Hubnutí pomocí zázračných pilulek

V dnešní době čím dál víc lidí láká užívání různých pilulek a prášků na hubnutí. Lidé mají totiž v tomto hektickém světě stále méně času na cvičení a tak představa, že si dají zázračnou pilulku či koktejl a zhubnou pohodlně a rychle, je velmi lákavá.

Ovšem každý takovýto pomocník při hubnutí má svá pro a proti, některé pilulky vůbec nefungují a některé mohou dokonce poškodit vaše zdraví. Pokud vás trápí pouze pár kilogramů navíc, není potřeba brát pilulky na hubnutí, stačí změna životního stylu, zdravá a pestrá strava a dlouhodobé dodržování těchto návyků. Braní prášků na hubnutí je ale někdy opravdu nutné a to hlavně v případech, kdy člověk trpí opravdu těžkou nadváhou. V tomto případě by ale člověk měl vyhledat lékařskou pomoc a nechat si předepsat lék až po vyšetření lékařem, pokud by si sám pacient naordinoval léky, tak by mu mohly ještě více uškodit, jelikož mají značné nežádoucí účinky.

Látky, které slibují zázračné hubnutí

Látky, které jsou obsaženy ve volně prodejných produktech na hubnutí, jsou většinou takové, které stimulují lipolýzu, což způsobuje rozklad tuků, mají odvodňovací účinky, blokují střevní enzymy a tak omezují využitelnost daných živin nebo ovlivňují termoregulaci těla. Názvy těchto látek jsou následující:

L-Carnitin

Látka L-Carnitin způsobuje, že se zvýší rychlost přenosu mastných kyselin a tím dojde k vyššímu odbourávání energie, která je uložená v těle ve formě tuku. Doporučená denní dávka Carnitinu je 1000 mg a užívá se půl hodiny před tělesnou aktivitou, a nebo ráno na lačný žaludek. Užívání Carnitinu má smysl hlavně ve spojení s aerobním cvičením trvajícím minimálně 30 minut. Carnitin má také další pozitivní účinky a těmi jsou například snižování hladiny cholesterolu, chrání srdečně cévní systém a aktivuje mozek.

Chitosan

Chitosan je polysacharid z těl korýšů, který by měl údajně zabraňovat vstřebávání tuků z potravin, ale jeho účinek nebyl dostatečně prokázán.

Chrom

Užívání chromu má smysl pouze tehdy, kdy je ho v těle nedostatek, což není příliš časté. Chrom reguluje hladinu krevního cukru, avšak pokud hladina krevního cukru klesne příliš, tak naopak způsobuje pocit hladu. Zdravý člověk ovlivní hladinu krevního cukru správně zvolenýcm jídelníčkem a chrom v tabletkách nepotřebuje.

Jablečný ocet

K hubnutí je někdy doporučováno užívání jablečného octa, ale jeho kyselost způsobuje v žaludku pokles Ph a tím ještě větší pocit hladu, což je při hubnutí velmi nežádoucí.

HCA, C.L.A., Synerfin

V lékárnách jsou k dostání pilulky, které obsahují výše zmíněné látky. C.L.A. je kyselina linolová, která při dlouhodobém podávání 4 gramů denně způsobí mírný pokles tělesného tuku. HCA je kyselina hydroxycitronová, která by měla snižovat vstřebávání tuků, její účinnost je však zpochybňována. Stejně tak je tomu u látky zvané Synerfin, která by měla zvyšovat produkci tělesného tepla a tím zvyšovat spotřebu energie, účinky jsou neprokázané.

Nejznámější pilulky na hubnutí

Adipex

Tento lék omezuje chuť k jídlu, obsahuje látku zvanou fentermin. V dnešní době je tento lék již zastaralý a v Evropě se téměř neprodává, má totiž mnoho nežádoucích účinků.

Meridia a Lindaxa

V těchto lécích je účinná látka sibutramin, která omezuje chuť k jídlu a snižuje hladinu cholesterolu, mohou však způsobit zvýšení ktervního tlaku a srdeční frekvenci.

Xenical, ALLI

Účinná látka těchto léků je orlistat, který brání vstřebávání tuků z potravy, jejich vedlejšími účinky jsou ale průjmy, nutkavá stolice a bolesti břicha. Lék Xenical je pouze na předpis a obsahuje 120 mg účinné látky, zatímco ALLI je volně prodejný a orlistatu obsahuje pouze 60 mg. Problémem u těchto léků je, že na tloustnutí se nepodílí pouze zvýšené množství tuků v potravě, ale také množství sacharidů, je tedy třeba poradit se o vyvážené stravě s odborníkem.

Negativa léků na hubnutí

Po nějakém čase je možné, že si tělo na látku obsaženou v pilulce zvykne a přestane již účinkovat. Pokud člověk trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními chorobami, epilepsíí, onemocněním ledvin, má problémy s alkoholem, trpí migrénami či depresemi, mohou se vyskytnou extrémní negativní účinky, jako je nevolnost, závratě, nespavost, bušení srdce nebo cukrovka.

Rady na závěr

Prášky na hubnutí jsou zdánlivě jednoduchou cestou, jak zhubnout, avšak je to pouze doplňkový prostředek, a tak je potřeba užívat je s rozumem a hlavně v kombinaci se cvičením, zdravou stravou. Také je dobré kombinovat je se speciálními krémy, které podporují spalování podkožního tuku.

Důležité je si vybrat kvalitní preparáty, které jsou ověřené, a je prokázána jejich účinnost. Přípravky na hubnutí by v žádném případě neměli užívat těhotné a kojící ženy a děti. Přípravky kupujte pouze v lékárně, pokud jsou volně prodejné a nikdy na pochybných internetových aukcích, vždy se nejdříve poraďte s lékárníkem o možných nežádoucích účincích. Léky na předpis užívejte pouze po dohodě s lékařem a nesnažte se je získat na černém trhu na vlastní pěst.

,,,,

banner-300x250-e

banner-300x250-e