Nemoc, která zabíjí mladé

Naposledy aktualizováno 31.1.2018

V tomto článku si řekneme něco o závažné nemoci, která postihuje hlavně mladistvé a může končit až sebevraždou. Řeč je o dismorfofobii, což je psychická porucha, která se projevuje zkreslenými představami o svém těle a vede až k nenávisti sebe samého.

Dismorfofobie většinou postihuje lidi, kteří k sobě mají kritický vztah a neustále na sobě hledají nějaké chyby. Ohroženy jsou především děti ve věku 14-15 let, protože je pro ně velmi důležité uznání okolí. Počet nemocných se snižuje až po třicítce.

Jaké jsou příznaky?

Pokud tvoji pozornost neustále přitahuje nějaká část tvého těla, prohlížíš si ji v zrcadle a přemýšlíš, nakolik je tento nedostatek viditelný pro okolí, snažíš se ho stále nějak zamaskovat, nechceš se kvůli němu fotit, ani chodit nikam do společnosti, nejspíš se potýkaš právě s touto chorobou. Mladiství, kteří touto nemocí trpí, byli většinou ve svém dětství kritizováni za jejich vzhled a to jak od vrstevníků tak od rodičů. Snaha o uznání poté tyto lidi nutí k různým tetováním, plastickým operacím a k různým stylům oblečení. Ven vycházejí co nejméně, aby nikdo neviděl, jak jsou „oškliví“.

Dá se léčit?

Tato nemoc se samostatně vyléčit nedá, je zde potřeba přístup psychoterapií a podávání antidepresiv. Lidem trpící touto nemocí nepomůže žádná kosmetika ani žádná plastická operace. Zpravidla se totiž nejedná o reálné nedostatky vzhledu, ale jsou ty spíše nedostatky vymyšlené. Lidé postiženi touto nemocí totiž ani po plastické operaci nejsou spokojeni a touží po další. Zde už se pak jedná o závislost a je potřeba začít včas s léčbou.

Napsat komentář