Odhal tajemství a účinky zázvoru

Naposledy aktualizováno 31.1.2018

Jsi zrovna nastydlá, je ti nevolno, nebo se chceš zbavit některých nadbytečných kil? Pokud je některá z tvých odpovědí kladná, tak si kup zázvor a přečti si, co dobrého s tvým tělem provede.

Jsi zvyklá brát prášky, ať už na bolení hlavy, kloubů, svalů a dalších nepříjemných bolestí těla? Ale i prášky mohou mít negativní vliv na tvé tělo a organismus. Občas je potřeba sáhnout po něčem jiném. Skvělým náhradníkem je právě zázvor.  Uvidíš, jak tě ohromí jeho skvělé účinky.

Na co je vhodný

Můžeš ho využít jen občas na nepříjemné bolesti. Vhodné je ho používat pravidelně, především v zimě, jako prevenci před nastydnutím, rýmě a chřipce. Uklidňuje a tiší bolesti hlavy. Je antibakteriální a protizánětlivý, usnadní ti trávení a pomůže proti žaludečním nevolnostem, např. při stresu. Snižuje cestovní nevolnost. Dokonce zpomaluje i některé druhy rakoviny.

Jak ho vybrat

Zázvor je tropická rostlina z jihovýchodní Asie, často využívaná v asijských restauracích a pokrmech. V dnešní době už je velmi rozšířený, není problém si ho sehnat v obchodě se zeleninou. Používá se v kuchyni i léčitelství. Existuje v mnoha provedeních, sušený, mletý nebo čerstvý, který je nejaromatičtější.

Doporučuje se vybírat menší a světlejší oddenky, které by měly být šťavnatější a jemnější. Cena jednoho zázvoru se pohybuje kolem 110 Kč/ kg, tzn., že jedna rostlina tě vyjde opravdu na pár korun. Jestli se zkazí? Nic není napořád, ale v lednici ti vydrží i několik týdnů.

Je nutné ho nejprve oloupat, následně se strouhá, nebo krájí, záleží, jak a na co přesně ho chceš použít. Existuje mnoho způsobů a receptů, jak si připravit skvělý zázvorový pokrm, či nápoj, od zázvorových čajů, sirupů, až po čínské a indické pokrmy se zázvorem. Můžeš ho konzumovat i samotný. Na bolest v krku se doporučuje žvýkat kousek čerstvého zázvoru.

Jak ho zpracovat

Sušený zázvor

Oblíbený je i sušený zázvor, který se doporučuje před použitím na chvíli namočit do vody. Odborníci tvrdí, že jedna čajová lžička sušeného zázvorového prášku odpovídá asi jedné polévkové lžíci jemně nastrouhaného zázvoru čerstvého.

Kam se přidává

Nejproslulejší země na zázvor jsou Indie a Čína, které ho přidávají skoro do všeho. Pokrmům dodává citronovou a pikantní příchuť. Najdeš ho téměř v každé orientální směsi koření. Přidává se i do pekařských a cukrářských výrobků.Pro dobré trávení se dává i do chleba, marmelád a dalších pokrmů.

Recepty

Jak už jsem zmínila, receptů je celá spousta, zde máš alespoň tip na zázvorový čaj, který je skvělou prevenci proti chřipce, nastydnutí a posílení tvého imunitního systému:

  • lžička čerstvého zázvoru
  • 250 ml horké vody
  • 1 lžička medu
  • citronová šťáva

Čerstvý zázvor zalij horkou vodou (okolo 80 °C). Po pěti minutách čaj přeceď a po mírném vychladnutí přidej lžičku medu a čerstvou citronovou šťávu. Tento a další recepty najdeš .

Co si myslíš o účincích zázvoru ty? Slyšela jsi o tom někdy? Nebo jsi už zázvor dokonce vyzkoušela? 

Napsat komentář