následek naše kreativnější myšlení.

A jak si na tom se spaním ty? Máš někdy stejný problém, jako my? A jak s ním bojuješ?

Napsat komentář