Proti vypadávání vlasů bojujte bylinkami

Naposledy aktualizováno 2.2.2018

Bylinky už od pradávna používali naši předci na léčení různých nemocí. Proti vypadávání vlasů jsou nejúčinnější lichořeřišnice, kopřiva a rozmarýn. Mezi nejznámější způsoby použití je připravení odvaru z bylin. Stačí dát do hrnce 4 lžíce bylinek, zalít půl litrem vroucí vody a nechat zhruba půl hodiny luhovat. Pak jen scedit a do vlažného nálevu ještě přidat 2 lžíce šťávy z citrónu či octa. Při mytí se musí odvar pořádně vmasírovat do pokožky a po opláchnutí se vlasy pouze zabalí do ručníku a nechají uschnout.

Lichořeřišnice větší

Do Evropy se dostala z Jižní Ameriky v roce 1684. Od té doby se používala na ošetření ran, záněty močových cest a na onemocnění plic. Dnes se její uplatnění rozšířilo na léčbu zánětů zvukovodů a je prokázán i léčebný účinek lichořeřišnice proti vypadávání vlasů a povzbuzení jejich růstu. Jedná se o jednoletku se štítovitými celokrajnými listy bohatými na vitamín C a lodyhou dlouhou až tři metry. Pětičetné květy mají oranžovou až červenou barvu a rozkvétají od června do září. Semena obsahující fosfor a železo mají nejvyšší účinek až po dozrání.  Pro pěstování vyžaduje lichořeřišnice teplé stanoviště. Mezi hlavní účinné látky lichořeřišnice patří draslík a thioglykosid glykotropeolin. Má také antibakteriální účinek.

http://www.sxc.hu/photo/430826

Kopřiva dvoudomá

Kopřivu zná každý, jelikož roste téměř všude. Tahle vytrvalá bylina je indikátorem vysokého obsahu dusíku v půdě. Má bohatě větvený oddenek s dutými čtyřhrannými lodyhami. Poznáme ji i podle vstřícných řapíkatých listů. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, které po dotknutí vypustí kyselinu mravenčí. Patří mezi dvoudomé rostliny a kvetou od června až do září. Pro léčebné účinky sbíráme především mladé listy a nať, které můžeme sušit na vzdušných místech. K účinným látkám byliny patří kyselina octová, kyselina pantothenová, kyselina křemičitá, kyselina mravenčí, serotonin, histamin, acetylcholin, vitamín B1, vitamín C a karotenoidy.

Málokdo ale zná její léčebné účinky. Už ve 13. století ji proti revmatickému onemocnění používal Albert Veliký. Byla používána dokonce proti kašli a bolestem v krku. Kopřiva má blahodárné účinky na vlasy. Vlasy jsou po odvaru lesklé, pružné a méně vypadávají. Dále působí močopudně, protizánětlivě, snižuje hladinu glukózy v krvi a regeneruje pokožku. Existuje hned několik přípravků s kopřivou. Mezi nejprodávanější k podpoře růstu vlasů patří Herbadol (kopřiva, bříza, chmel, lopuch, mateřídouška, rozmarýn) a Aldermon (kopřiva, bříza, lopuch).

http://www.sxc.hu/photo/1366761

Rozmarýn lékařský

Původně se vyskytoval ve Středomoří a postupně se rozšířil i do Evropy. Pěstuje se na slunném místě. Větvené stonky ve spodní části dřevnatějí. Rozmarýn má na první pohled jasně patrné úzké tmavě lesklé listy, zespod však šedé. Kvete modře na přelomu jara a léta. K účinným látkám byliny patří terpeny, glykosidy, cholin, saponin a kafr. Pomáhá při nízkém krevním tlaku, proti nadýmání a lepšímu trávení. Rozmarýnový olej snižuje bolest svalů, hlavy, pomáhá od revmatismu, léčí lupy a vypadávání vlasů. Rozmarýn se používá jako součást provensálského koření nebo jako ochrana proti molům.

http://www.sxc.hu/photo/406089

Recepty

Rozmarýnový olej podporuje prokrvení pokožky a tím i zdravý růst vlasů. Do hrnce dáme suché listy rozmarýnu a zalijeme olejem, poté začneme zahřívat až na 70°C po dobu tří hodin. Po prolisování slijeme do sklenice, jež zavřeme a uschováme na chladném stinném místě. Používáme ho proti vypadávání vlasů tak, že ho po umytí hlavy vmasírujeme a necháme chvíli působit. Nakonec opláchneme teplou vodou.

Velice účinné vlasové tonikum. Připravíme si do uzavíratelné sklenice 100g nakrájeného zimostrázu (buxusu), 100g  kořene kopřivy a 100g listů lichořeřišnice, zalijeme 0,7l alkoholu (rumu) a po dobu dvou týdnů macerujeme na teplém místě. Poté směs přecedíme a přemístíme na temné chladné místo. Denně si extraktem masírujeme pokožku.

Na extrakt podle Lectera potřebujeme 100g listu kopřivy, 100g natě z lichořeřišnice, 100g natě brčálu barvínku a 25g cibule. Vše zalijeme litrem 90% lihu a postavíme na tmavé teplé místo. Po uplynutí dvou týdnů přefiltrujeme. Extrakt masírujeme do pokožky každé 2 týdny.

Výroba tinktury na růst vlasů: Nadrobno nasekáme vrchovatou lžíci kopřivy, lžíci lichořeřišnice a jednu lžíci kořene lopuchu. Opět vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme 250 ml alkoholu. Necháme 3 týdny luhovat v teple bez přístupu světla, poté přefiltrujeme a doplníme roztok stejným množstvím vody. Pokožku masírujeme vždy teplou tinkturou.

Napsat komentář