Vypadávání vlasů u dětí

Naposledy aktualizováno 2.2.2018

Vypadávání vlasů u dětí nemusí nutně znamenat velký problém. Může jít o nedostatek některých látek a vitamínů, sníženou imunitu, fyzický a psychický stres, dědičnost, špatnou stravu, náhlý úbytek hmotnosti… V těch vážnějších případech jde o problémy se štítnou žlázou nebo o některou z nemocí.

Většina dětí se s narodí jemnými a krátkými vlasy, které mohou vydržet až do 4.-7. měsíce a potom začnou hromadně vypadávat. Některým dětem naopak do této doby vlásky ani nenarostou. Vlasy se vlivem hormonů postupně mění z jemných dětských na silnější dospělé. Výměna může probíhat neustálým vypadáváním, kterého si ani nemusíte všimnout, nebo vlásky vypadnou naráz a postupně opět dorůstají.

Nemoci

Mezi ty horší příčiny vypadávání vlasů patří různá onemocnění a poruchy. Onemocnění, která způsobují vypadávání vlasů, můžeme rozlišovat na vrozená nebo získaná v průběhu života. Náznaky vrozené nemoci se projevují již od mala a většinou se nedají nijak léčit, vyskytují se zřídka.

Pokud má vaše dítě sníženou činnost štítné žlázy, zaměřte se nejdříve na tento problém, může být hlavní příčinou. U dětí v pubertě může být vypadávání způsobeno hormonální nerovnováhou. Mezi onemocnění, která se týkají vypadávání vlasů patří nemoc zvaná Tinea capitis. Jedná se o mykotické infekční onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí mezi 4. a 14. rokem. Projevuje se vypadáváním většího počtu vlasů a zarudlou pokožkou, která bývá pokryta bílými šupinkami a velmi svědí. Alopecia je další poměrně známá nemoc. Vyznačuje se ohraničenou ztrátou skupinou vlasů. Rozlišujeme několik typů, ale všeobecně ji můžeme členit na alopecii jizvící a nejizvící. U jizvící varianty dochází k nezvratnému poškození pokožky, u nejizvící je velká naděje na vyléčení.

Prevence

Předejít možným problémům můžete dodržováním zdravé stravy, pohybu a spánku. Dále je dobrém omezit kouření a stres. V případě nejistoty navštivte dětského dermatologa.

Napsat komentář